www.infoglobe.sk » Taliansko: Modena II. – srdce mesta

Taliansko: Modena II. – srdce mesta

Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Žiaden návštevník Modeny nesmie vynechať návštevu námestia Piazza Grande, ktoré je obklopené významnými stavbami a pamätihodnosťami.

Torre della Ghirlandina (Modena)

Veža je vždy ten správny bod, ktorý vás privedie k niečomu významnému. V našom prípade je to centrum mesta. Na námestí  Piazza della Torre nás víta 86,12 m vysoký symbol mesta, biela päť poschodová šikmá kampanila Torre della Ghirlandina (1224 - 1319). Veža je zvonicou katedrály a jej architektúru tvorí románsky štýl, ktorý nadväzuje na katedrálu s gotickou osembokou časťou a pyramídovým vrcholom. Na vrchole zvonice sú dva vence - girlandy, podľa ktorých dostala meno. Vnútro zvonice s piatimi renesančnými zvonmi je zdobené sochárskou výzdobou i freskami z 15. storočia.

Duomo Modena

Obehli sme vežu a pred nami sa otvorilo námestie s bielym mramorovým priečelím katedrály, jednej z najvýznamnejších románskych stavieb v Európe. Pri príležitosti sviatku patróna mesta sv. Geminiana (31.1.) sa toto námestie vracia do starodávneho ruchu. Svätému Geminiannovi, biskupovi z Modeny (4. storočie) je zasvätená i samotná katedrála (1099 - 1184, na pokyn grófky Matildy Toskánskej), ktorej celý názov znie Cattedrale Metropolitana di Santa Maria Assunta in Cielo e San Geminiano (Metropolitná katedrála Nanebovzatia Panny Márie a svätého Geminiana), no všetci ju označujú jednoducho Duomo di Modena. Katedrálu vysvätil 12. júla 1184 pápež Lucius III.

Už v 5. storočí bol postavený kostol nad hrobom svätca a ľudia z Modeny veria, že jeho zázračná intervencia ich zachránila od Húnov, keď vykúzlil hustú hmlu, ktorá schovala mesto. V umení vyobrazenie svätca objavíme zriedka, no býva zobrazený ako biskup držiaci zrkadlo s odrazom Márie, s modelom mesta Modena, či človek upokojujúci búrku na mori alebo vyháňajúci dcéru byzantského cisára Ioviana.

radnica - Pallazzo Communale (Modena)

Portál Dómu sv. Geminiana podopierajú dva levy a antické stĺpy, nasleduje galéria a rozetové okno. Fasádu dekorujú reliéfy od Wiligelma (portréty prorokov a patriarchov, biblické príbehy), postranné vchody Porta Regia a Porta dei Principi zdobia reliéfy zo života sv. Geminiana. Vchod zo severu Porta della Pescheria je zdobený reliéfmi inšpirovanými ročnými obdobiami a kráľom Artušom. Trojloďový chrám s kazateľnicou zdobenou malými terakotovými soškami uchováva aj drevený krucifix (14. storočie) a dva betlehemy od významných modenských majstrov (Antonia Begarelliho, 1527 a Guida Mazzoniho, 1480 - známy ako Madonna della Pappa). Ostatky patróna mesta sú uchovávané v krypte katedrály.

Pallazzo Communale (Modena)

Práve v tomto chráme sa konal 8. septembra 2007 aj pohreb slávneho rodáka Modeny, tenoristu Luciana Pavarottiho, ktorý má v meste zriadené aj svoje múzeum.

Našu pozornosť sme upriamili napravo od katedrály, na budovu radnice. Pallazzo Communale (17. a 18. storočie) ovešané vlajkami, ktoré lemujú sochu Panny Márie upúta návštevníkov svojou hodinovou vežou Torre Dell'Orologio (15. storočie).  Táto dôležitá budova s arkádovým podlubím vznikla spojením niekoľkých priľahlých stredovekých budov využívaných ako spoločenské sídlo.

