www.infoglobe.sk » Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu

Maďarsko: Putovanie V. - hor sa k Balatonu

Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Balatonu sa kedysi hovorilo „magyar tender“, teda maďarské more. S ohľadom na jeho rozlohu je to výstižné zveličenie, hoci pochopiteľne ide o sladkovodné jazero, ktoré nemá s morom nič Jazero Balatonspoločné. Zrejme budeme mať so sebou aspoň malú mapku okolia a prakticky kdekoľvek zastavíme, vždy sa dostaneme jednak k vode a súčasne do vplyvu obchodného turizmu, dnes ovládajúceho Balaton. Ubytovanie nájdeme všade, no s výraznejšími cenovými rozdielmi medzi hotelom, malým penziónom či dokonca v súkromí (to je najlacnejšie, ale tam nerátajme s raňajkami).

Diaľnica od Budapešti nás privedie do Siófoku, čiže na južní breh jazera. Ten je menej zaujímavý a akýsi „ľudovejší“, preto je lepšie hneď na začiatku zamieriť na severný breh, ku ktorému sa nedostaneme priamo, ak necestujeme z hlavného mesta, ale cez Veszprém. Na severnom brehu by nás mali upútať tri Jazero Balatonhlavné strediska: Balatonalmádi, Balatonfüred a Badacsony. Prostredné z nich je najstaršie, najpreslávenejšie a tiež najhonosnejšie. Sem jazdili bohatší Budapešťania už v časoch, kedy ešte nik nepoužíval slovo rekreácia (mestu sa hovorilo „Balatonská riviéra“) a na Fürede je to aj vidieť. Okrem kúpania sa, prístavu, jachtklubu a iných zaujímavostí je tu najviac reštaurácií rôznej cenovej skupiny aj stánkov s občerstvením, proste v sezóne to tu kypí dovolenkovým ruchom. Navyše tu nájdete termálne kúpele pre kardiakov, príjemné aj pre toho, kto problémy so srdcom nemá. Ak chceme pokojnejšie miesto, pokračujeme do Badacsony alebo až do Szigligetu, pôsobiaceho veľmi domácky, navyše s nádherným hradom na vrcholku a so Jazero Balatonskutočnou vinárskou pivnicou. Tých je však okolo vinárskeho strediska Badacsony (presláveného tunajším tramínom a rizlingom) nespočetne. Ak kopírujeme po ceste breh jazera, nech ideme z hociktorej strany, nemali by sme vynechať mestečko Tihany, ležiace na polostrove a z oboch strán diaľky viditeľné vďaka dvom kostolným vežiam.

Tihany bola kedysi starobylá rybárska dedina a zároveň sídlo benediktínskeho opátstva, založeného v r. 1055. Dnes nás zaujme barokovým kostolom, niekoľkými zachovalými rybárskymi domčekmi a hlavne tým, že je odtiaľ nádherný výhľad na celý Balaton. Tihany je akési kultové miesto a kto tu nebol, nebol pri Balatone. To perfektne vedia aj predavači suvenírov, papričiek a badacsonyského vína, no napodiv, ceny ich „produktov“ tu sú zhruba rovnaké ako kdekoľvek inde. Máme však veľký výber a ak si skutočne chcete priviesť od Balatonu nejaký suvenír, vyhľadajte si na Tihany niektorého z predajcov miestnej keramiky. Nie je Jazero Balatonpredražená a tanier, krčah alebo tzv. kulač spravidla vychádza zo starých ľudových predlôh, pričom ide o predmety veľmi trvanlivé.

Od Balatonu by sme si mali aspoň na pol dňa výjsť do dvoch nepríliš vzdialených miest. Je to Keszthely a hlavne Héviz. Kesthely bolo kedysi príjemné, pokojné mestečko s niekoľkými kaviarničkami. Dnes je tu kaviarní, reštaurácií a iných lákadiel na turistov nespočetne, no miest na parkovanie málo. Veľmi krásny zámok, starostlivo zreštaurovaný, priláka tých, kto rád navštevuje takéto objekty. Prídete si v ňom a v jeho nádhernom parku na svoje.

Jazero BalatonDo Hévizu si nesmieme zabudnúť zobrať plavky. Je tu nádherné, rozsiahle kúpalisko s termálnou vodou (ktorá nás vďaka svojmu zloženiu nadnáša tak, že plávať v nej sa dá s istou námahou, no to je len malá daň za celkové uspokojenie), presnejšie vzájomne prepojený komplex kúpalísk pod strechou aj s nebom nad hlavou. Hévizske kúpele pred niekoľkými rokmi vyhoreli, dnešná stavba tamojších pavilónov je štýlová rekonštrukcia čo najviac pripomínajúca niekdajšie drevené budovy. Z maďarských termálnych kúpalísk patria nielen k najväčším, ale aj najznámejším. Vykúpať sa tu je nutná súčasť balatonského folklóru, asi ako návšteva Tihany.

Jazero BalatonHéviz nám ostatne pripomína, čo sme povedali na začiatku tohto seriálu. Totiž, že Maďarsko je raj milovníkov vody v hociktoré ročné obdobie. Zatiaľ sme sa zmienili o Margit-szigetu v Budapešti, v tretej časti o Miskolctapolc a tiež o Egeri, vo štvrtej o Debrecene.

