www.infoglobe.sk » Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja

Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Mesto Komárom sa nachádza na severozápade Maďarska, pri hraniciach so Slovenskom na pravom brehu európskeho veľtoku Dunaja. Žije tu bezmála 20 000 obyvateľov a vďaka priľahlej rieke a svojej polohe patrí medzi významné riečne prístavy a železnično-cestné hraničné prechody.  No kým sa vydáme na prechádzku týmto mestom, povieme si čo-to z jeho bohatej histórie. Tá siaha až do keltských čias . Z archeologických nálezov vyplýva, že oblasť dnešného mesta bola osídlená už 300 rokov pred Kristom. Následne Keltov vystriedali Rimania, ktorí tu budovali systém opevnení strážnych veží a vojenských táborov. Viedla tu severná pohraničná línia známa aj ako limes Romanus. Ďalej sa tu postupom času vystriedali Góti, Avari, Slovania, až sa tu napokon natrvalo usídlili starí Maďari, ktorých pôvod môžeme hľadať v Ázií. Pôvodne sa mesto nazývalo Újszőny a bolo predmestím historického mesta Komárno ležiaceho na ľavom brehu Dunaja. V roku 1265 udelil kráľ Béla IV. Komáromu výsady mesta. V 16. storočí bolo mesto dvakrát obliehané Turkami, no dobiť sa im ho nepodarilo. Prudký rozvoj nastal v 18. storočí, kedy sa mesto stalo jedným z najľudnatejších miest v krajine (v tom čase sa jednalo o historické Komárno na oboch brehoch Dunaja). Mesto hralo dôležitú úlohu aj počas Napoleonských vojen či počas revolúcie v rokoch 1848/1849. No po prvej svetovej vojne vplyvom Trianonskej mierovej zmluvy bolo opäť rozdelené na dve časti s tým, že jeho južná časť pripadla Maďarsku a severná Slovensku (súčasné Komárno).

KomáromKomárom

Turistické zaujímavosti

Dodnes sú tieto dve mestá úzko prepojené. Či už jedným z najznámejších mostov na Dunaji – Alžbetiným mostom alebo rodinnými väzbami na oboch stranách rieky. Hlavnými turistickými zaujímavosťami mesta sú nepochybne tzv. náladové uličky a námestia, ale tiež kostoly a predovšetkým Hviezdicová pevnosť (Csillag), Monoštorská pevnosť (Monostori) a Igmándska pevnosť (Igmándi), ktoré sú v nadväznosti s pevnosťami na slovenskej časti brehu Dunaja (Palatínska línia, Vážska línia, Starý hrad, Nový hrad) pozostatkami Rímskeho pevnostného komplexu. Návštevníkov mesta potešia aj veľké upravené parky, fontány či pramene, z ktorých vyteká minerálna voda. Komárom je pomerne farebné mesto s množstvom umeleckých výjavov v podobe sôch a plastík. Nájdete tu aj menší aquapark, rôzne reštaurácie a útulné kaviarničky.

Alžbetin mostAlžbetin mostHranice s Komárnom

Mesto žije aj kultúrou. Každoročne sem priláka mnohých domácich a zahraničných turistov festival Európsky spevavý “gastropuč“, kde si nielen zatancujete, ale sa aj dobre najete. Zrazy motorkárov a milovníkov áut sú tu pravidelným spestrením miestneho života, ktorý tu plynie akosi pomalšie, než ste zvyknutí.

Pohľad na rímsku pevnosť a DunajPohľad na rímsku pevnosť a Dunaj

Tip na výlet

Pokiaľ vám zostalo ešte trošku času, tak vám vrelo odporúčame aj zástavku v susednom meste Komárno, ktoré sa s hrdosťou môže popýšiť historickým jadrom, hradmi, kasárňami či relatívne novovybudovaným Nádvorím Európy, ktoré symbolizuje spolupatričnosť národov nášho kontinentu.

Komárno - Nádvorie Európy

Text a foto: Oskár Mažgút  Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

SR, Hurbanovo I. – upriamte svoj pohľad k oblohe
Publikované: 26.5.2019
Tentoraz navštívime mestečko, ktorého meno je denne mnohokrát spomínané v správach o počasí. Okrem predpovedí je známe aj svojim observatóriom, ktoré je najstarším na Slovensku a umožňuje poodhaľovať tajomstvá nočnej oblohy. Asi už tušíte, že sa vyberieme na juh krajiny do malého mestečka Hurbanovo.

SR, Hurbanovo II. - na potulkách po meste
Publikované: 2.6.2019
Je snáď na Slovensku niekto, kto ešte nepočul o Hurbanove? Toto mesto je známe z predpovedí počasia či vďaka zlatistému moku, ktorý sa tu už roky vyrába. Neuniklo ani našej pozornosti a stalo sa pre nás výletným cieľom. Po návšteve hvezdárne vás dnes prevedieme jeho ulicami.

