www.infoglobe.sk » Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO

Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Ľahký večerný opar len podtrhuje monumentálnu atmosféru. Zostanem tu dve noci predtým, než odletím na Srí Lanku, a mám šťastie, pretože sa mi podarilo nájsť veľmi príjemné ubytovanie cez AirBnb priamo v centre mesta. V prepočte len za 300 českých korún za noc... 

Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov je 9. najväčším mestom EU. Pôvodne sa jednalo o 3 rôzne mestá - Budín (Buda), Starý Budín a Pešť, ktoré sa v roku 1873 zlúčili so jedného celku. Budapešť sa rozkladá na oboch brehoch Dunaja ako aj na niekoľkých ostrovoch v ňom. Veľká časť centra patrí do svetového dedičstva UNESCO.

Budapest    Budapest    Budapest

Budapest

Mesto ponúka nespočetné množstvo pamiatok od doby rímskej až po monumentálne stavby 19. a 20. storočia. Okrem toho tu nájdete tiež termálne kúpele, niekoľko prírodných zaujímavostí (napríklad jaskyne) a veľmi rozmanité možnosti kultúrneho vyžitia.

Svoj deň začínam krátkou prechádzkou po centre, počas ktorej si len užívam pokojnú atmosféru a lúče jesenného slnka. Raňajkujem na brehu Dunaja pod do zlata sfarbenými javormi, a potom pokračujem proti prúdu rieky k budove parlamentu.

BudapestBudapestBudapest

Országház, v preklade Zemský alebo Republikový dom, je asi najväčšou stavbou v Pešťskej časti mesta a patrí medzi najstaršie vládne budovy Európy. Dokončený bol v neogotickom štýle roku 1904 a na jeho výzdobe sa podieľalo mnoho významných umelcov svojej doby. Komplex Országházu je dlhý 268 a široký 123 metrov. Jeho novorenesančná kopula je vysoká 96 metrov, čo má symbolický význam, pripomínajúci dátum príchodu Maďarov do vlasti v roku 896. Budova je v rámci prehliadok prístupná aj pre širokú verejnosť.

Budapest

BudapestBudapestBudapest

Okolo niekoľkých múzeí pokračujem späť do historického centra Pešti a hľadám vhodnú kaviareň na svoj denný rituál a chvíľu odpočinku. Náhodou sa mi podarí naraziť na Espresso Embassy - modernú kaviareň berlínskeho štýlu, kde dostávam kávu skutočne tej najvyššej kvality. Len škoda, že tu nemajú aj niečo malé pod zub.

Budapest

Po káve sa idem pozrieť do starej židovskej štvrte s množstvom malých obchodíkov a starými pánmi so zarastenou bradou a veľkými klobúkmi, kde sa nachádza najväčšia synagóga Európy. Ani tu sa nejdem pozrieť dovnútra, aj keď ma to nakoniec skutočne dosť mrzí.

Návštevu baziliky svätého Štefana už ale nevynechávam a rozhodne neľutujem. Vo vnútri je totiž stavba ešte omnoho krajšia než zvonku a človek by tu mohol rozjímať pokojne aj niekoľko hodín. Postavená bola v roku 1905 v neoklasicistickom štýle a zasvätená je prvému kresťanskému kráľovi zeme.

Budapest

Po zastávke na obed v jednej z útulných reštaurácií v centre a ochutnaní miestneho Tokajského vína prechádzam cez slávny Reťazový most z roku 1849 do druhej časti mesta, kde sa okrem iného nachádza aj bývalý kráľovský palác. Na rozdiel od ľavého brehu, ktorý je rovinatý, pravý breh sa prudko zdvíha a Budínské vrchy ponúkajú krásny výhľad na mesto. Prechádzam si Kráľovský palác, Rybársku baštu aj monumentálny Matyášov chrám, a potom asi hodinu z vyhliadky sledujem západ slnka a premávku lodí na Dunaji.

Budapest

Večer zakončujem v ďalšej z miestnych reštaurácií a ochutnávam niekoľko vynikajúcich vín. Mám šťastie, pretože sa mi podarilo naraziť na reštauráciu so živou hudbou, a tak môžem obdivovať virtuozitu maďarských huslistov a cimbalistov. Ešte by sa patrilo dať si k tomu maďarský guláš, avšak ako vegetarián mám v tomto prípade smolu, bez mäsa to nejde.