Bonissima, Pallazzo Communale (Modena)

Renesančné fresky, gobelíny zdobiace vnútorné sály paláca sú pred našim zrakom ukryté, no všimli sme si podstavec na rohu budovy s malou sochou. Bonissima (12. storočie), ako túto ženskú postavu nazývajú, pravdepodobne predstavuje zobrazenie poctivosti v podnikaní, avšak legenda o nej hovorí ako o štedrej dáme, ktorá pomohla chudobným počas častých hladomorov.

Pred monumentálnym schodiskom radnice je trojmetrový mramorový obdĺžnik - Preda Ringadora (pravdepodobne časť rímskej budovy), ktorý v stredoveku slúžil ako kazateľnica zhromaždenému ľudu, ale aj ako miesto na vykonanie trestu smrti a odhalenie mŕtvoly (aby ju mohli identifikovať), alebo ako kameň hanby (previnilec tu bol vystavený v deň trhu, potom čo obišiel námestie s oholenou hlavou a špeciálnym klobúkom).

Preda Ringadora, Pallazzo Communale (Modena)

Námestie bolo vždy centrom obchodu, sobotňajších týždenných trhov, miestom stretnutí, politických, náboženských i filozofických rozpráv, turnajov, výkonu spravodlivosti i osláv. A tak je to i dnes, keďže je hlavným dejiskom mesta - festivalov, zábavy a rôznych podujatí. Hukot motorov na námestí to len potvrdzuje. V čase našej návštevy tu totiž prebiehalo stretnutie milovníkov automobilových veteránov.
Piazza Grande (Modena) 
Pri autách, ktoré v tomto meste zanechali tiež svoju významnú historickú stopu, ešte zostaneme. Už o týždeň totiž nahliadneme do modenskeho múzea Enzo Ferrari.
 
GPS: 44°38'45.4"N 10°55'31.9"E
Text a foto: Mgr. Anna Nociarová
Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko, Lesignano de´ Bagni  I. - vznik slávneho Parmigiano Reggiano
Publikované: 5.5.2019
Pokiaľ ste neodolali chutiam, ktoré so sebou prináša návšteva okolia Parmy, určite nevynechajte ani návštevu farmy, kde vám predstavia proces vzniku syra parmezán, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou talianskej gastronómie. My sa teraz vydáme na jednu z týchto fariem neďaleko mestečka Lesignano de´ Bagni známeho i svojimi termálnymi prameňmi.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Modena I. - história mesta
Publikované: 23.1.2019
Taliansko je krajina vlniacich sa vrchov a rovín s nádhernými scenériami historických miest. Tentoraz vás zavedieme do malebnej nížiny regiónu Emilia-Romagna, ktorou preteká rieka Pád. Naším cieľom bude známe mesto Modena, ktoré sa spája okrem iného i s úchvatnými hlasmi jeho rodákov Luciana Pavarottiho a Mirelly Freni.

Taliansko, Modena – mesto, kde si pochutnáte
Publikované: 21.6.2013
Staré etruské a neskôr rímske mesto ležiace neďaleko horského pásma Apeniny v severnej časti Talianska. Mesto je srdcom regiónu Emilia Romagna a je ohraničené riekami Panaro a Secchia.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby
Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko: Montecatini Terme I. – liečivá sila vyvierajúca spod zeme
Publikované: 26.12.2018
Po krátkom čase vás opäť pozveme na prechádzku do talianskeho kúpeľného mestečka. Tentokrát sa presunieme do Toskánska, presnejšie do jeho najväčšieho a najznámejšieho kúpeľného mesta, ktoré navštívilo mnoho významných osobností. Luxus, oddych a únik od každodennej rutiny a povinností si môžete dopriať i vy, ak navštívite vychýrené kúpele Montecatini Terme a vniknete do sveta bez stresu a starostí.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko, Benátky: Jeden večer v Benátkach
Letný večer v Benátkach... Foto: Jan Chaloupka, júl 2012

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X