www.infoglobe.sk » Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz

Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

jazero Hévíz

Jazero Hévíz

Najväčšie termálne jazero v Európe (4,44 ha) napájajú dva pramene. Toto zistenie trvalo potápačom desiatky rokov. Z podzemnej krasovej jaskyne vyviera termálny liečivý prameň s teplotou 41 °C. Ten druhý je studený, čo po zmiešaní zaručuje v lete teplotu vody 34 a v zime okolo 26 °C. Podľa odborných výpočtov majú pramene takú výdatnosť (60–80 miliónov litrov vody za deň), že sa voda v jazere vymení každých 28 hodín. Prírodná nádrž sa ale pod prílivom vody nezväčšuje, tá je pochopiteľné odvádzaná – kam inam než do Balatonu alebo Blatenského jazera. Bahnité dno jazera je živnou pôdou mnohých organizmov, z flóry sa tu darí najviac lotosovým kvetom. Kvitnúce jazero poskytuje útočisko mnohým živočíchom. Pre miestnych obyvateľov sa stalo stabilnou ekonomickou základňou.

jazero Hévízz jazera do Balatonu

Kúpele Hévíz

Komplex vybudovaný nad hladinou jazera na železobetónových stĺpoch pripomína tvar kríža. Budí dojem plávajúcej stavby, ktorej obvod je lemovaný členitými terasami k slneniu. Z každej terasy je hneď niekoľko vstupov priamo do jazera alebo bazénov s bahnom. Stred objektu ukrýva vnútorné bazény s termálnou vodou a masážnymi tryskami. Celým komplexom sa dá preplávať, len ešte nájsť tú správnu cestu cez drevené dvere vedúce pod jednou z veží objektu a ste na hladine jazera na čerstvom vzduchu.

terasy jazera HévízKúpele Hévíz

Vnútorné priestory sú z veľkej časti presklené a rovnako ako letné terasy plné ležadiel. Na brehoch sú potom ďalšie stavby v rovnakom architektonickom slohu slúžiace ako šatne a hygienické zázemie. Trávnaté brehy pokrývajú opäť ležadlá a aj tu sú móla s prístupom do jazera. Časť pre neplavcov je v mieste odtoku do Balatonu – pri južnom vchode. Do oploteného areálu je niekoľko vstupov, ten vhodný si zvolíte podľa svojho ubytovania, ktoré v komplexe inak nie je možné. Z ďalších služieb menujeme letnú reštauráciu, ktorá sa nachádza na pláži pri bazéne s atrakciami určenými prevažne deťom, rôzne občerstvenia a masáže všetkého druhu. Vzhľadom k tomu, že vody jazera sú hlboké a budete si chcieť chvíľu odpočinúť, sú na rôznych miestach ukotvené brvná či oceľové prvky na zachytenie. Znalí turisti si so sebou vozia nafukovacie kruhy. Pri vstupe do kúpeľov dostanete elektronický náramok a pokračujete do spoločných šatní, odtiaľ dôjdete presklenými chodbami k bazénu, terasám alebo na pláže.

Kúpele HévízKúpele Hévíz

Mesto Hévíz

Typické kúpeľné mestečko s kúpeľnými domami, hotelmi a penziónmi zasadené do zvlnenej krajiny plnej zelene. Pešia zóna a mestské parky lákajú k prechádzkam, kaviarne zas k posedeniu. Jedna z ciest vás zavedie do mestskej časti Egregy (Weinberg) – na kopec preslávený vinárstvom už z rímskej doby, kde sa vďaka teplým klimatickým podmienkam darí pestovaniu vína. Malé súkromné vinice ale veľmi neprosperujú. Vinárne, ktoré otvárajú najskôr na poludnie, zívajú väčšinou prázdnotou aj večer. Na konci pešej cesty sa nachádza malý cintorín s historicky cenným románskym kostolom z 13. storočia.

Hévíz-EgregyHévíz-Egregy, románsky kostol

Najväčší kostol v Hévíze sa nachádza v centre oproti radnici, je rímskokatolícky, zasvätený sv. Duchu a jeho sedem veží symbolizuje sedem darov Ducha svätého. Má svetlo modrú fasádu a určite ho neprehliadnete.

Hévíz, kostol sv. Ducha

GPS: 46°47'15.8"N 17°11'35.1"E

Text a foto: Monika Babická

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Maďarsko, Eger – mesto baroka, termálnych vôd a vína – VIDEO
Publikované: 11.9.2018
Neďaleko mesta Miškovec v severnom Maďarsku môžete navštíviť aj menšie mestečko Eger (po slovenský známe aj ako Jáger), ktoré sa preslávilo svojím mestským hradom, termálnymi kúpeľmi, barokovou architektúrou a najsevernejším minaretom z obdobia Osmanskej ríše. Poďme sa do neho teraz spoločne pozrieť.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Železná cesta
Publikované: 11.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Železná cesta.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika
Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky
Publikované: 28.8.2008
Ešte v období medzi svetovými vojnami sa hovorilo, že Maďari sa delia vlastne na dva národy – na Budapešťanov a tých, ktorí nežijú v Budapešti, teda „vidéki emberek“ čiže vidiečanov. Toto rozlíšenie bolo dané skutočne priepastnými rozdielmi medzi hlavným mestom a najmä malými maďarskými dedinami. Dnes už to samozrejme neplatí, ale ani vtedy sa to nevzťahovalo na obyvateľov maďarských miest.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Hévíz – mesto
Známe maďarské kúpeľné letovisko s termálnym jazerom a relaxačnými službami. Hotelové komplexy po...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Maďarsko, Hévíz: termálne jazero a kúpele Hévíz
Na severozápadnom brehu Balatonu leží mestečko Hévíz, ktoré je známe po celom svete vďaka jazeru ...

Maďarsko, Sümeg: stredoveký hrad
Zrúcanina stredovekej pevnosti na vápencovej skale sa vryla snáď do všetkých znakov mesta Sümeg, ...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
3.8.2022
Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 8. 2022
sviatok:Ľubomíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X