Budapest

Druhý deň začínam výdatnými raňajkami. Rozmýšľam, či navštíviť niektoré z tunajších múzeí alebo galérií, ktoré sú preslávené ako rozsahom, tak aj kvalitou svojich zbierok, no nakoniec sa radšej len tak prechádzam zapadnutými uličkami centra, navštevujem blší trh, a taktiež si prehliadam stanicu metra, ktorá je druhá najstaršia v Európe (hneď po tom londýnskej).

Budapest

Pokiaľ sa do Budapešti vypravíte a budete mať dostatok času, rozhodne by ste nemali vynechať Národné múzeum, Židovské múzeum neďaleko synagógy, Národnú galériu, Galériu moderného umenia, či Dom teroru, ktorý dokumentuje zločiny totalitných režimov. Veľmi pôsobivé je aj múzeum Holokaustu.

Budapest

Budapešť som si hneď pri prvej návšteve doslova zamiloval a rozhodne sa sem plánujem čo najskôr vrátiť, aby som napravil to, čo som nestihol. Celé mesto skutočne žije. Nájdete tu príjemné pokojné uličky s kaviarňami a reštauráciami, rušné bulváre s módnymi obchodmi, historické pamiatky, múzea, galérie, krásne parky aj nespočetne veľa barov, kde sa dá príjemne stráviť večer. Dva celé dni sú pre návštevu tohto mesta úplne minimum!

Budapest

Text/foto/video: Matouš Vinš

Music: http://freemusicarchive.org/music/Col...

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani
Publikované: 3.8.2021
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

SVET: Je na čase vybrať si dovolenku!
Publikované: 3.2.2019
Cesta lietadlom sa týka len biznismenov a tých, ktorí sa niekam ďaleko sťahujú. Tak to už dávno neplatí. Lietadlo je stále častejším prostriedkom, ktorý nás prepraví za oddychom. A je jedno, či je cieľom našej cesty pomerne blízke Chorvátsko, alebo napríklad Singapur. A čo cesta za klokanmi?

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko, Eger – mesto baroka, termálnych vôd a vína – VIDEO
Publikované: 11.9.2018
Neďaleko mesta Miškovec v severnom Maďarsku môžete navštíviť aj menšie mestečko Eger (po slovenský známe aj ako Jáger), ktoré sa preslávilo svojím mestským hradom, termálnymi kúpeľmi, barokovou architektúrou a najsevernejším minaretom z obdobia Osmanskej ríše. Poďme sa do neho teraz spoločne pozrieť.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Putovanie IV. - mestá v stepi
Publikované: 12.9.2008
Lepšie povedané mestá v puste, no k tomu sa o chvíľu dostaneme. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti, juhovýchodná časť Maďarska si zaslúži samostatný predĺžený víkend, ktorý nám prinesie v mnohých smeroch úplne iné zážitky ako západ tohto štátu, hlavne úplne inú krajinu.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky
Publikované: 28.8.2008
Ešte v období medzi svetovými vojnami sa hovorilo, že Maďari sa delia vlastne na dva národy – na Budapešťanov a tých, ktorí nežijú v Budapešti, teda „vidéki emberek“ čiže vidiečanov. Toto rozlíšenie bolo dané skutočne priepastnými rozdielmi medzi hlavným mestom a najmä malými maďarskými dedinami. Dnes už to samozrejme neplatí, ale ani vtedy sa to nevzťahovalo na obyvateľov maďarských miest.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Cesta po hradoch a zámkoch
Publikované: 18.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Cesta po hradoch a zámkoch.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc - Gotická cesta
Publikované: 4.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Gotická cesta.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Maďarsko: Kráľovské mesto Székesfehérvár
Publikované: 18.7.2011
Približne stotisícové mesto na ceste smerom k Balatonu má v maďarských dejinách výsadné postavenie ako miesto korunovácií uhorských kráľov. S jeho modernou súčasnosťou sú zasa spojené známe značky Videoton alebo Ikarus.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Železná cesta
Publikované: 11.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Železná cesta.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Maďarsko: Budapešť – srdce krajiny
Budapešť, mesto hrdo týčiace sa na Dunaji ponúka svojím návštevníkom jedinečnú atmosféru okorenen...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
3.8.2022
Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 8. 2022
sviatok:Ľubomíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X