www.infoglobe.sk » Rakúsko: Neziderské jazero – unikátne stepné jazero v Európe

Rakúsko: Neziderské jazero – unikátne stepné jazero v Európe

Publikované: 5.6.2013
Neďaleko Bratislavy, v blízkosti hraníc Rakúska a Maďarska, sa nachádza bezodtokové mierne slané Neziderské jazero. Popri Balatone ide o jediné stepné jazero v Európe. Hĺbka jazera dosahuje maximálne 2 metre a aj vďaka tomu sa stalo rajom nielen pre jedinečnú faunu a flóru, ale čoraz viac aj pre domácich a zahraničných turistov, milovníkov športov či nadšencov prírody.

Neziderské jazero (po nem. Neusiedler See, maď. Fertõ) sa rozprestiera na ploche 320 km2 a leží v nadmorskej výške 115 metrov. Zaujímavosťou je, že kvôli výške zemského zakrivenia medzi Neziderským jazerom a hraničnou rakúskou obcou Mörbisch am See, ktorá dosahuje 9,6 metra, nevidno z jedného konca jazera na druhý. Rozloha jazera zasahuje do dvoch štátov. Väčšia časť leží v Rakúsku, kde je zároveň aj najväčšou vodnou plochou v krajine a menšia v Maďarsku. Prítoky vody do jazera sú v prevažnej miere zabezpečované podzemnou vodou, no svoj podiel má aj malá riečka Wulka. Jazero nedisponuje prírodným odtokom, ale v rokoch 1895 – 1909 bol vybudovaný umelý odtokový kanál Einserkanal. Na maďarskej strane jazera je vodná plocha naviazaná na povodie Dunaja. Typické pre toto jazero sú obrovské plochy trstinových pásov, ktoré ho na väčšine miest prekrývajú. V niektorých častiach dosahuje pás šírku až 8 km. Pri obci Podersdorf am See je jediné beztrstinové miesto jazera s celkovou dĺžkou do 2 km.

Neziderské jazero

Trstina dodáva tomuto jedinečnému miestu doslova život. V jej útrobách hniezdia tisícky vodných vtákov a iných vzácnych živočíchov. Aj vďaka tomuto fenoménu bolo jazero a jeho okolie začlenené do dvoch národných parkov (Neziderské jazero - Seewinkel a Fertő-Hanság) a od roku 2001 bolo zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Zaujímavé je sledovať aj ročné obdobia, ktoré sa na jazere zaujímavo prejavujú. Kým v lete sa rozmery jazera zväčšujú, tak v zime zas pri tuhých mrazoch premŕza až do dna a tým pádom vzniká azda najväčšie prírodné klzisko v Európe. No vráťme sa radšej k letu. Kúpanie a vodné športy sú na jazere vo veľkej obľube, o čom svedčia viaceré miesta na kúpanie a množstvo prístavov. No ešte predtým, ako si povieme o jeho rekreačno-športovom využití si nesmieme zabudnúť povedať pár pikošiek z histórie. 

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Jazero „vzniklo“ už pred približne 20 miliónmi rokov. Teda presnejšie povedané začal geologický proces, ktorého dnešným výsledkom je toto očarujúce miesto. Začalo to poklesmi územia, neskôr vyplnenými morskou slanou vodou mora Thetys, až po uvoľnenie tzv. Dunajského ľadovca, z ktorého pochádzajú dnešné sedimenty jazera. Nemenej zaujímavé je, že v 19. storočí dokonca Neziderské jazero úplne vyschlo. Našťastie  to tak neostalo a my dnes máme jedinečnú možnosť obdivovať krásu nevšedného diela pani prírody.  

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Až 2000 slnečných hodín v roku zabezpečuje jazeru obľubu medzi dovolenkármi. Tí sa tu doslova môžu vyžiť športovými aktivitami.  Jachting, surfovanie, kite-surfing, turistika, golf či cyklistika patria medzi najobľúbenejšie aktivity. Služby typu požičovňa bicyklov a iných športových pomôcok sú samozrejmosťou. Po športových výkonoch sa je dobré najesť a napiť. Región Burgenlandu ponúka vynikajúcu gastronómiu s lahôdkami a skvelé vínko z vinárskych oblastí Neziderského jazera. Priaznivci kultúry si prídu na svoje hlavne v letnom období, kedy sa pri jazere konajú operety, klasické koncerty a iné hudobné zážitky. Taktiež tu môžu navštíviť galérie, múzeá a výstavy mnohých umelcov, ktoré dopĺňajú kultúrnu ponuku v okolí jazera.

Neziderské jazero

Príroda je azda najväčšou pridanou hodnotou tohto miesta. Medzinárodné národné parky ponúkajú pohľad na jedinečnú flóru a faunu, ktorú napríklad zastupujú zriedkavé druhy rastlín, vtákov, stepný dobytok či prasiatka mangalice.

Neziderské jazeroNeziderské jazero

Pokiaľ ste ešte toto miesto nenavštívili, tak vám to vrelo odporúčame, nakoľko Neziderské jazero v sebe snúbi očarujúcu prírodu, športové zážitky a skvelú gastronómiu. Azda najlepšie si atmosféru jazera vychutnáte na cyklotúre vedúcej z Bratislavy až po maďarské mestečko Šoproň, ktorú sme aj my (redakcia Infoglobe) absolvovali a bola pre nás zážitkom na veľmi dlhú dobu.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Burgenland – krajina slnka
Publikované: 19.4.2010
Slnečnice, víno a oddych pri jazere alebo na termálnom kúpalisku – tieto pojmy najvýstižnejšie charakterizujú najvýchodnejšiu a súčasne tretiu najmenšiu spolkovú krajinu Rakúska (po hlavnom meste Viedeň a Vorarlbersku).

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Rakúsko: Parndorf – nákupné mestečko
Publikované: 10.4.2016
Pre všetkých milovníkov nakupovania a módy máme dobrú správu. V dnešnom článku sa totiž vydáme do azda najvyhľadávanejšieho outletového nákupného centra nielen v samotnom Rakúsku.

Rakúsko, Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou I.
Publikované: 12.4.2020
Približne 30 kilometrov južne od Viedne sa v spolkovej krajine Dolné Rakúsko rozprestiera kúpeľné mesto Baden (neoficiálne Baden bei Wien), ktoré bolo v čase monarchie vyhľadávaným miestom rakúskej smotánky a do súčasnosti ponúka neopakovateľnú atmosféru plnú elegancie a vznešenosti.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Burgenland: Neziderské jazero – plavba
Vychutnajte si spolu s nami aspoň takto, prostredníctvom fotogalérie, vyhliadkovú plavbu po prekr...

Rakúsko, Burgenland: Rust – mesto bocianov a vín
Malebné mestečko Rust ležiace na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďa...

Rakúsko: Neziderské jazero
V blízkosti hraníc Slovenska, Maďarska a hlavne Rakúska sa nachádza unikátne Neziderské jazero, k...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
7.9.2021
Pre všetkých nadšencov turistiky dávame do pozornosti podujatie „Poď na Túru 2021“, ktoré trvá do konca októbra. Cieľom podujatia sú túry na 7 určených vyhliadok, kde sa odfotíte a zapojíte sa tak do súťaže Trenčianskeho kraja.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 19. 9. 2021
sviatok:Konštantín
dnes:
nedeľa 19.9.
17 °C
zajtra:
pondelok 20.9.
15 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X