www.infoglobe.sk » Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre

Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Naše kroky najznámejším mestom regiónu Emilia-Romagna nás zaviedli až na námestie Piazza del Duomo. Keďže sa blíži poludnie, čas kedy sa väčšina kostolov v Taliansku zatvára, smerujeme  rovno do tejto katedrály v lombardsko-románskom štýle.

Duomo (Parma)

Chrám Santa Maria Assunta bol postavený v roku 1074 po požiari, ktorý zničil predchádzajúcu ranokresťanskú baziliku zo 6. storočia. Neskôr v roku 1117 bol tunajší chrám poškodený zemetrasením. Z pôvodnej stavby tak ostalo presbytérium, priečna loď, zbor, apsidy a fragmenty sôch.

Pomedzi sochy a reliéfy v chráme zamierte svoj pohľad najmä na maľby, ktorými je celý interiér zdobený, aby vám neuniklo majstrovské iluzionistické dielo od Antonia da Correggia. Freska Nanebovzatia Panny Márie (16. storočie) v kupole chrámu má rozlohu približne 650 m² a vyniká svojou perspektívou. Toto nezameniteľné dielo slávneho renesančného maliara Correggia vtiahne váš pohľad vysoko pomedzi oblaky a spleť ľudských tiel do žiariaceho svetla večnosti.

interiér Duomo (Parma)

Medzi ďalšie pozoruhodnosti patrí freskový cyklus pozdĺž celej centrálnej lodi, ktorého autorom je Lattanzio Gambara (1567 - 1573). Cyklus zaznamenáva život Krista a epizódy zo Starého zákona. Pravú i ľavú stenu zdobia epizódy z Nového zákona, nad nimi sú výjavy z evanjelia a v lunetách sú alegorické postavy. Apside dominuje freska zobrazujúca Krista vystupujúceho na nebesia od Gerolama Mazzola Bedoli. V katedrále sa nachádza i krypta s dvomi renesančnými kaplnkami - kaplnka Rusconi a kaplnka Ravacaldi.

Nanebovzatie Panny Márie, Duomo (Parma)

Keď sa vrátite späť na námestie, môžete obdivovať priečelie chrámu zdobené tromi stĺpovými lodžiami a tromi portálmi. Vchod do katedrály cez centrálny portál strážia dva mramorové levy (1281, Giambono da Bissone). Jeden je červený a druhý biely. Drevené vyrezávané dvere sú dielom Luchina Bianchina (1494). Na fasáde medzi centrálnymi a pravými dverami je umiestená hrobka matematika Biagia Pelacaniho (1416). Až 63 metrov vysoká gotická zvonica so šiestimi zvonmi týčiaca sa napravo od chrámu bola pridaná až v rokoch 1284 – 1294, ako nasledovníčka pôvodnej staršej veže.

Baptisterio (Parma)

O kúsok ďalej sa nachádza osemboká stavba krstiteľnice Battistero di Parma (Benedetto Antel, 1196 - 1216), ktorá patrí medzi najdôležitejšie stredoveké pamiatky v Európe aj vďaka vnútornej freskovej výzdobe (13. a 14. storočie). Z tej je najvýraznejší maľovaný klenutý strop so šestnástimi rebrami. Klenba je rozdelená do šiestich horizontálnych pásiem. Prvé zobrazuje epizódy zo života Abraháma, druhé život Jána Krstiteľa, tretie Krista s Pannou Máriou a Jánom Krstiteľom, obklopených prorokmi a kráľmi, štvrté apoštolov a evanjelistov, piate nebeský Jeruzalem s hviezdami a šieste je nebo zobrazené červenou farbou lásky.

Do krstiteľnice z ružového veronského mramoru so štyrmi lodžiami vedú tri portály: portál Panny Márie, portál Spasiteľa a portál Krstiteľa. Do budovy sa môžete pozrieť za poplatok.

Kostol sv. Jána Evanjelistu (Parma)

Poza katedrálu sa dostávame na námestíčko Piazzale San Giovanni, ku kláštornému kostolu sv. Jána Evanjelistu s bielou mramorovou fasádou. Kostol San Giovanni Evangelista (10. storočie, prestavaný po požiari 1498 a 1510) je súčasťou komplexu tvoreného bývalým renesančným benediktínskym kláštorom a dominuje mu 75 m vysoká zvonica (Giovanni Battista Magnani, 1613), ktorá je najvyššia v Parme.

