www.infoglobe.sk » Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou

Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Prvé materiálne zmienky o osídlení spadajú do dôb Rímskej ríše o čom svedčia archeologické pozostatky Fóra, čiže verejného priestoru v strede starovekého rímskeho mesta, ktoré boli objavené v mieste terajšieho hlavného šopronského námestia.

Staroveké hradby

Postupom času vplyvom sťahovania národov bola bývalá Šopron opustená, no len do chvíle, kedy na jej územie prišli Maďari. Tí sa postarali o rekonštrukciu starobylých rímskych hradieb a výstavbu hradu. V roku 1153 bolo mesto už významným bodom stretu národov a križovatkou ciest medzi Viedňou a Budapešťou. O storočie neskôr bolo obsadené českým vojskom Přemysla Otakara II. Nadvláda trvala až do doby oslobodenia uhorským kráľom Ladislavom IV. Kumánom. No osud mesta nebol ani zďaleka naplnený. Koncom stredoveku do mesta vtrhli Osmanské vojská, ktoré síce mesto vyplienili, no neobsadili. Bolo to obdobie kedy maďarský ľud utekal pred ničivými útokmi Turkov, a práve Šopron sa stala akýmsi útočiskom. Následkom tohto počínania bol vzrastajúci význam mesta čo sa prejavilo v hospodárskom rozmachu. Mesto muselo čeliť aj protihabsburgskej vzbure z vlastných radov, nakoľko nepodporovalo politiku vzbúrencov, čo sa mu stalo osudným. V roku 1676 vypukol rozsiahly požiar, ktorý zničil stredoveké stavby. No netrvalo dlho a na mieste týchto stavieb vyrástli nové barokové budovy. Ani v nedávno minulom 20. storočí si mesto „neoddýchlo“ od spleti osudu. Po prvej svetovej vojne malo mesto pripadnúť Rakúsku, no následné nepokoje dotlačili vtedajšie mocnosti k vyhláseniu referenda, ktorého výsledkom bolo pripojenie mesta k Maďarsku. Koncom druhej svetovej vojny zažilo mesto bombardovanie a v roku 1945 obsadenie červenou armádou. V roku 1989 tu nastali mohutné protesty proti komunistickej vláde, ktoré prispeli k pádu režimu. Zaujímavosťou je, že mesto Šopron sa stalo miestom cezhraničných únikov východných Nemcov na Západ.

Hlavné námestieHlavné námestie

Napriek vojnám a ich dôsledkom sa môže Šopron pochváliť ako jediné maďarské mesto kompletne zachovaným stredovekým jadrom. Nachádzajú sa tu hradby, gotické domy, kostoly, kláštory a mnohé iné zaujímavé stavby.

Šopronské historické centrum Šopronské historické centrum Okružná trieda

Hneď pri vstupe do mesta návštevníka víta impozantná renesančná brána a baroková požiarna veža, ktorá je typickým symbolom mesta. Po vstupe do srdca Šoprone sa otvára Hlavné námestie s dominantným barokovým stĺpom najsvätejšej Trojice. Na boku námestia vás svojou architektonickou krásou očarí románsko-gotický Kozí kostol. Nevšedné sú aj domy z 15. storočia vystavané na románskych a rímskych základoch. Vašej pozornosti by nemal ujsť hlavne dom číslo 5, kde býval aj samotný kráľ Matej Korvín a o storočia neskôr aj svetoznámy hudobný skladateľ Franz Liszt . Medzi ďalšie pozoruhodné stavby patria františkánsky kláštor, gotický Michalský kostol, Lisztovo múzeum, ale aj múzeum lekárnictva, pekárstva či banícke múzeum. V meste sa dochovali aj pamiatky na židovskú kultúru, ktorá bola v roku 1526 vyhnaná z mesta, v podobe dvoch synagóg z 13. storočia. V jednej zo synagóg bolo zriadené múzeum. A takto by sme mohli pokračovať ešte veľmi dlho.

