www.infoglobe.sk » Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby

Taliansko: Piacenza II. – úchvatné sakrálne stavby

Publikované: 12.9.2018
V nasledujúcich riadkoch nazrieme do niektorých významných chrámov Piacenzy, ktoré poskytnú priestor na tiché rozjímanie, pohľad na krásne umelecké diela i útočisko pred horúcimi slnečnými lúčmi. Historické paláce zároveň reprezentujú bohatstvo a slávu mesta, ako aj jeho výnimočného ducha.

Za zvuku heligónky, popri soche Giana Domenica Romagnosi (právnik a filozof, zaoberal sa vzťahom elektriny a magnetizmu) sa z hlavného námestia Piazza Cavalli blížime k portálu románsko-gotického kostola San Francesco (12. storočie). Fasádu z hnedých tehličiek s troma vežičkami obohacuje veľká ružica a nad portálom luneta s vyobrazením stigiem sv. Františka (15. storočie).

kostol sv. Františka (Piacenza)

Po vstupe do chrámu zvuk heligónky nahrádza chválospev veriacich za sprievodu organu. Práve sa koná nedeľná svätá omša. V tichosti prechádzame hlavnou loďou a dvoma uličkami, ktoré delia nízke silné murované piliere podporujúce vysoké gotické oblúky. Zamierili sme k bočnému oltáru kaplnky Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý je osvetlený svetlom prenikajúcim z kopuly. Krásna maliarska výzdoba tejto kopuly sa odráža v zrkadle umiestenom na zemi.  Niečo pre tých, ktorým sa nechce dvíhať hlavu. Zaujímavosťou chrámu je, že okrem modlitieb  zažil aj jeden historický medzník.  Práve tu bola vyhlásená anexia Piacenzy k Sardínskemu kráľovstvu (1848).

kostol sv. Františka (Piacenza)kostol sv. Františka (Piacenza) - interiér

Pomaly slabne zvuk heligónky a my sa vzďaľujeme ulicou Via XX. Settembre na Piazza Duomo zakončené lombardsko-románskou katedrálou Duomo di Piacenza (1122 - 1233). Katedrála Santa Maria Assunata a Santa Justina s fasádou z veronského ružového mramoru a kameňa je jedným z najcennejších príkladov románskej katedrály v severnom Taliansku. Vedú do nej tri brány, ľavý portál sa nazýva brána raja, vynášali ňou mŕtveho na neďaleký cintorín. Všetky tri portály sú zdobené románskymi sochami, ktoré predstavujú náboženské príbehy. Nádherné sochárske práce okolo portálov zobrazujú napríklad i sochu Telamóna, predstavujúceho múdrosť a filozofiu.

Duomo (Piacenza)

Vstúpili sme do 85 m dlhej a 32 m vysokej lode chrámu. Dvadsaťpäť pilierov ju delí na dve uličky. Za povšimnutie stoja lombardsko-románske fresky v kupole (14. - 16. storočie), či tie stredoveké v apside a v priečnej lodi.  Pôvodnú katedrálu zasvätenú patrónke mesta sv. Justíne zničilo zemetrasenie (1117). V súčasnosti sú jej ostatky uložené v krypte katedrály, ktorú tvorí 108 románskych stĺpov. Súčasťou katedrály je aj múzeum, ktoré prezentuje liturgické predmety a rúcha z chrámov miestnej diecézy. Po chvíľke obdivovania sakrálnych krás nás svetlo prenikajúce veľkou ružicou pomaly vyviedlo späť na námestie.

Duomo (Piacenza)Duomo (Piacenza)

V uliciach mesta vládne nedeľný pokoj, pár ľudí posedáva na letnej terase pri kávičke a na túto atmosféru dohliada socha Panny Márie uprostred námestia. My sa postupne presúvame uličkou Via Chiapponi k románskej bazilike Sant´Antonino, ktorej dominuje veľká osemboká veža. Známa je vďaka basreliéfom na hlavných dverách (12. storočie). Chrám dal postaviť (350 - 375) prvý biskup mesta, sv. Viktor. Interiér zaujme umeleckými dielami i pozostatkami biskupa a svätca v urnách pod oltárom.

