www.infoglobe.sk » Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta

Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Naše putovanie po pamiatkach viažúcich sa na husliarstvo nás zaviedlo na námestie Piazza Roma. Tu na mieste posledného odpočinku najslávnejšieho husliara Antonia Stradivariho sme si dopriali oddych i my.

náhrobok Stradivariho, Piazza Roma (Cremona)

Stradivari zomrel v roku 1737 ako 93 ročný a pochovali ho v kostole San Domenico. Hrobku v tomto chráme získal už 8 rokov pred smrťou, kúpou od cremonskej rodiny. Dnes už budete na tomto mieste v historickom centre mesta impozantnú baziliku San Domenico hľadať márne, nakoľko v roku 1868 bola začatá jej demolácia.  Jedinou pripomienkou na minulosť je nenápadný podstavec (hrobka) so známym menom Antonia Stradivariho. Podobne ako kostol dopadli i priľahlé budovy, v ktorých sídlili dielne a obchody husliarov, medzi nimi i tá patriaca Stradivarimu. V súčasnosti sa tu nachádza galéria tvorená 130 metrami arkád, v tieni ktorých si ľudia vychutnávajú zmrzlinu alebo kávičku.

Piazza Roma (Cremona)

My ale vstupujeme do rozsiahleho verejného parku Giardini Pubblici "Papa Giovanni Paolo II", rozprestierajúceho sa hneď oproti galérii. Svoj pamätník tu má cremonsky rodák, skladateľ Claudio Monteverdi (1567 - 1643) i operný skladateľ Amilcare Ponchielli (1834 - 1886) ktorý na narodil v obci Paderno Fasolaro v blízkosti Cremony. Romantické miesto plné stromov a zelene je ideálne na oddych pred lúčmi slnka a rušnými ulicami mesta. Môžete si tu posedieť na lavičkách, ako aj sa osviežiť pitnou vodou.

socha Amilcare Ponchielli, Piazza Roma (Cremona)

Avšak hneď pri vstupe do parku nás zaskočil čulý ruch. Vítajú nás stánky s typickými domácimi potravinami a predavači s úsmevom ponúkajú svoje výrobky a úrodu. Takéto trhy nájdete na rôznych miestach v meste a jeho okolí počas rôznych dní v týždni, najmä v dopoludňajších hodinách.

stánok so sladkosťami (Cremona)

Nielen množstvo obchodov a tvorcov sláčikových nástrojov, ktorí sú uznávaní po celom svete, prináša mestu živobytie. Tunajšie hospodárstvo je spojené s poľnohospodárskou výrobou a dokonca južne od mesta sú ložiská ropy a zemného plynu. Prístav na rieke Pád je základňou nielen pre člny prepravujúce tovar, ale taktiež tvorí prepojenie so vzdialenejším morom. Nachádzajú sa tu pomerne veľké strojárenské a potravinárske závody. Pri zháňaní suveníra si miesto huslí môžete odniesť cenovo výrazne dostupnejšie rastlinné oleje, syry, bravčové Salumi alebo obľúbené cukrovinky.

Známe tvrdé syry Grana Padano sa vyrábajú severne od rieky Pád v provincii Cremona. Od slávneho Parmigiano Reggiano sa líšia spôsobom produkcie a lokalitou. Unikátne syry sú vyrábané z čiastočne odtučneného mlieka a ich doba zrenia je 1- 4 roky. Samotný syr je jemne slaný, má jemne korenistú chuť a výraznú vôňu, čím dodáva jedlu chuť a arómu, no treba ho používať s mierou.

Salumi Cremona

Druhou špecifickou potravinou je špeciálna saláma nazývaná jednoducho Salame Cremona vyrobená z bravčového mäsa. Základom je Cotechino - talianska bravčová klobása, ktorá sa varí pri nízkej teplote niekoľko hodín. Podľa tradície sa podáva počas novoročnej večere so šošovicou, ktorá má na ďalší rok zabezpečiť hojnosť peňazí.

