www.infoglobe.sk » Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.

Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Mlynský kanálV meste Mosonmagyaróvár je vyhlásených 42 domov za kultúrnu pamiatku. K najvýznamnejším pamiatkam dozaista patrí hrad s nepravidelným štvoruholníkovým pôdorysom postavený na zvyškoch rímskeho sídla. Vstup do hradu je cez tehlový most ponad Mlynský kanál, ktorý bol postavený na mieste bývalého sklápacieho mosta. Vstupná brána je dlhá 10 metrov a na návštevníka pôsobí ako menší tunel. Postavená je z tehál a kamenia. Čo sa samotného hradu týka, zo štyroch hradných veží sa zachovali len dve, no na jeho strohom výzore to nebadať. V súčasnosti v ňom sídli škola. V jeho okolí stoja viaceré pamätníky vojakov z oboch svetových vojen. Severne od hradu sa nachádza rieka Litava (po maďarsky Laita, po nemecky Leitha) a za ňou Anglický park z 19. storočia. Jeho súčasťou je aj jazero s viacerými drevenými mólami. Možno prekvapujúco bude na vás pôsobiť Fakulta poľnohospodárstva a potravinárstva Západomaďarskej univerzity sídliaca v nie moc oku lahodiacej modernej budove priamo v areáli hradu. O kúsok ďalej na námestí Ferenca Deáka (2 min. od hradu) stojí kaštieľ Habsburgovcov. Postavený je v tvare U v barokovom slohu z 18. storočia. Jeho najkrajšou časťou je dvor s arkádami. Pred kaštieľom stojí baroková socha sv. Jána Nepomuckého na vysokom obelisku, ktorá je „súčasťou“ kruhového objazdu pre autá. Sochu obklopujú tri postavy, ktoré zobrazujú výjavy zo svätcovho života.

Vstupná brána do hradu a pamätníkykaštieľ Habsburgovcov a baroková socha sv. Jána Nepomuckého

Budova fakulty poľnohospodárstva a potravinárstva Západomaďarskej univerzity

Pýchou mesta je centrum so stredovekými uličkami, kde sa dajú zhliadnuť barokové sochy a budovy, dom Cselleyovcov, v ktorom je expozícia priemyselného výtvarníctva a zbierka Gyurkovich z malieb maďarských umelcov pochádzajúcich z 19 a 20. storočia. Ďalej je tu možnosť navštíviť Múzeum Hanság a výstavné priestory Hradnej pivnice (Várpince). No pre tých, čo moc históriu nemusia, ponúka mesto termálne kúpalisko. Areál už dlhé roky patrí k najvyhľadávanejším miestam na oddych a rekreáciu po celý rok. Voda, ktorá vyviera na povrch dosahuje teplotu až 75 °C a patrí medzi päť najliečivejších vôd v rámci Európy. Pre milovníkov vody máme ešte jeden tip, a to vodné plochy v blízkom okolí mesta. Konkrétne dve ramená rieky Litavy, rameno Mošonského Dunaja (Mosoni-Duna), bagrovisko a prírodné kúpalisko, ktoré sú ideálne na kúpanie.

Anglický park

Výlety do okolia

Východne od Mosonmagyaróváru sa nachádza prírodou atraktívny najväčší ostrov Maďarska, Malý žitný ostrov (Szigetköz) ohraničený riekami Dunaj a Mošonský Dunaj. Celý ostrov vznikol vďaka nánosom Dunaja a je nesmierne bohatý na svet rastlinstva a živočíšstva. Návštevníci ho majú možnosť objavovať počas cyklistických túr. A práve bicykel je tým najvhodnejším dopravným prostriedkom na obdivovanie a spoznávanie fascinujúcej prírody. Priamo cez Mosonmagyaróvár vedie cyklotrasa až po Györ. Značená cyklotrasa popri úchvatných prírodných scenériách ponúka aj početné architektonické pozoruhodnosti, ktoré by ste si nemali nechať ujsť.  

Stredoveké centrum

Je toho ešte strašne veľa, čo vám vie toto mesto ponúknuť. Preto bude najlepšie, keď sa sami na vlastné oči presvedčite o malebnosti tejto perly Podunajska.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: Putovanie IV. - mestá v stepi
Publikované: 12.9.2008
Lepšie povedané mestá v puste, no k tomu sa o chvíľu dostaneme. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti, juhovýchodná časť Maďarska si zaslúži samostatný predĺžený víkend, ktorý nám prinesie v mnohých smeroch úplne iné zážitky ako západ tohto štátu, hlavne úplne inú krajinu.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zaujímavý projekt, ktorý sa zameriava na podporu férového podnikania a etického nakupovania. V úvodnej fáze sa zameriava na hotelový sektor, avšak v budúcnosti má ambície sa rozšíriť i na iné segmenty trhu, napríklad na sektor kúpeľníctva, stravovacích služieb a podobne.
16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 10. 2021
sviatok:Sergej
dnes:
piatok 22.10.
13 °C
zajtra:
sobota 23.10.
10 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X