Santa Maria della Pace (Piacenza)

Podľa tradície bol sv. Antonín rímsky legionár, ktorý konvertoval na kresťanstvo a bol umučený 4.7.303 v Trave neďaleko Piacenzy. Jeho pozostatky objavil koncom 4. storočia druhý biskup Piacenzy - Savino. Pozostatky z podzemia, kde bol neskôr postavený kostol Santa Maria in Cortina, boli preložené do viktoriánskeho kostola. Ten bol následne premenovaný po tomto svätcovi, ktorý sa stal i patrónom mesta.

V Piacenze sa konajú dva sviatky na jeho počesť.  Vždy 4. júla si pripomínajú jeho mučenícku smrť a 13. novembra objavenie relikvií. Toto  miesto je významne aj z historickej stránky, keďže sa práve tu stretli delegáti Fridricha Barbarossu a Lombardskej ligy pri rokovaniach o mieri v Kostnici (1183).

San Fermo (Piacenza)

Keď sa vzdialime z priameho centra mesta, na námestí Piazzale delle Crociate objavíme  kostol Santa Maria in Campagna (1522-1528). Stojí na mieste svätyne Santa Maria di Campagnola, kde sa uctievala zázračná drevená socha Madony -  Madonna della Campagnola (14. storočie). Chrám je majstrovským dielom renesančného architekta Alessia Tramello zvaného Il Pordenone. Výnimočnej kvality je i cyklus fresiek v kupole a kaplnkách. V zadnej časti oltára je pamätná doska pripomínajúca Isabellu Farnese († 1718) a jej brata Františka, ktorý chcel, aby jeho srdce bolo pri sestre († 1727). Na tomto mieste pápež Urban II. počas synody v roku 1095 vyhlásil zámer uskutočniť prvú križiacku výpravu do Svätej zeme.
Na opačnom konci mesta na Via Alberoni stojí Bazilika San Savino pomenovaná po druhom biskupovi mesta. Začala sa stavať v roku 903 a najprv bola zasvätená sv. apoštolom. Kostol kompletne zničila invázia barbarov a spolu s priľahlým kláštorom bol v 11. storočí prestavaný. Presbytérium a krypta ukrýva mozaiky zobrazujúce znamenia zverokruhu a mesiace (12. storočie). Interiér v lombardsko-gotickom slohu zdobia stĺpy so zaujímavou výzdobou hlavíc. Oltár je z čierneho mramoru a bronzovej urny s pozostatkami svätého Savina.

kostol sv. Františka (Piacenza) - detail

Spoznávajúc toto mesto s pohľadom do priľahlých uličiek objavíte ďalšie a ďalšie kostolíky. V Piacenze je ich naozaj mnoho, niektoré sú veľkolepé, niektoré nenápadné a mnohé z nich už zmenili svoju pôvodnú sakrálnu funkciu. No i keď neslúžia na náboženské účely a odohrávajú sa tu kultúrne podujatia, zachovali si svoju typickú architektúru a výzdobu. Takýto osud mal napríklad i kostol Santa Maria della Pace (16. storočie) s freskami od Luciana Ricchettiho, ktorý v súčasnosti slúži ako auditórium.

Piacenza je mestečko, v ktorom si každý milovník umenia a histórie príde na svoje. No ak ste aj milovníkom zmrzliny, určite ochutnajte tu pravú z Piacenzy - je vynikajúca.

 

GPS: 45°03'06.5"N 9°41'37.9"E

Text a foto: Mgr. Anna Nociarová

Textová úprava: redakciaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Taliansko: Ochutnávka so značkou mesta Parma
Publikované: 21.4.2019
Pokiaľ vás cestovateľské chodníčky zavedú do regiónu Emilia-Romagna či oblasti okolo mesta Parma, určite neodoláte pokušeniu, ktoré tu na vás číha v podobe známych delikates. Zahryznite sa spolu s nami do lahodných produktov typických pre túto oblasť. Očarení krásami Parmy sme zamierili na jeden z mnohých statkov ponúkajúcich zážitok nielen pre oči, ale hlavne pre chuťové a čuchové zmysly.

