www.infoglobe.sk » Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari

Taliansko: Modena III. – múzeum Ferrari

Publikované: 6.2.2019
Mesto bel canta (krásny spev), hudby a divadla neláka len milovníkov umenia, ale i tých, ktorí milujú hluk čiernych koní pod kapotou. Už od konca 19. storočia je Modena známa ako centrum strojárenstva a následne výroby automobilov známych značiek Ferrari, De Tomaso, Pagani a Maserati. V nasledujúcich riadkoch vás pozývame k nahliadnutiu do modenského múzea Enzo Ferrari.

Historické automobily na námestí Piazza Grande nám odhalili ďalšiu stránku tohto mesta. Vďaka zanieteniu pre strojárstvo, rýchlosť a podnikanie je Modena a jej okolie prezývané krajinou motorov. Môže sa pochváliť takými slávnymi značkami ako Ferrari, Maserati, Pagani Automobili, De Tomaso (zanikla v roku 2004), ktoré tu majú svoje korene. Zaujímavosťou je, že podľa mesta bol dokonca pomenovaný aj jeden z vozov Ferrari, model 360 Modena.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Fanúšikovia štyroch kolies si mesto spájajú najmä s jeho významným rodákom, po ktorom je pomenovaná jedna z najslávnejších automobilových značiek na svete. V roku 1898 sa tu narodil Enzo Ferrari. Hoc automobilka nesúca jeho meno v súčasnosti sídli v neďalekom meste Maranello, miestom jej vzniku bola Modena, a preto tu vzniklo i múzeum. Fanúšikovia motorizmu tu nájdu aj ďalšiu zaujímavú atrakciu, fabriku luxusných a dizajnových športových áut značky Maserati.

museo Enzo Ferrari (Modena)

My sme približne za 20 minút prešli z námestia cez park Parco Giardino Ducale Estense a presunuli sa tak k múzeu Casa Natale Enzo Ferrari. Žiarivo žltá strecha pripomínajúca kapotu športového automobilu bola našim prvým stretnutím s múzeom automobilového pretekára, zakladateľa automobilky Ferrari, Enza Ferrariho, ktorý v histórii miestneho motošportu zohral významnú úlohu.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Samotná budova je pozoruhodná nie len pre fanúšikov rýchlych kolies, ale i milovníkov modernej architektúry. Je posledným realizovaným projektom renomovaného architekta českého pôvodu Jana Kaplického (1937 – 2009) a jeho štúdie Future Systems. Projekt múzea vznikol v roku 2004, ale stavať sa začalo až v roku 2009, tesne po Kaplického smrti. Projekt za 18 miliónov eur prevzal Andra Morgante, bývalý Kaplického spolupracovník z Future Systems. Múzeum zložené z dvoch budov otvorili verejnosti 10. marca 2012 s výstavnou plochou 5 200 m2 , pričom Ferrariho rodný dom - Casa Natale zaberá 1 000 m2 a moderná výstavná hala 4 200 m2.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Symbolom múzea, ktoré vzniklo na Ferrariho počesť je myšlienka samotného Enza Ferrariho „Keď o tom dokážeš snívať, dokážeš to aj uskutočniť.“ Prehliadka začína v klasickej stavbe v podobe tehlového domu (1830), kde sa Enzo Ferrari narodil a vyrastal. Jan Kaplický už ale nestihol navrhnúť jeho interiér, ten je dielom Andrea Morganteho, ktorý ho poňal ako knihu života. Expozícia je venovaná životu zakladateľa a histórii slávnej automobilky a ich spojitosti s mestom a svetom motorov. Tu sa dozviete o koreňoch pôvodnej značky Scuderia Ferrari, založenej v roku 1929, ktorú Enzo Ferrari riadil väčšinu svojho života (zomrel v roku 1988 vo veku 90 rokov).  Nájdete tu multimediálne projekcie, historické záznamy z Ferrariho života či písomnosti.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Zaujímavý je i príbeh vzniku svetoznámeho symbolu tímu a značky áut Ferrari. Každý určite pozná čierneho žrebca v žltom štíte s iniciálami S F (Scuderia Ferrari) a trikolórou talianskej národnej vlajky. Jeho história smeruje ku grófovi Francescovi Barracovi, ktorý bol stíhacím pilotom za čias prvej svetovej vojny, a počas ktorej aj ukončil svoju púť na Zemi. Na lietadle mal namaľovaného červeného koňa na bielom oblaku. Dňa 17. júna 1923, keď vyhral Enzo Ferrari preteky na trati Savio di Ravenna, stretol grófku Paolinu, matku grófa Francesca. Tá mu navrhla, aby značka Ferrari používala tohto koňa, ktorý značke ako symbol padlých vojakov prinesie šťastie. Enzo na znak smútku a pamiatku na zosnulého pilota namaľoval koňa čiernou. Žlté pozadie štítu zvolil, ako symbol (farbu) jeho rodného mesta Modeny. Kôň Ferrari sa od toho na lietadle líšil ešte chvostom smerujúcim nahor.