Okružná trieda

Romantické, miestami až tajuplné zákutia historického centra sú priam stvorené na rodinnú prechádzku. Nájdete tu všade vyžarujúci pokoj, keďže krčmičiek, obchodov a reštaurácií je tu veľmi málo. Pokiaľ na vás príde hlad či nákupný „chtíč“, odporúčame vám presunúť sa na okružnú triedu. Tu nájdete od tradičnej maďarskej kuchyne až po šopronské národné kroje naozaj všetko. Pokiaľ ste sa už nadýchali starobylej atmosféry mesta, vyjdite si do okolia. Dva obrovské zámky Esterházyovcov určite stoja za návštevu. Pre milovníkov prírody je tu Neziderské jazero, ktoré vďaka svojej plytkosti patrí k najteplejším jazerám v Európe. Zo šopronskej strany je pokryté nekončiacim sa poľom trstiny.

Neziderské jazero pokryté trstinou

Šopron má ideálnu geografickú polohu na pestovanie viniča, a preto sa niet čomu diviť, že v jeho okolí sa nachádzajú rozsiahle sady. Mesto je jednoducho spojením starobylej histórie, moderného nákupného centra a úžasnej prírodnej krajiny v jednom. Preto neváhajte a vydajte sa na výlet za poznaním krás mesta Šopron.

 

GPS: 47°41'05.7"N 16°35'26.3"E

Text a foto: Oskár Mažgút



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

EURÓPA: unikátne Neziderské jazero vysychá
Publikované: 19.7.2022
Jedinečné stepné Neziderské jazero (po nem. Neusiedler See, maď. Fertõ) rozprestierajúce sa na území Rakúska tvoriac najväčšiu vodnú plochu v krajine a v menšej miere na území Maďarska z dôvodu aktuálnych horúčav a nedostatku zrážok v posledných rokoch radikálne vysychá!

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Rakúsko: Neziderské jazero – unikátne stepné jazero v Európe
Publikované: 7.5.2022
Neďaleko Bratislavy, v blízkosti hraníc Rakúska a Maďarska, sa nachádza bezodtokové mierne slané Neziderské jazero. Popri Balatone ide o jediné stepné jazero v Európe. Hĺbka jazera dosahuje maximálne 2 metre a aj vďaka tomu sa stalo rajom nielen pre jedinečnú faunu a flóru, ale čoraz viac aj pre domácich a zahraničných turistov, milovníkov športov či nadšencov prírody.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Putovanie IV. - mestá v stepi
Publikované: 12.9.2008
Lepšie povedané mestá v puste, no k tomu sa o chvíľu dostaneme. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti, juhovýchodná časť Maďarska si zaslúži samostatný predĺžený víkend, ktorý nám prinesie v mnohých smeroch úplne iné zážitky ako západ tohto štátu, hlavne úplne inú krajinu.

Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky
Publikované: 28.8.2008
Ešte v období medzi svetovými vojnami sa hovorilo, že Maďari sa delia vlastne na dva národy – na Budapešťanov a tých, ktorí nežijú v Budapešti, teda „vidéki emberek“ čiže vidiečanov. Toto rozlíšenie bolo dané skutočne priepastnými rozdielmi medzi hlavným mestom a najmä malými maďarskými dedinami. Dnes už to samozrejme neplatí, ale ani vtedy sa to nevzťahovalo na obyvateľov maďarských miest.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Maďarsko: Budapešť – srdce krajiny
Budapešť, mesto hrdo týčiace sa na Dunaji ponúka svojím návštevníkom jedinečnú atmosféru okorenen...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

17.8.2022
V Bardejovských kúpeľoch môžete počas nedele 21.augusta 2022 vzdať hold cisárovnej Alžbete – zvanej Sisi, ktorá sa tu liečila prostredníctvom podujatia Alžbetínsky deň.  
16.8.2022
Nenechajte si ujsť dve zaujímavé podujatia, ktoré vám prinesú to najnovšie i najzaujímavejšie z oblastí poľnohospodárstva, potravinárstva a zo sveta minerálov, hornín či skamenelín. Navyše chýbať nebude aj množstvo sprievodných podujatí.
13.8.2022
Európske letiská sú túto dovolenkovú sezónu nevídane vyťažené! Nápor, ktorý zažívajú je spôsobený rekordným dopytom cestujúcich, nedostatkom personálu a rušením letov zo strany aerolínií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 17. 8. 2022
sviatok:Milica

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X