Taliansko: Cremona – pamiatky historického centra
Publikované: 19.9.2018
Keď sa ocitnete v talianskom regióne Lombardia, určite zavítate do Milána, ale tento región ukrýva i ďalšie miesta a mestečká, ktoré stoja za návštevu. My sme sa vybrali do mesta s najvyššou stredovekou vežou v Taliansku. Poďte i vy s nami do historického centra malebnej Cremony.

Taliansko: Cremona - mesto huslí
Publikované: 26.9.2018
Kto miluje hudbu, určite toto mesto pozná. Dnes sa vydáme za slávnou husliarskou minulosťou Cremony. Navštívime viaceré pamätníky, povieme si prečo sa mestečko nazýva tiež „mestom huslí“ a predstavíme si viaceré osobnosti na čele so slávnym básnikom Vergíliusom, ktorý tu študoval.

Taliansko: Cremona - oddýchnite si a ochutnajte špeciality mesta
Publikované: 3.10.2018
Cremona je miestom, ktoré omámi všetky vaše zmysly. Videli i dotkli sme sa nádherných architektonických skvostov, započúvali sa do nenahraditeľných zvukov huslí, a tak nadišiel čas podráždiť aj naše chuťové bunky. V meste totiž necítiť len vôňu dreva a farieb z husliarskych dielní, ale šíri sa aj zo stánkov ponúkajúcich miestne špeciality.

Taliansko: Grazzano Visconti I. – história jedného nevšedného miesta
Publikované: 24.10.2018
Taliansko ponúka na obdiv mnoho architektonických skvostov, ktoré vás prevedú do rôznych období histórie od antiky až po súčasnosť, ale počuli ste už o mestečku, ktoré vyzerá celé ako zo stredoveku? Je ním Grazzano Visconti, o ktorom som ja nikdy nepočula, preto som sa rozhodla čosi o tomto mestečku a jeho histórii zistiť.

Taliansko: Grazzano Visconti II. – potulky stredovekými uličkami
Publikované: 31.10.2018
Už ste niekedy túžili vrátiť sa v čase, napríklad do dôb „temného“ stredoveku? Tak poďte s nami a nazrite za brány pitoreskného mestečka ukrytého medzi poliami talianskeho regiónu Emilia-Romagna. Možno ste o mestečku s názvom Grazzano Visconti nikdy nepočuli, no práve tu môžete nahliadnuť do dôb stredoveku a presvedčiť sa, či bol skutočne taký „temný“ ako o ňom píšu dejiny.

Taliansko: Salsomaggiore Terme I. – od malej dedinky až po kúpeľné mesto
Publikované: 11.11.2018
Pri potulkách svetom sa dá spojiť príjemné s ešte príjemnejším, preto vás dnes zavedieme do kúpeľov. Spomedzi množstva talianskych kúpeľných mestečiek, kde si môžete zregenerovať svoju dušu i telo, sme si vybrali Salsomaggiore Terme nachádzajúce sa na úpätí Apenín v oblasti Emilia-Romagna.