Ak by ste chceli vyskúšať tradičné jedlo, pýtajte si marubini cremonesi. Podľa legendy toto jedlo, pripravované najmä počas sviatkov, zachránilo život cisárovi i pápežovi. Tradícia hovorí, že v roku 1414 Cabrino Fondulo, pán Cremony, pozval do mesta pápeža a cisára Žigmunda Luxemburského so zámerom zabiť ich zhodením z veže Torrazzo. Počas slávnostného banketu ale oboch hostí nadchlo servírované jedlo.  Marubini, mäsité cestoviny varené v pikantnom vývare z hovädzieho, bravčového a kuracieho mäsa im tak zachránili život. Po veľkých pochvalách jedla sa totiž hostiteľ rozhodol upustiť od svojho  úmyslu.

Piazza Roma (Cremona)

Pokiaľ máte mlsný jazýček a zachcelo sa vám niečoho sladkého, odporúčame vám stánok s cukrovinkami na námestí za katedrálou. Torrone - turecký med v tvare huslí je náš tip na darček z Cremony. Táto cukrovinka je typická pre kuchyňu mesta. Najstaršia zmienka o nej pochádza z rokov 1100 - 1150, keď Gerard z Cremony preložil knihu O liekoch a prostých pokrmoch arabského lekára z Córdoby, kde sa zmieňuje i o arabskej maškrte turun. Podľa legendy sa turecký med zrodil (1441) počas svadby F. Sforzu a B. Visconti. Nevesta a ženích ponúkali sladkosť s medom a mandľami v podobe Torrazzo alebo "torrione", čiže veže Cremonskej katedrály. Od 19. storočia sa v Cremone obchodu a výrobe s tureckým medom venuje firma Vergani a každoročne v novembri tu má táto maškrtka aj svoju oslavu - Festa del Torrone.

Ďalšia typická sladká pochúťka, ktorej recept pochádza z mesta, je Mostarda di Cremona alebo Mostarda di Frutta. Jedná sa o kandizované ovocie so sirupom - špecialita severotalianskej kuchyne, ktorá je populárnym doplnkom k syrom. Vyrobená je z niekoľkých druhov ovocia.

Takže pokiaľ sa vydáte do Cremony, podľahnite jej očarujúcim pamiatkam, započúvajte sa do tónov huslí a vychutnajte si chuťové pôžitky z miestnych špecialít.

 

GPS:45°08'00.5"N 10°01'29.8"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami
Publikované: 31.10.2018
Už ste niekedy túžili vrátiť sa v čase, napríklad do dôb „temného“ stredoveku? Tak poďte s nami a nazrite za brány pitoreskného mestečka ukrytého medzi poliami talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Možno ste o mestečku s názvom Grazzano Visconti nikdy nepočuli, no práve tu môžete nahliadnuť do dôb stredoveku a presvedčiť sa, či bol skutočne taký „temný“ ako o ňom píšu dejiny.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Agrigento I.
Prejsť päťdesiattisícové Agrigento znamená blúdiť, často šliapať do kopca, spletitými, úzkymi a p...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

25.6.2022
V poradí 67. ročník folklórneho festivalu Východná sa uskutoční od 29. júna do 3. júla 2022 v obci Východná. Lákadlom tohtoročného festivalu budú nielen víťazi celoštátnych súťaží, ale i originálne celovečerné programy, profesionálny súbor z Budapešti, prezentácia gajdošskej tradície a bohaté interaktívne a vzdelávacie programy pre deti a dospelých.
23.6.2022
V dňoch 25. a 26. júna 2022 sa v priestoroch starého rušňového depa Bratislava východ uskutoční v poradí už 22. ročník celoslovenského zrazu historických železničných vozidiel - Rendez 2022. Návštevníkov čaká nielen vyše tridsať prevádzkyschopných historických hnacích vozidiel, ale aj bohatý sprievodný program.
22.6.2022
Všetci pretekári, nadšenci a priaznivci automobilizmu sa už dozaista nemôžu dočkať unikátneho podujatia a pretekov 500km slovenských, ktoré sa uskutočnia od 29. júna do 2. júla 2022. Súčasťou pretekov bude aj skvost na koľajniciach, vlak Slovenská strela.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 25. 6. 2022
sviatok:Tadeáš

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X