www.infoglobe.sk » Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov

Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko u nás bývalo ešte pred štvrťstoročím obľúbené miesto dovolených pre tých, ktorí netrvali na slanej morskej vode. Do tejto krajiny sa dalo cestovať bez s problémami dotstupných či nedostupných cestovných doložiek, výmena forintov za koruny nebola obmedzená a celkovo náklady sa príliš nelíšili od toho, čo by si pre Čecha vyžiadal pobyt u Máchovho jazera. Vzrástli iba o prejazdený benzín, čo zasa nebolo až tak veľa – Maďarsko je blízko. Dovolená pri Balatone bola zvlášť výhodná pre rodiny s malými deťmi, pretože chvíľu trvá, kým sa od brehu dostaneme na hĺbku. Celkovo Maďarsko pôsobilo na turistu ako bezpečné a pokojné. Pritom v časoch obmedzených nákupných možností doma sa cestou cez Budapešť dalo vždy kúpiť za prijateľný peniaz voľačo, čo doma alebo nebolo alebo iba v Tuzexe. Aj preto sa Maďarsko tešilo obľube našich turistov.

Panorama Maďarsko

Od počiatku deväťdesiatych rokov sa však nároky na dovolenku zmenili a narástli. Dnes mnohým z nás už nestačia ani destinácie napríklad v Taliansku, Španielsku, Grécku, a pod., stúpa počet záujemcov o dovolenou v exotických krajinách a už ani Mallorka nemôže plno konkurovať takmer neobmedzeným ponukám z južnej Ázie, a pod. Navyše, úprimne povedané, Maďari si na začiatku 90. rokov dosť pokazili povesť prehnanými cenami v domnienke, že ich krajina priláka davy Rakúšanov a Nemcov. Skutočnosť, že Maďarsko je blízko, pre nás prestala byť atraktívna.

No časy sa menia a hlavne sa menia aj formy turistiky. Vedľa dlhodobých pobytov počas letnej dovolenky sú v ponuke možnosti krátkodobých „predĺžených víkendov“, štvor- až päťdenných výletov „voľakde nablízku“. Samozrejme, že nás po tejto stránke najviac láka Rakúsko, najmä lyžiarov v zime, no predsa len pohľad na mapu Maďarska by sme možno nemali zabúdať. Okrem iného aj preto, že ceny sa v Maďarsku výrazne umúdrili.

Na krátkodobé návštevy má Maďarsko celý rad výhod a jednu nevýhodu.

Výhody prevažujú.

Panorama Maďarsko

Patrí medzi ne predovšetkým to, že je blízko a doprava aj vlastným vozidlom je po diaľnici veľmi rýchla, pohodlná a bez stresov. Ďalšia výhoda je, že Maďarsko ponúka turistovi v hociktorú ročnú dobu prostredie, ktoré sa svojím stredoeurópskym charakterom nevymyká tomu, na čo je bežne zvyknutý, takže sa nemusí aklimatizovať. Aj v jedle si tu v podstate môžeme vybrať medzi typickou maďarskou kuchyňou a tým, ako sme zvyknutí stravovať sa doma. Nemusíme si komplikovane rezervovať pobyt, pretože v každom väčšom mestečku narazíme na nejaký malý súkromný penziónik, kde budú mať voľno – určite si pamätajte slovko panzió. Pokiaľ ide o hotel, hoci ten sa povie száloda, nájdete na každom aj známy medzinárodný výraz. Ale hlavne, ak sme milovníkmi kúpania sa, po celom Maďarsku stále narazíme na nejaké miesto s teplými prameňmi. Táto krajina je priamo pozemský raj pre milovníkov vody v hociktoré ročné obdobie, takže už pár sto kilometrov od domova si môžete zaplávať pod šírym nebom od marca až do novembra.