Taliansko: Salsomaggiore Terme III. – symbol mesta Terme Berzieri
Publikované: 25.11.2018
Krásne prírodné prostredie, blahodarné účinky termálnych prameňov, pulzujúci večerný život v uliciach a krása štýlu Liberty a Art Deco uplatnená v architektúre - to je kúpeľné mestečko Salsomaggiore Terme. Dnes spoznávanie tohto mestečka ukončíme, a to pohľadom na jeho symbol - kúpeľný dom Terme Berzieri

Taliansko: Modena II. – srdce mesta
Publikované: 30.1.2019
Modena je dnes známe priemyselné centrum Talianska, ale to neuberá nič z jej krás, ktoré pripomínajú jej dávnu históriu. Toto historické mesto, sídlo biskupa, univerzity, výroby balzamikového octu a vína, láka všetkých návštevníkov do svojho pulzujúceho centra. My nebudeme výnimkou a vyberieme sa priamo na námestie s katedrálou, ktoré je od roku 1997 zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

Taliansko, Parma II. – svetské pamiatky v historickom centre
Publikované: 7.4.2019
Takmer každé Talianske mesto sa pýši nejednou architektonicky zaujímavou pamiatkou. Výnimkou nie je ani Parma. V meste môžete na každom rohu objaviť súkromný palác patriaci niektorej z tunajších zámožných rodín. Avšak my sa dnes vydáme za najnavštevovanejšími pamiatkami svetskej architektúry nachádzajúcimi sa priamo v srdci mesta.

Taliansko, Parma III. – umelecké skvosty v historickom centre
Publikované: 14.4.2019
Taliansko je krajina, kde môžeme obdivovať mnoho kostolov z rôznych období. Samotná Parma ich má vyše šesťdesiat. Mesto ponúka návštevníkom architektonický i gurmánsky zážitok, ktorý sa dozaista nezaobíde bez návštevy nejakého toho kostola. Sakrálne stavby totiž lákajú nielen na svoju duchovnú atmosféru, ale i umenie. Poďte s nami navštíviť pár z nich a dozvedieť sa tak, aké umelecké skvosty pod svojimi klenbami ukrývajú.

Taliansko: Piacenza I. – historické budovy a paláce
Publikované: 5.9.2018
Hoci je obchodným a industriálnym centrom, sídlom plynárenských a ropných rafinérií a 2. svetová vojna zničujúco zasiahla do jeho srdca, talianske mesto Piacenza stále ponúka množstvo krásnych historických pamiatok. V nasledujúcich riadkoch nakukneme do jeho centra a budeme sa kochať týmito architektonickými skvostami.

Taliansko, Florencia – San Lorenzo
Publikované: 27.7.2018
Bazilika San Lorenzo vo Florencii je jedným z najvýznačnejších diel západnej architektúry. Patrí k nej aj Nová sakristia, Stará sakristia, Kniežacia kaplnka a Medicejská knižnica. Táto architektonicky dôležitá stavba je známa aj vďaka významným umeleckým pokladom, ktoré ukrýva.

Taliansko, Miláno – centrum módy a dizajnu
Publikované: 25.6.2021
Mesto módy a dizajnu, financií, športu a čulého nočného života. Práve to do Milána láka mnohých. A keď sa už raz do tohto mesta dostanete, i keď váš prvotný cieľ boli pamiatky, nemôžete vynechať ani túto jeho stránku, ktorá z neho robí najbohatšie mesto krajiny.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, Miláno – Duomo
Publikované: 18.7.2018
Miláno je aj mesto s cirkevnou históriou o čom svedčí množstvo svätcov, ktorí tu pôsobili počas svojho života. No jeho najväčšou pýchou je nepochybne centrum mesta s katedrálou. Il Duomo di Milano nájdete na všetkých vyobrazeniach mesta, preto pri návšteve Milána nesmiete tento architektonický skvost vynechať. V nasledujúcich riadkoch sa prejdeme nielen jeho interiérom, ale navštívime aj strechu.

Taliansko, Miláno –  Leonardo da Vinci a Posledná večera
Publikované: 4.7.2018
Taliansko ponúka svojim návštevníkom úžasné umelecké skvosty svetoznámych výtvarných umelcov. Miláno je spojené s jedným z najznámejších renesančných maliarov, ktorého dielo len tak jednoducho neprenesú do niektorej zo svetových galérií. Jedná sa o slávnu Poslednú večeru Leonadra da Vinci.

