www.infoglobe.sk » Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Železná cesta

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Železná cesta

Publikované: 11.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Železná cesta.

Borsod-Abauj-ZemplenKoncom leta vyvrcholil spoločný projekt Košického samosprávneho kraja, zastúpeného mestom Spišská Nová Ves, a maďarskej župy Borsod – Abaúj – Zemplén pod názvom Turizmus bez hraníc spustením rezervačných portálov, zameraných na podporu cestovného ruchu v týchto dvoch susedných regiónoch. Dnes predstavujeme druhú z týchto trás, nazvanú Železná cesta.Ozd

Tento projekt prezentuje pamiatky baníckej a železiarskej tradície regiónu, ktorý v minulosti patril k najväčším producentom železa v Uhorsku, ale samozrejme aj jeho prírodné, krajinárske a iné pamätihodnosti. Oblasť Gemera v minulosti nazývali železné srdce Európy. Na slovenskom území sú chránené ako technické pamiatky tri zachované vysoké pece: Karlova huta vo Vlachove, Etelka v Nižnej Slanej a vysoká pec v Červeňanoch. Históriu baníctva v Spišsko-gemerskom Rudohorí približuje Banícke múzeum v Rožňave s pozoruhodnými mineralogickými zbierkami aj nová expozícia s replikou banskej veže Klopp Orth v Spišskej Novej Vsi, prípadne stála banská expozícia v Štôlni Michal v podzemí bývalej baníckej školy.Miskolc - Felsohamor

Technické rarity ...

Na maďarskom území sa najviac takýchto pamiatok nachádza v meste Miškolc a jeho okolí. Patria k nim napríklad:

  • Pamiatková knižnica Selmeci, ktorá uchováva takmer kompletnú knižnicu Baníckej a lesníckej akadémie z Banskej Štiavnice.
  • Banská zbierka v Mexickom údolí zhromažďuje geologické zaujímavosti a banské pamiatky vrátane banských strojov.
  • Hutnícke múzeum Felsöhámor s maketami a modelmi približuje vývoj technológií.
  • Starobylá vysoká pec na drevené uhlie (Öskoho) v Újmassa na území Bukového národného parku patrí k najvýznamnejším technickým pamiatkam na území Maďarska. 

RudabanyaĎalším historickým priemyselným centrom pri hraniciach so Slovenskom je mesto Ózd s múzeom a starou kolóniou oceliarov, vyhlásenou za chránené územie. V meste Telkibánya pripomínajú tamojšiu ťažbu zlata v budove najstaršej maďarskej porcelánky, založenej 1825 a Rudné a nerastné banícke múzeum v Rudabánya sme spomenuli už v predchádzajúcej časti, venovanej Gotickej ceste.Mezokovesd

 

... aj príležitosť na spoznávanie kultúrnych tradícií

Dlhší variant tejto cesty umožňuje lepšie spoznať krásy regiónu, okúpať sa jaskynných kúpeľoch v Miškolci a v kúpeľoch Zsóry, navštíviť kúpele a múzeum tradičného ľudového umenia Matyó v Mezökövesde, v neďalekom Cserépfalu ochutnať miestne víno alebo termálny prameň. Ďalej na východ iba pár kilometrov od slovenskej Čane to môže byť múzeum porcelánu v Hollóháza. Na slovenskej strane dlhšia trasa vedie cez udržiavaný hámor v Medzeve, banícke pamiatky v Gelnici, Smolníku a Smolníckej Hute.Gomorszolos

Súčasťou poznávacej cesty môžu byť aj zážitky z niektorého festivalu v Miškolci, napríklad festivalu huspeniny (Kocsonyafesztivál) vo februári, Boršódskeho folklórneho festivalu alebo Bartókova hudobného festivalu (oba bývajú v júni), medzinárodného folkového festivalu Kaláka v júli, prípadne septembrového festivalu poľovníctva a vína v Bukovom národnom parku (Bükki Vadas-Boros Napok) v septembri.

Podrobnejšie informácie s možnosťou rezervácie ubytovania a služieb na zvolenej trase Železnej cesty získate na internetových stránkach spis-gemer.sk, baztour.hu, prípadne tourswithoutbordes.eu.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tourinform MiskolcDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

Turizmus bez hraníc spája severné Maďarsko a Spiš
Publikované: 7.8.2010
Košický samosprávny kraj a maďarská župa Borsod–Abaúj–Zemplén rozbehli projekt cezhraničnej spolupráce v oblasti cestovného ruchu pod názvom Turizmus bez hraníc.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc - Gotická cesta
Publikované: 4.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Gotická cesta.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Cesta po hradoch a zámkoch
Publikované: 18.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Cesta po hradoch a zámkoch.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zaujímavý projekt, ktorý sa zameriava na podporu férového podnikania a etického nakupovania. V úvodnej fáze sa zameriava na hotelový sektor, avšak v budúcnosti má ambície sa rozšíriť i na iné segmenty trhu, napríklad na sektor kúpeľníctva, stravovacích služieb a podobne.
16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 10. 2021
sviatok:Sergej
dnes:
piatok 22.10.
13 °C
zajtra:
sobota 23.10.
10 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X