Panorama Maďarsko

Nevýhodou je naša neznalosť jazyka. Z jedálneho lístka a rôznych nápisov možno pochytíme zopár slov, ale ak sa chceme na cestu vyzbrojiť nejakým vreckovým sprievodcom, mal by obsahovať slovníček základných výrazov a fráz. Vodič proste musí vedieť, hoci má v aute navigáciu, že doprava sa povie „jóbra“ a doľava „balra“, že „igen“ je áno, „férfi“ označenie toaliet pre pánov, atď. S výnimkou veľkých hotelov a turistických kancelárií sa príliš nespoliehajte na svoje znalosti angličtiny. Uplatníte je skôr vo väčších mestách a u príslušníkov mladšej generácie. Naproti tomu s nemčinou sa tu a tam presadíte u starších ľudí a takisto v rekreačných strediskách okolo Balatonu, vo väčších reštauráciách a kaviarňach. Celkovo však s využitím znalostí svetových jazykov u domáceho obyvateľstva príliš nerátajte. Od prvej návštevy si však zapamätajte, že obed sa maďarsky povie „ébed“ a večera „vacsora“, a čoskoro zistíte, že slov blízkych češtine či slovenčine je oveľa viac. Prirodzene, že s nimi nevystačíte, ale to práve dodáva Maďarsku zvláštne čaro – doslova za humnami sa zrazu ocitáte v jazykovo skutočne cudzej krajine, ako by ste preplávali oceán, čo je pocit, aký mnohí napríklad v Rakúsku nemajú. Avšak malá rada: Keď sa naučíte niekoľko základných maďarských slov (stačí aspoň „köszönem sépen“ = ďakujem pekne, „kérem“ = prosím, „jó napót kivánok“ = dobrý deň prajem), každý správny Maďar bude presvedčený, že jeho reči rozumiete a už mu to nevyhovoríte ani anglicky, ani nemecky.

Panorama Maďarsko

Do Maďarska robia krátkodobé zájazdy aj cestovné kancelárie, niektoré špecializované. Výlet s nimi sa dá odporučiť vtedy, ak si chcete pozrieť jedno určité miesto, najčastejšie Budapešť. Potom je pohodlnejšie ísť s cestovkou a mať všetko zabezpečené, navyše vo veľkomeste vám odpadnú problémy so zaparkovaním vozidla. Časy, kedy sa v Pešti dalo len tak odstaviť auto, sú dávno preč. Avšak s cestovkou to asi nebude nikdy to pravé. Stávate sa turistom, o ktorého sa síce postarajú, ktorého povozia omnibusom po vopred stanovenej trasou okolo pamätihodností, nasýti sa vo vopred vybranej reštaurácii zvyčajne vopred objednaným jedlom – no ktorý bude mať len málo tej nezáväznej slobody pohybu, hľadania a blúdenia, vlastného prežitku priameho kontaktu. Ak takýto výlet absolvujeme sami vlastným autom, môžeme sa až na mieste rozhodnúť, ktorým smerom otočíme volant. Môžeme dať prednosť mestám ako Sopron alebo Székesfehérvár, či si od južného cípu Balatonu pridáme ešte pár kilometrov a zájdeme do Hevízu, kde sú skvelé kúpele s teplou vodou, alebo jednoducho podnikneme čokoľvek iné.

Pri samostatnom putovaní Maďarskom vám nepochybne unikne mnohé, čo cestovné agentúry zahrnujú do svojich projektov, no užijete si viac voľnosti a dobrodružstva. A nemôžete sa stratiť. Záleží len na vás, čomu dáte prednosť. V nasledujúcich pokračovaniach nechceme nahradzovať sprievodcov, iba upozorniť, akým smerom upriamiť pozornosť v tejto určite zaujímavej krajine.

 Ďalší diel bude venovaný hlavnému mestu Maďarska – Budapešti.

 

 

Text: O. a J. Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Uzo 19, Karelj, č.2, č.3, AktronDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: Kráľovské mesto Székesfehérvár
Publikované: 18.7.2011
Približne stotisícové mesto na ceste smerom k Balatonu má v maďarských dejinách výsadné postavenie ako miesto korunovácií uhorských kráľov. S jeho modernou súčasnosťou sú zasa spojené známe značky Videoton alebo Ikarus.

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika
Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Maďarsko: Budapešť – srdce krajiny
Budapešť, mesto hrdo týčiace sa na Dunaji ponúka svojím návštevníkom jedinečnú atmosféru okorenen...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X