Ferrari používa žrebca ako oficiálny znak od roku 1929. Pre úplnosť dodávame, že od roku 1932 sa používal tento znak aj na autách Alfa Romeo, ktoré pretekali pod záštitou tímu Scuderia Ferrari.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Ak nepatríte medzi zanietencov historických dokumentov určite vás to bude lákať viac do dominantnej modernej časti múzea. Pre vznik tejto futuristickej stavby Kaplického inšpirovali elegantné línie modelu Ferrari. Organicky tvarovaná žltá strecha je kapotou i s typickými chladičmi, cez ktoré do interiéru preniká denné svetlo (niekomu môže pripomínať rybu so žiabrami). Strecha plynule nadväzuje na trávnaté plochy pozemku a vytvára tak súlad s krajinou okolo. Svojou výškou 12 m nepresahuje rodný dom Ferrariho, ktorý akoby objímala vlnitá sklená fasáda pripomínajúca čelné sklo auta.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Väčšia časť expozície je umiestnená pod zemou. Vo vstupnej časti sa nachádza kaviareň, obchod so suvenírmi a pokladňa. Čistý biely interiér tvorí jednoliatu plochu, steny plynule prechádzajú svojimi krivkami do podlahy. Priestor necháva vyniknúť exponátom – automobilom, ktoré zamestnanci múzea neustále oprašujú a leštia. Okrem značky Ferrari v múzeu nájdete i ďalších výrobcov z tejto oblasti, napríklad De Tomaso, Lamborghini, Maserati, Minardi či Ducati.

museo Enzo Ferrari (Modena)

Návrh múzea však nie je len o estetike, múzeum je plné najmodernejších technológií. Je napríklad prvým múzeum v Taliansku, ktoré využíva geotermálnu energiu.

Pokiaľ vám to ale nestačí, v dvadsať kilometrov vzdialenom Maranelle sa môžete oddať rýchlosti. Sú tam vystavené kultové modely a trofeje F1 a dokonca si môžete vyskúšať simulátor jazdy.

 

GPS: 44°39'07.3"N 10°56'13.0"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 27.6.2018
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto
Publikované: 23.5.2018
Z rodiska slávneho hudobného skladateľa Giuseppe Verdiho – La Roncole sa prevezieme len do pár kilometrov vzdialeného mestečka Busseto. Hoc je to neveľké mestečko, zohralo významnú úlohu nielen v hudobnom, ale i osobnom živote slávneho skladateľa Verdiho.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko, Bibione – more na dosah
Pokiaľ neradi dlho cestujete, ale máte radi prímorskú atmosféru, tak ideálnym miestom pre vás je ...

Taliansko: Gargano, polostrov v Apúlii
Pobrežie polostrova Gargano tvoria až 50 m vysoké vápencové útesy s vymletými jaskyňami a bielymi...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

22.11.2019
Slovenské národné múzeum v Martine – Etnografické múzeum vás pozýva na zdobenie stromčekov vlastnoručne vyrobenými ozdobami.
21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 11. 2019
sviatok:Cecília
dnes:
piatok 22.11.
10 °C
zajtra:
sobota 23.11.
7 °C