Zabudnúť však nemôžeme na asi najznámejšie maďarské kúpele Bükfürdö, ležiace neďaleko Szombathely smerom ako keby k rakúskym hraniciam, ktoré predstavujú veľkolepé stredisko na uplatnenie plaviek, a ďalej na komplex kúpalísk pri meste Sárvár. Južne od Balatonu si môžeme zájsť necelých 40 km do mesta Zalaegerszeg, kde nájdeme poblíž Zalakaros a vynikajúci aquapark s termálnou vodou, pričom Jazero Balatonsám Zalaegerszeg (nazývaný skrátene Zala) stojí za dlhšiu návštevu. Trocha stranou až pri chorvátskych hraniciach, leží kúpeľné miesto Harkány, jeho termálne kúpalisko je nádherné. Návštevu môžeme spojiť s mestom Pécs, o ktorom sa pre jeho trochu odľahlosť podrobnejšie nezmieňujeme, hoci aj to má v sebe veľa historického čara. „Mekka reumatikov“ – tak nazývajú kúpele v Hajdúszobosló západne od Debrecenu. Teplé pramene tam objavili až v r. 1925 pri geologických vrtoch a z nevýznamného sídla hajdukov sa rázom stal pojem. Ak pri putovaní okolo Debrecenu dostaneme chuť, je to presne miesto, ktoré by sme nemali vynechať.

Predchádzajúci odsek je však len stručný prehľad tých najzaujímavejších termálnych prameňov, vedľa Hévizu to bude Miskolc-Tapolcaaj Bük a predovšetkým z pocitového hľadiska najkúzelnejší Miskolctapolca. Typických modrých značiek s bielymi vlnkami, upozorňujúcich na „fürdö“, teda kúpele, však nájdete po Maďarsku plno – prvú hneď krátko za slovenskými hranicami v malom meste Mosonmagyarovár, a potom ich už môžete sledovať po celej krajine. Pre návštevníka, ktorý sa neponáhľa, pretože ho neobmedzuje autobus cestovnej kancelárie, bude každá takáto tabuľka znamenať príležitosť na slobodné rozhodnutie o hodinovej prestávke.

To je (aspoň si myslíme) tiež jeden z dôvodov, prečo by sme ani dnes, v čase exotických dovoleniek v najrôznejších vzdialených destináciách po celom svete, nemali na Maďarsko zabúdať. 

 

Verím, že tento stručný, hoci päťdielny, sprievodca vás inšpiroval hoci len na krátku návštevu tejto nesporne zaujímavej krajiny, ktorá naďalej patrí k tomu najzaujímavejšiemu, čo stredná Európa ponúka.

 

Text: J. Chaloupka

Foto: Wikimedia Commons, Susulyka, Wolfgang glock, Thomas Jűngling, uzo 19, Tomas Orth, Nobli, Rovibroni, Mileaway, Alensha Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani
Publikované: 3.8.2021
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: kúpeľne mestečko Hévíz
Publikované: 11.10.2015
Mesto na severozápadnom brehu Balatonu, vzdialené necelých 10 km od jeho brehov. Známe je predovšetkým svojím kúpeľníctvom a termálnym jazerom Hévíz. Všetka príroda, čo miluje teplo a bahnité podložie, tu našla svoje miesto a dáva priestor aj človeku. Darí sa tu aj vínu. Dokladom toho je kopec Egregy s malými vinicami a súkromnými vinárňami.

Maďarsko: Ostrihom nie je len známa bazilika
Publikované: 17.1.2011
Viete, čím je zaujímavý Ostrihom (Esztergom)? Samozrejme, nachádza sa tu známa Bazilika sv. Štefana. Napriek jej výnimočnosti však Ostrihom ponúka ešte jednu zaujímavosť. Veľmi jednoducho sa dá z maďarskej strany pozerať priamo na Slovensko.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Maďarsko, Hévíz: termálne jazero a kúpele Hévíz
Na severozápadnom brehu Balatonu leží mestečko Hévíz, ktoré je známe po celom svete vďaka jazeru ...

Maďarsko, Sümeg: stredoveký hrad
Zrúcanina stredovekej pevnosti na vápencovej skale sa vryla snáď do všetkých znakov mesta Sümeg, ...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

20.10.2021
V poradí 16. ročník festivalu Horyzonty sa tento rok uskutoční v termíne od 11. do 13. novembra 2021. Trenčiansky festival divákom predstaví filmy v tradičnom šate, v podobe premietania v kinosále, no po pozitívnej skúsenosti a priaznivých diváckych ohlasoch z minulého roka, si budú môcť festivalový program pozrieť diváci aj online.
19.10.2021
Transparency International Slovensko spustilo zaujímavý projekt, ktorý sa zameriava na podporu férového podnikania a etického nakupovania. V úvodnej fáze sa zameriava na hotelový sektor, avšak v budúcnosti má ambície sa rozšíriť i na iné segmenty trhu, napríklad na sektor kúpeľníctva, stravovacích služieb a podobne.
16.10.2021
Najlepšie svetové zimné filmy v rámci filmového festivalu Snow Film Fest uvidíte už od októbra do decembra vo väčšine českých a slovenských regiónov. Tento rok vás čaká dovedna 6 skvelých filmových zážitkov, ktoré sa dostali na výslnie a ocenia ich nielen vyznávači extrémnych zážitkov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Ukrajine:

Ukrajina

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Pripjať – mesto ruín a duchov

Ľvov – chute, vône a tóny západnej Ukrajiny

Kyjev – Starobylá metropola

Zakarpatská oblasť – miestna turistika

Užhorod – raj prvorepublikovej architektúry

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 22. 10. 2021
sviatok:Sergej
dnes:
piatok 22.10.
13 °C
zajtra:
sobota 23.10.
10 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X