www.infoglobe.sk » Taliansko, Miláno - významné i menej známe

Taliansko, Miláno - významné i menej známe

Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Mesto založili Kelti (600 pred Kr.) a neskôr sa stalo súčasťou Rímskej ríše (222 pred Kr.) pod názvom Mediolanum. Stretnete sa s ním aj pod názvami Milanesi, Meneghini či Ambrosiani. V 4. storočí bolo hlavným mestom Západorímskej ríše a druhým najväčším mestom v Európe. Štatút hlavného mesta stratilo kvôli pohybu barbarských kmeňov Vizigótov (402). Vpád Hunov kráľa Atilu (452) spôsobil jeho ďalší úpadok, až kým tu nevzniklo hospodárske centrum ríše Longobardov (569) a priaznivý vplyv mal aj vstup do Lombardskej ligy (1167, združenie talianskych mestských štátov). V 18. storočí bolo jedným z centier hnutia Risorgimento (proces zjednotenia). To bola predzvesť postupného vymanenia sa spod vlády Habsburgovcov (1859), ako súčasť Sardínskeho kráľovstva a neskôr Talianskeho kráľovstva. Vynechať nemôžeme ani temnejšiu stránku histórie v podobe vzniku fašistického hnutia, či popravy jeho čelného predstaviteľa - Mussoliniho.

Palazzo Reale (Miláno)

Cez mesto pretekajú tri rieky, Olona, Lambro a Seveso, a je tu vytvorený aj dômyselný systém umelých kanálov Naviglio, na ktorom pracoval i slávny vynálezca a umelec Leonardo da Vinci. Tieto kanály v minulosti slúžili na prepravu tovaru po vode, takto napríklad mohli do mesta dopraviť i materiál potrebný na stavbu katedrály.

staré a moderné Miláno 

Od hradu Sforza to máte len kúsok na námestie Piazza Luigi Cadorna. Stojí tu moderná skulptúra, ktorú vytvoril Claes Oldenburg s manželkou Coos van Brüggen pod názvom Ago, filo e nodo (Ihla, niť a uzol, 2000). Táto socha ihly s farebnou niťou prešíva stred námestia a železničného uzlu. Jedna časť niti ukončená uzlom je nad zemou a vchádza do podzemia, aby potom vychádzala späť v druhej časti námestia. Farebná skulptúra je symbolom mesta módy, vlaku vystupujúceho z metra i hada zo znaku Milána.

Neďaleko tohto miesta na Corso Magenta, ktorá vedie od kostola Santa Maria delle Grazie k Dómu, stojí nenápadná budova zakomponovaná medzi domami ulice. Kostol Convento di San Maurizio Maggiore bol pôvodne pripojený k najvýznamnejšiemu ženskému kláštoru benediktínov v meste. Neváhajte a vojdite dnu. Kostol je nádherne pomaľovaný, každučká jeho časť je pokrytá farbou. V tomto kostole sa slúži každú nedeľu od októbra do júna omša v byzantskom ríte, v gréčtine. Je to vynikajúce miesto koncertov a sídli tu aj Archeologické múzeum, kde sú pozostatky rímskych stavieb (Maximianovho múru, veľkého amfiteátra, trosky Herkulových kúpeľov a 16,6 m vysokej veže, ktorá slúžila ako zvonica).

Convento di San Maurizio Maggiore (Miláno)

Stojac na Piazza del Duomo ste si pre majestátnosť katedrály možno nepovšimli od nej napravo stojace Palazzo Reale. Kráľovský neoklasicistický palác (18. storočie), kde sídlili rodiny Visconti a Sforza, španielski a francúzski guvernéri. Od roku 1598 tu bolo divadlo. V roku 1739 v reprezentačných apartmánoch paláca počas návštevy milánskeho vojvodstva zotrvala aj Mária Terézia. V roku 1776 neunikol palác ničivému požiaru a bol zničený i počas 2. svetovej vojny. V súčasnosti ho mesto využíva ako priestor na prestížne výstavy velikánov svetového umenia.

Palazzo Reale (Miláno)

Poza katedrálu sa dostanete na Piazza Fontana a Via Verziere, kde objavíte kostol San Bernardino alle Ossa. Počiatky chrámu súvisia s históriou nemocnice, ktorá už neexistuje. Vstúpte doň len ak ste odvážny, lebo chrám je známy svojou kostnicou (13. storočie) s ľudskými kosťami a lebkami. Tieto krásne obrazce na stenách vytvorené z kostí inšpirovali kráľa Jána V. Portugalského (1738) k vytvoreniu podobnej v portugalskej Évore. V chráme je aj hrobka potomkov Krištofa Kolumba, rodáka z talianskeho Janova v službách španielskeho kráľovstva Kastílie a Leonu, čo dokazuje i rodinný erb na oltári.

