www.infoglobe.sk » Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky

Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky

Publikované: 28.8.2008
Ešte v období medzi svetovými vojnami sa hovorilo, že Maďari sa delia vlastne na dva národy – na Budapešťanov a tých, ktorí nežijú v Budapešti, teda „vidéki emberek“ čiže vidiečanov. Toto rozlíšenie bolo dané skutočne priepastnými rozdielmi medzi hlavným mestom a najmä malými maďarskými dedinami. Dnes už to samozrejme neplatí, ale ani vtedy sa to nevzťahovalo na obyvateľov maďarských miest.

GyörPre dnešného návštevníka práve rad miest poskytuje nesmierne potešenie a nespočetne zážitkov, ak sa v nich dostaneme do centra cez rozrastajúce sa predmestia, zamorené podobne ako u nás skladiskami, supermarketmi, predajňami áut a podobnými vymoženosťami 21. storočia. Väčšina historických centier tvorí perly ukryté v tejto nie príliš vábnej škrupine.

SopronVybudovanie diaľnice do Budapešti, na ktorú sa napojíme za Bratislavou po prechode hraníc (kde už nie sú ani pasové kontroly, ani colníci), trochu odsunulo z našej priamej dostupnosti mesto Györ, cez ktoré sa jazdilo predtým. Kedysi sa volalo Ráb a bolo významné stredisko kraja už od doby Panónie. Ak sem odbočíme dnes, musíme sa vydať vilovými štvrťami a bežnou modernou zástavbou, kým sa dostaneme na Káptalan, kde nájdeme biskupský palác s obytnou vežou z 13. storočia a poblíž ulice s meštianskymi domami a palácami. Za prehliadku stoja aj chránené barokové stavby na Széchenyi tér. Historickú Szombathelyatmosféru Györu si však treba doslova „vyhľadať“.

Ak sa neponáhľame priamo do Budapešti alebo naopak, prípadne sa vraciame od Balatonu, možno zaujímavejšie bude pre nás dvojica miest v západnej časti krajiny, a to Sopron a Szombathely. Sopron (možná nás tam bude GPS od hraníc navigovať čiastočne cez Rakúsko), leží v akomsi výbežku Maďarska, takže pre mnohých návštevníkov znamená „zachádzku“. To áno. Avšak kto sa na ňu odhodlá, bude Nádasdybohato odmenený. V starej časti sa totiž dostane na niekoľko ulíc a námestí, kde sa ako keby zastavil čas ešte niekedy v 17. storočí. Nájdeme tu – dom vedľa domu – skutočné skvosty starej architektúry úplne nedotknuté nasledujúcimi stáročiami. Ak sem prídeme navečer a nechodí tu veľa ľudí, takmer čakáme, kedy stretneme dámy v šatoch, splývajúcich až na zem, a pánov s kordom pri boku. Pod týmto dojmom si možno zájdeme do neďalekého Sárváru pozrieť si hradný zámok VeszprémNádasdy, prípadne tunajšie arborétum, tu sa neoplatí ponáhľať sa. Szombathely vyrástlo na mieste niekdajšieho rímskeho mesta Samaria, založenom v r. 43 pr. Kr., a prvá časť jeho názvu znamená sobotu – szombat, teda deň, kedy sa tu konali trhy. Kto má rád vykopávky, nájde tu pozostatky staré 2 000 rokov, ostatných upúta Templom tér a okolie, o neďalekých kúpeľoch Bükfürdö ešte bude reč neskôr.

Ďalšiu dvojicu miest, ktoré stoja za zastávku, tvorí malý Veszprém a oveľa väčší Székesfehérvár. Obe môžeme spojiť Székesfehérvárcestou na Balaton. Veszprém leží uprostred pohoria Bakony („ny“ sa číta „ň“) a je veľmi starý. Nás v ňom asi zaujme hrad, vybudovaný kráľom Štefanom I. Jeho prehliadka nám však mnoho hodín nezaberie. Zato na Székesfehérvár (kedysi slovanský názov Stoličný Belohrad) si vyhradíme času viac. Mesto, založené Arpádom už v r. 972 sa neskôr stalo biskupským sídlom a jedným z najbohatších miest v krajine. Dodnes je to na ňom vidieť. Nielen biskupský palác, no aj rad chrámov, meštianskych domov a iných stavieb svedčia o tom, že toto mesto zohrávalo v Velencemaďarských dejinách významnú rolu. Ak je dobré počasie a neponáhľame sa, môžeme sa vykúpať v neďalekom jazere Velence.