SR: Hurbanovo, časť Bohatá – súzvuk piva a histórie
Publikované: 9.6.2019
Len pár kilometrov od hraníc s Maďarskom, na úrodnej nížine zaliatej slnečnými lúčmi, vzniklo mesto, ktoré sa vďaka svojmu zlatistému moku stalo známym i za hranicami našej vlasti. Pokiaľ navštívite Hurbanovo, určite vášmu oku i čuchu neunikne miestny pivovar. Avšak, vedeli ste, že hneď za jeho múrmi to dýcha históriou? Tak poďte spolu s nami nazrieť do týchto dvoch navzájom prepojených svetov.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov III.
Publikované: 21.2.2021
Dnes budeme Nitriansky kraj objavovať naposledy. Tento raz vás zavedieme do tajomných katakomb, predstavíme vám úžasnú Ponitriansku cyklomagistrálu a nevynecháme ani tipy na výlety, ktoré by ste si rozhodne nemali nechať ujsť.

Turisti uvidia z neba Komárňanský región vďaka 360-stupňovej videomape
Publikované: 21.6.2021
Juhozápadný okres Podunajska bude môcť navštíviť každý. Vďaka novej 360° technológii snímania videa z lietadla ho môže vidieť z neba ktokoľvek a kedykoľvek. Virtuálny vyhliadkový let bude doplnený o komentár v slovenskom aj maďarskom jazyku.

SR: Dunajský Limes zapísaný v UNESCO
Publikované: 11.8.2021
V tajnom hlasovaní Výboru Svetového dedičstva v čínskom meste Fu-čou získalo Slovensko v poradí už ôsmy zápis v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO!

SR, Štúrovo – mesto vody a tolerancie I.
Publikované: 15.8.2021
Pri objavovaní krás Slovenska sa tentoraz zastavíme v najteplejšom, najjužnejšom a dozaista i najtolerantnejšom meste, ktoré sa rozprestiera juhozápadne od sútoku veľtoku Dunaja a rieky Hron. Asi už viete, že v nasledujúcich riadkoch sa vydáme za poznávaním hraničného mesta Štúrovo.

Maďarsko, Eger – mesto baroka, termálnych vôd a vína – VIDEO
Publikované: 11.9.2018
Neďaleko mesta Miškovec v severnom Maďarsku môžete navštíviť aj menšie mestečko Eger (po slovenský známe aj ako Jáger), ktoré sa preslávilo svojím mestským hradom, termálnymi kúpeľmi, barokovou architektúrou a najsevernejším minaretom z obdobia Osmanskej ríše. Poďme sa do neho teraz spoločne pozrieť.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani
Publikované: 3.8.2021
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

SR, Štúrovo – mesto vody a tolerancie II.
Publikované: 22.8.2021
Týždeň prešiel ako voda a my sa vraciame do najjužnejšieho mesta Slovenska – Štúrova. Po predstavení si jeho histórie sa dnes vydáme za pamiatkami či turistickými lákadlami.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Štúrovo – najjužnejšie mesto Slovenska
Juhozápadne od sútoku veľtoku Dunaja a rieky Hron sa rozprestiera mesto Štúrovo, ktoré oplýva via...

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

SR, Hurbanovo – mesto počasia, hviezd a piva
Keď sa povie mesto Hurbanovo, dozaista si spomeniete na tri veci typické pre toto juhoslovenské m...

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Maďarsko: Budapešť – srdce krajiny
Budapešť, mesto hrdo týčiace sa na Dunaji ponúka svojím návštevníkom jedinečnú atmosféru okorenen...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

Maďarsko, Eger – mesto baroka, termálnych kúpeľov a vína
Maďarské mestečko Eger je známe mestským hradom, termálnymi kúpeľmi, barokovou architektúrou a na...

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Kúzlo Vianoc

1. 11. – 31. 12. 2021
1. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
1. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
2. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!
3. cena redakcie:
Kúzelný balíček plný prekvapení!

Aktuality:

1.12.2021
Karibský ostrovný štát Barbados sa stal republikou a prestal tak uznávať britskú kráľovnú Alžbetu II., ktorá bola doteraz jeho najvyššou predstaviteľkou. Post najvyššej hlavy štátu obsadila súčasná generálna guvernérka.  
27.11.2021
V ankete strom roka 2021 získal prvé miesto vyše 70 ročný buk, stojaci v centre Starého Smokovca, ktorý bude reprezentovať Slovensko i v súťaži Európsky strom roka.
24.11.2021
Aj tento rok sa návštevníci Vysokých Tatier môžu tešiť na Tatranský ľadový dóm, ktorý tradične „vyrástol“ na Hrebienku. Nesie podobu jedného z najvýznamnejších pútnických miest v Európe, ako symbolu konca doby poznačenej pandémiou  a nového začiatku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 2. 12. 2021
sviatok:Bibiána

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X