San Bernardino alle Ossa (Miláno)

V meste môžete objaviť aj rôzne zrúcaniny priamo uprostred cesty. Jedny z nich sú v strede  križovatky na Piazza Missori. Ide o zrúcaninu bývalej baziliky San Giovanni in Conca. Kostol zo 4. storočia, prestavaný v 11. storočí, zničil Fridrich Barbarossa (1162). Ale neznamenalo to ešte koniec tejto stavby, v 13. storočí ho opäť prestavali a stal sa súkromnou kaplnkou Viscontiovcov. Francesco Sforza II. (1531) ju daroval karmelitánom, ktorí tu postavili vežu - Campanilu, v 19. storočí využívanú ako observatórium. 20. storočie poničilo mnoho a znamenalo aj koniec tejto stavby, ktorá musela ustúpiť ceste. Ostali tu len cestou obkolesené zvyšky románskej apsidy, pod ktorou sa nachádza krypta San Giovanni in Conca. Dnu sa v určitých hodinách dostanete zadarmo, ale zvyšky mozaiky chodníka budovy sú už ukryté v Archeologickom múzeu.

zrúcaniny San Giovanni in Conca (Miláno)

Na opačnej strane tohto námestia sa nachádza jazdecká socha plukovníka Garibaoldiho vojska Giussepeho Missori, po ktorom je pomenované toto námestie. Za týmto pamätníkom je zadná časť kostola Sant'Alessandro in Zebedia (1601), ktorému na priečelí dominujú dve zvonice. Kostol s maľbami lombarskeho baroka patril rádu barnabitov, ktorý založil (1530) priamo v Miláne sv. Anton Mária Zaccaria.

To bolo pár tipov na možno menej známe pamiatky a miesta veľkolepého Milána. Avšak nedá nám opomenúť ešte jednu stránku mesta, ktorá robí vyše miliónové Miláno zaujímavým pre návštevníkov, a tou je šport.  Kým dámy navštevujú vychytené módne butiky, páni určite nevynechajú futbalový zápas či preteky F1 v neďalekej Monze. Monza je práve to, čo láka do tejto oblasti mnoho chlapov.

Pretekársky okruh, Autodromo Nazionale Monza, na ktorom sa od roku 1950 konajú preteky F1, leží približne 20 km od centra mesta. A keď sa chlapcom zunujú formule, čas čakania na svoje polovičky strávia na futbalovom zápase na slávnom štadióne Giuzeppe Meazza známom ako San Siro. Štadión s kapacitou 85 700 divákov je domovom dvoch známych futbalových klubov AC Miláno a FC Internazionale Miláno. Je tu tiež múzeum oboch klubov, kde sú umiestnené trofeje, poháre, dresy a suveníry všetkého druhu, ktoré patria k týmto futbalovým ikonám. Stačí mať len plnú peňaženku a o zábavu je postarané v prípade mužov i žien.

GPS: 45°28'05.5"N 9°10'37.1"E (Piazzale Luigi Cadorna)

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

EURÓPA: Morové stĺpy - kamenní svedkovia víťazstva nad epidémiami I. (1)
Publikované: 24.5.2020
V časoch, keď sa nemôžeme vybrať za poznaním iných kultúr resp. za hranice našej vlasti, možno padne vhod poobzerať sa i vôkol seba. Zistíme tak, že aj ľudia v minulosti sa museli vyrovnávať s nástrahami chorôb, ktoré vo veľkom zasiahli do chodu spoločnosti. Dôkazom toho sú pamätníky vyjadrujúce vďačnosť. Jedny z týchto pamätníkov, ktoré sme možno pominulé roky vnímali len ako body stretávania, sú morové stĺpy.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Tivoli – mesto nádherných vil
Publikované: 26.8.2021
Kedysi Tibur, dnes Tivoli. Šesťdesiattisícové mesto nájdete približne 30 kilometrov východne od Ríma v Sabinskej pahorkatine. Cisár Augustus si toto miesto veľmi obľúbil. Utekal sem pred parným rímskym letom, aby sa nadýchal chladného vzduchu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Dolomity – ako som prepadla ich kúzlu I.
Publikované: 13.9.2015
V minulom roku som sa zoznámila s fajn ľuďmi, ktorí cestujú nielen po Českej republike, ale aj po celom svete. Tentokrát sa chystali do Dolomitov a mňa vzali so sebou...

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 11.5.2018
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavo miesto je domovom 160 tis. ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

Taliansko, Sardínia – Cagliari
Publikované: 27.4.2018
Dnes opustíme pevninské Taliansko a vydáme sa na slnečnú Sardíniu.

Taliansko, Turín – nielen Turínske plátno I.
Publikované: 22.12.2017
Určite ste zachytili meno mesta v súvislosti s Turínskym plátnom. Traduje sa, že práve do neho bol krátko po svojom ukrižovaní zahalený Ježiš Kristus. Významné je ale aj preto, že otlačok tváre, ktorý je na ňom viditeľný, údajne patrí samotnému Kristovi. Plátno je už dlho predmetom debát a špekulácií, podrobili ho nespočetnému množstvu skúmaní, vzniklo veľké množstvo teórií, ktoré buď vyvracajú, alebo potvrdzujú jeho vierohodnosť.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zaujímavý projekt, ktorý sa zameriava na podporu férového podnikania a etického nakupovania. V úvodnej fáze sa zameriava na hotelový sektor, avšak v budúcnosti má ambície sa rozšíriť i na iné segmenty trhu, napríklad na sektor kúpeľníctva, stravovacích služieb a podobne.
16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
13.10.2021
Tento rok si pripomíname rovných 150 rokov od narodenia najslávnejšieho moderného českého maliara 20. storočia Františka Kupku, ktorého diela vystavujú popredné svetové galérie, a keď sa náhodou niektorý z Kupkových obrazov dostane do predaja, jeho ceny atakujú rekordy. Vyberte sa po stopách grafika, ilustrátora a jedného zo zakladateľov abstraktného maliarstva.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 10. 2021
sviatok:Kristián
dnes:
utorok 19.10.
13 °C
zajtra:
streda 20.10.
15 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X