V západnej časti krajiny nájdeme zaujímavých miest viac, no v prípade, že si to z Budapešti namierime severovýchodným smerom, čaká nás Miskolc. Dnes tam vedie z Újpešti veľmi rýchla diaľnica, takže to nie je žiadny problém. Tretie najväčšie mesto v krajine si zaslúži, aby sme sa neponáhľali. Tu by sme Miskolcsi mali prezrieť stredoveký hrad Diósgyör a gotický kostol na Avase. No pretože nie sme iba zberatelia historických pamätihodností, zájdeme v každom prípade aj do termálnych prameňov Miskolctapolca – čo je bez nadsadenia niečo skutočne nezabudnuteľné. Preplávame tam teplou vodou medzi skaliskami a jaskyňami aj s pohľadom na oblohu a cítime sa ako v rozprávkovom svete alebo vo filme.

Cestou do Miskolca však odbočíme aspoň na pol dňa do Egeru. Aj ten, kto nerád lezie hore, si Miskolctapolcanenechá ujsť výstup na rozľahlý hrad, preslávený udalosťou, kedy egerské ženy zhadzovaním najrôznejších predmetov a vylievaním rôznych (a vieme si predstaviť akých) tekutín kedysi zahnali Turkov, proti ktorým však bojovali aj s mečom v ruke. Dnes je najmä pešia zóna v Egeri pokojné, pohodové miesto na prechádzku a posedenie pri dobrom jedle. Celoročne tu sú tiež otvorené tri zo šiestich bazénov s termálnou vodou v mestskom parku.

Z Miskolca môžeme pokračovať ďalej na východ – do strediska Egervinárskej oblasti Tokaj. To však by mal určite podniknúť len oddaný ctiteľ vína. Tokaj je pomerne neveľké mestečko, veľmi úhľadné, dnes však značne komercionalizované na predaj vína (maďarsky „bór“) najmä rakúskym turistom, pričom, ako to býva, laik nakúpi nielen kvalitné niekoľkoputňové tokajské, ale aj predražený furmint v litrových plastikových fľašiach. Viecha vedľa viechy, no v skutočnosti to sú len predajne pre autobusové zájazdy, vodiči ktorých majú províziu od toho, pred ktorou „pivnicou“ zastavia.

Na jednu cestu do Maďarska, teda na jeden „predĺžený víkend“, Tokajje toho aj bez Budapešti viac ako dosť. Dokonca by sme povedali, že Miskolc a Eger by si zaslúžili samostatnú výpravu, ak si chceme naplno vychutnať kúpele v Miskolctapolci. Tie samy o sebe so svojím neopakovateľným čarom vydajú na celodenný pobyt.

Ešte nám toho hodne ostáva, no nik nás nesúri s bičom a s vlastným autom sme svojím pánom. Chceme od návštevy viac ako iba sledovať, ako nám pribúdajú kilometre na tachometri, a dojmy z jednotlivých miest by sa nám ľahko zliali do akejsi nerozlíšiteľnej zmesi spomienok. Takže o juhovýchodnej časti Segedínsky guláš so žemľovými knedľamitejto krajiny zasa nabudúce, teraz už len malú poznámku ku stravovaniu. Všade sa najete veľmi dobre a pomerne lacno aj v „nezavedených“ reštauráciách, dokonca aj v malých bufetoch. Tie neposkytujú veľké pohodlie, ani neoslnia svojím zariadením, no na kvalitu jedla to (na rozdiel napríklad od tuzemských reštaurácií) nemá zvyčajne žiadny vplyv, často naopak. V žiadnom prípade by ste si však nemali nechať ujsť aspoň jednu „halászcsardu“ ľubovolnej cenovej skupiny. Slovo „hal“ znamená ryba a nejesť v Maďarsku halászlé – typickú rybaciu polievku – je možno hriech, možno zločin, no v každom prípade veľká škoda. Možno si však halászlé nechať až na Szeged, kde sa údajne zrodila.

 

 

 

Text: J. Chaloupka

Preklad: O. Kubáčková

Foto: Wikimedia Commons, Civertan, Vadaro, uzo 19, č.2, Pan Peter12, Egresij, Dávid Nagy, Attila Král, Wiki05, Alensha, Heretiq, Kressi, RkolarskyDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.


Súvisiaca fotogaléria

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X