Interiér zdobí iluzionistická freska Vízia sv. Jána v Patmose od Correggia (1520 - 1522), ktorý vytvoril i ďalšie diela v chráme. Na výzdobe sa okrem iných umelcov podieľal aj parmský rodák Parmigianino.

kostol Santa Maria della Steccata (Parma)

Postupne sme sa vrátili na Via Garibaldi a na malé námestíčko Piazzale della Steccata, kde sa týči monumentálna renesančná Basilica di Santa Maria della Steccata (1521-1539). Vstupujeme do chrámu s pôdorysom gréckeho kríža, na ktorého mieste do roku 1392 bola len malá modlitebňa so zázračným obrazom sv. Jána Krstiteľa, no dnes patrí medzi najkrajšie stavby mesta.

kostol Santa Maria della Steccata, interiér (Parma)

Interiér zdobia maľby popredných umelcov. Fresková výzdoba od Parmigianina, fresky v apside Korunovácia Panny Márie (1541) a Klaňanie troch kráľov od Michelangela Anselma, fresky na strope od Bernardina Gattiha či Svätá rodina od Jana Soensa. V krypte je 26 hrobov rodiny Farnese (Alexander Farnese a jeho manželka Maria Infanta Portugalska - vnučka portugalského kráľa Manuela I., známeho umeleckým slohom manuelizmom, je tu i krištáľová urna so srdcom vojvodu z Parmy Karola III. a naposledy tu bol 28.8. 2010 pochovaný Karol Hugo vojvoda Parmský).

Ešte by sme sa vedeli dlho túlať pomedzi uličky a vychutnávať si atmosféru rušného severotalianskeho mestečka, jeho chrámov i parkov. My sme sa však vybrali ďalej za jeho hranice spoznávať gurmánske výrobky, ktoré Parmu preslávili. O tom si však povieme až nabudúce...

 

GPS: 44°48'12.1"N 10°19'50.0"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´Bagni  II. - cesta na farmu za syrom parmezán
Publikované: 12.5.2019
Očarila vás história, kultúra, príroda či gastronómia talianskeho regiónu Emilia-Romagna? Tak doplňte skladačku cestovateľských poznatkov o návštevu farmy, kde začína i končí príbeh slávneho syru Parmigiano Reggiano.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 15.9.2022
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 23.9.2022
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko, Langhirano – miesto, kde sa rodí Prosciutto di Parma
Publikované: 28.4.2019
Určite poznáte nezameniteľnú sušenú šunku Prosciutto di Parma. My sme sa do jej tenkých plátkov už zahryzli a vydali sa na cestu severotalianskym regiónom Emilia-Romagna. Naším cieľom boli miesta výroby tejto špeciality. Spoločne dnes nahliadneme do zákulisia výroby prosciutta – dobroty, ktorú si svet zamiloval.

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Parma I. – história mesta
Publikované: 31.3.2019
Najznámejšie Talianske mesto regiónu Emilia-Romagna, ktorého názov si spájame najmä s lahodnými chuťami šunky či syra, vám ponúkne nielen gastronomické zážitky. Skôr ako ochutnáme delikatesy tejto oblasti, zahryzneme sa do spoznávania bohatej histórie a pamiatok mesta Parma.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Parma – tu si pochutíte
Publikované: 6.7.2018
Máte radi parmskú šunku a parmezán? Teraz už určite tušíte, že tieto dve pochutiny sa zrodili práve v meste Parma. Takmer dvojtisícové mesto leží medzi Apeninami a Pádskou nížinou a je hlavným mestom severotaliaskeho regiónu Emilia Romagna.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Brescia – zaujímavé mesto medzi Benátkami a Milánom
Publikované: 23.2.2018
Brescia patrí k skrytým klenotom severného Talianska. Je však veľmi ľahké ju prehliadnuť, pretože v okolí sa nachádza mnoho iných miest, ktoré sú turistickými sprievodcami uprednostňované. Spomeňme napríklad Miláno alebo neďaleké jazerá Gardo a Como. Pritom Brescia má návštevníkovi skutočne čo ponúknuť. Navyše si treba uvedomiť, že mesto ležalo na dôležitej rímskej obchodnej trase.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká III.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko - ostrov Ischia
Vodná terapia v prírode zeleného ostrova, to je dôvod, prečo sem mieria tisíce turistov. Účinky t...

Taliansko, Sicília: Valle dei Templi I.
Valle dei Templi je dnes už iba tieňom monumentálneho starovekého gréckeho komplexu, ktorým sa pý...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hra farieb

1. 9. – 31. 10. 2022
1. cena:
Jesenný balíček plný farieb
2. cena:
Jesenný balíček plný farieb
3. cena:
Jesenný balíček plný farieb
1. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Jesenný balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.9.2022
Oslavy zberu úrody a vína prebiehajú už v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodových slávností i vinobraní, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
20.9.2022
Slávnosti jedla a pitia z darov zeme sú v plnom prúde. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame prehľad hodov, ktoré by ste si určite nemali nechať ujsť.
16.9.2022
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 16. do 18. septembra v Bratislave a od 23. do 25. septembra 2022 v Košiciach.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 9. 2022
sviatok:Vladislav
dnes:
nedeľa 25.9.
10 °C
zajtra:
pondelok 26.9.
12 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X