www.infoglobe.sk » Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra

Publikované: 23.9.2022
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Na ľavom brehu rieky Pád uprostred lombardskej roviny nás víta mestečko Cremona. Pôvodne to bola keltská (galská) osada (400 pred Kristom), neskôr rímska kolónia (218 pred Kristom), ktorú zničili Vespasianove vojská (69). Ako vojenská základňa Východorímskej (Byzantskej) ríše sa v 6. storočí stala jedným z najväčších miest severného Talianska.

Palazzo del Comune (Cremona)

V stredoveku mesto devastovali barbarské kmene. Každoročne 29. júna na pamiatku víťazstva Cremony nad Milánom v bitke pri Castelleone (1213) sa koná slávnosť San Pietro, ktorá  vrcholí ohňostrojom pri rieke Pád. Avšak Cremona si slobodu užívala len do roku 1334, kedy pripadla Milánu a až do zjednotenia Talianska mali tieto dve lombardské mestá spoločný osud.

Torrazzo a Duomo Cremona

Naše kroky sme namierili do srdca mestečka, na námestie Piazza del Comune. Tu nás ihneď upútal symbol mesta, najvyššia stredoveká zvonica v Taliansku kampanila Torrazzo. Svojou výškou 112,7 metrov je i treťou najvyššou v Európe. Keďže latinské príslovie hovorí: „Unus Petrus in Roma, unus portus in Ancona, una turris in Cremona“ (Jeden sv. Peter v Ríme, jeden prístav v Ankone, jedna veža v Cremone), táto veža sa stáva naším orientačným bodom v tichých uliciach mestečka.

orloj Torrazzo (Cremona)

Kampanila postavená v rokoch 1230 až 1309 je zakončená mramorovou špicou a v oblasti štvrtého poschodia zvonice sa vynímajú obrovské hodiny. Tomuto najväčšiemu orloju na svete s vyobrazením znamení zvieratníka a slnka s mesiacom vdýchli dušu otec a syn Francesco a Giovani Battista Divizioli (1583 - 1588), ktorí zostrojili jeho mechanizmus. Zvonicu obklopuje sedem zvonov, pričom každý je venovaný jednému svätému a osobitne patrónovi mesta, ktorým je cremonsky obchodník Svätý Homobonus. Za poplatok sa vám z vrcholu zvonice naskytne široký rozhľad na mesto. Veža nestojí samostatne, ale renesančnou lodžiou je prepojená s lombardsko-románskou katedrálou Nanebovzatia Panny Márie - Duomo di Cremona.

Duomo Cremona

Presúvame sa teda bližšie ku chrámu s mramorovou fasádou, ktorá odráža v sebe prvky všetkých období. Tento chrám sa začal stavať v 12. storočí a dostavaný bol v období renesancie. Pri vstupe doň nás vítajú dva ružové románske levy z veronského mramoru. Tie podopierajú stĺpy s hlavicami s výjavmi z rytierskej poézie (Roland hrá na roh, Karol Veľký) gotickej predsiene cenného portálu katedrály. Portikus  je zdobený sochou Panny Márie a svätých a nad hlavným portálom sa vyníma mohutná ružica z 13. storočia. Interiér chrámu zdobia renesančné fresky či flámske tapisérie znázorňujúce Samsonové príbehy. Cenné sú i drevené chórové lavice vykladané platinou (1490) a organ (1879).

Duomo a Baptisterio (Cremona)

Od katedrály pokračujeme námestím k osembokému baptistériu San Giovanni Battista (1167). Táto 34 m vysoká stavba krstiteľnice z tehličiek nesie v sebe prvky románskeho štýlu i lombardskej gotiky. Jej priečelie bolo upravené a obložené mramorom v období renesancie. Interiér je ukončený kopulou, cez ktorú v strede preniká svetlo. Nad oltárom sv. Jána je krucifix (14. storočie) a dve drevené sochy znázorňujúce sv. Filipa Neri a Jána Krstiteľa. Pri strope je socha archanjela Gabriela. V centre je veľká cisterna (Lorenzo Trotti, 1531). V tejto nádrži počas Veľkonočnej vigílie biskup požehnal vodu, ktorá sa následne delila po farnostiach.

Vráťme sa ale späť na námestie Piazza del Comune, ktoré je jedno z najkrajších stredovekých námestí v Taliansku. Pamiatky, ktoré sme mali možnosť zatiaľ vidieť, sa spájajú s cirkevným životom mesta, no na opačnej strane tu bok po boku stoja s budovami reprezentujúcimi svetský a politický život mesta.

Jednou z nich je historická budova Loggie dei Militi – Lodžia vojakov, ktorá patrí medzi tie najstaršie stavby. Nápis na doske umiestnenej na fasáde budovy pripomína rok jej vzniku (1291). V minulosti sa tu stretávali najbohatší a najvýznamnejší obyvatelia mesta i tzv. mestskej šľachty. V súčasnosti je to vojenský pomník.

Loggie dei Militi (Cremona)

Postupne mizneme v podlubí ďalšej svetskej budovy dominujúcej námestiu, je ňou Palazzo del Comune. Stredoveká cremonska radnica bola postavená v roku 1206 v typickom lombardskom štýle. Svoj vzhľad si udržala do 15. storočia, kedy jej pribudol mramorový balkón. Súčasnú podobu má od roku 1838. Klenba podlubia, ktorým prechádzame, je zdobená nástennými maľbami s erbom mesta. Tu sa nachádza informačné centrum, kde vám pomôžu s ďalším rozhodovaním, čo sa oplatí v meste ešte navštíviť.

Cremona má mnoho sakrálnych stavieb z obdobia stredovekej renesancie, ale naše ďalšie kroky budú smerovať za spoznávaním jej husliarskej tradície. Ale o tom si povieme až o týždeň.

 

GPS: 45°08'00.6"N 10°01'29.6"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 30.9.2022
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 15.9.2022
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

5.10.2022
Už túto sobotu 8. októbra 2022 sa uskutoční Hornošarišský vínny festival. V Kúpeľnej kolonáde sa na ňom od 14-tej hodiny predstavia viaceré slovenské vinárstva a súčasťou podujatia budú aj všakovaké sprievodné akcie i kultúrny program.
1.10.2022
Taliansky región (ostrov) Sardínia neláka návštevníkov len na čisté more a nádherné pláže, ale aj k trvalému bývaniu. Miestna samospráva ponúka až 15 tisíc eur všetkým, ktorí sa sem nasťahujú!
28.9.2022
K príležitosti Medzinárodného roku jaskyň sa 1. októbra 2022 môžete mimoriadne zúčastniť Dňa otvorených dverí (ďalej len DOD) Cisárskej jaskyne v Moravskom krase. Jaskyňa je situovaná v Ostrovnom žľabe na severovýchodnom okraji Ostrova pri Macoche.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 7. 10. 2022
sviatok:Eliška
dnes:
piatok 7.10.
13 °C
zajtra:
sobota 8.10.
13 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X