Taliansko, Miláno - významné i menej známe
Publikované: 20.6.2018
Miláno patrí medzi mestá, v ktorom môžete stráviť niekoľko dní a stále objavíte niečo nové. Mesto sa od dôb Keltov rozvinulo na moderné ekonomické centrum Talianska, ale v spleti uličiek preplnených autami zavše natrafíte na niečo zaujímavé z histórie, čo síce nepatrí medzi top lákadlá Milána, ale keď sme už tu, prečo sa na chvíľku nepozastaviť a neobjaviť niečo nové.

Taliansko, Miláno - Parco Sempione a Castello Sforzesco
Publikované: 11.7.2018
Nielen rušné módne ulice veľkomesta, ale i priestor na oddych v chládku mestských parkov ponúkne svojim návštevníkom Miláno. Z množstva parkov určite nevynechajte aspoň ten jeden priamo v centre mesta. A to nielen preto, že sa tu nachádza ďalší zo symbolov Milána - hrad Castello Sforzesco.

Taliansko, Livorno – ako v Benátkách
Publikované: 11.5.2018
Na pobreží severozápadného Talianska (približne 90 kilometrov západne od Florencie) sa rozkladá mesto Livorno. Toto skutočne zaujímavo miesto je domovom 160 tis. ľudí a rozhodne sa tam oplatí vydať na dovolenku.

Taliansko, Palermo I. - Lesk a bieda sicílskej metropole
Publikované: 10.8.2012
Taliansko je obľúbenou prázdninovou destináciou a jej juh, Sicília, ktorá je fascinujúcou zmesou kultúr, si rozhodne zaslúži našu pozornosť.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, Po stopách Verdiho – La Roncole
Publikované: 16.5.2018
V Taliansku môžete obdivovať mnoho turistických zaujímavostí z oblasti módy, prírody, gastronómie a umenia. Táto krajina je neodmysliteľne spojená i s hudbou. Dnes navštívime malú dedinu La Roncole, kde svetlo sveta prvý raz uzrel jeden zo svetovo najznámejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdi.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Po stopách Verdiho - Busseto a Sant'Agata
Publikované: 30.5.2018
Z Busseta sme úplne neodišli, presunuli sme sa len z jeho centra na okraj a do tri kilometre vzdialenej usadlosti v Sant'Agata, aby sme doplnili chýbajúce kúsky skladačky Verdiho života.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká II.
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Čarokrásne mestá a mestečká
Keď sa povie Taliansko, každý si predstaví módu, umenie, hudbu, nádherné pamiatky, výnimočnú gast...

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Taliansko: Benátky – mesto na vode
Hlavné mesto severotalianskeho regiónu Benátsko ponúka turistom počas celého roka nezabudnuteľné ...

Taliansko: Pompeje
Vitajte v Pompejach, v meste, ktoré bolo pýchou rímskej ríše a zaniklo živelnou katastrofou ... ...

Taliansko: Maják v Bibione
Málokto z návštevníkov jadranského letoviska Bibione na Benátskej riviére videl zblízka maják Al ...

Taliansko: Benátky – rozhľad zo zvonice
Campanilla (zvonica) oproti chrámu svätého Marka patrí k stavbám, ktoré vytvárajú typickú benátsk...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

4.8.2021
Radostná správa došla od Výboru svetového dedičstva organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru, ktorá len pred pár dňami zaradila do zoznamu UNESCO rovno dve české pamiatky.
3.8.2021
Odvezte sa historickými tatranskými električkami typu Kométa z roku 1912 či Trojča z roku 1969, a to  každú sobotu (Trojča) i nedeľu (Kométa) počas celej letnej sezóny 2021.
31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Maďarsku:

Maďarsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Mestečko Mosonmagyaróvár

Kráľovské mesto Székesfehérvár

Ostrihom nie je len známa bazilika

Kúpeľne mestečko Hévíz

Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 4. 8. 2021
sviatok:Dominik, Dominika
dnes:
streda 4.8.
22 °C
zajtra:
štvrtok 5.8.
20 °C