www.infoglobe.sk » Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.

Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.

Dejiny tohto mestečka sa začali písať v severozápadnej časti Maďarska v oblasti Podunajska. Táto oblasť známa rozsiahlou močiarnou krajinou mala len jednu úzku časť vhodnú na prechod obyvateľstva. A práve tá ležala na mieste, kde o niekoľko storočí neskôr vznikli základy súčasného mesta.

Stredoveké centrum mesta

Bohatá história

Latinské nápisyVýznam tejto lokality bol v minulosti veľmi dôležitý. Svedčí o tom aj fakt, že bola súčasťou Jantárovej cesty, ktorá spájala Baltské more so Stredozemným. Prechod poznali už Rimania, ktorí si tu postavili vojenské sídlo (hrad) a „mesto“ nazvané Ad Flexum. Sídlo zabraňovalo prienikom bojových kmeňov zo severu. Okrem tohto vojenského významu malo mesto aj obchodnú funkciu, a to pri výmene tovaru medzi Rimanmi a barbarskými kmeňmi. Postupom času sa zo sídla a mesta Rimanov stali dve mestečká. Prvé Magyaróvár, alebo po slovensky Uhorský Starhrad a druhé Moson po slovensky Mošon. Vďaka strategickej polohe boli strediskom bohatých obchodníkov s poľnohospodárskymi komoditami, a taktiež sa stali významným trhoviskom celej krajiny. Obchodovanie sem prilákalo mnoho cudzincov, pričom viacerí sa tu usadili. S obyvateľstvom pribúdali aj počty hostincov i domov na prespanie (terajšie hotely), ktoré aj dnes dávajú mestečku nevšednú tvár. Počas vlády Arpádovcov sa obe mestá veľmi rýchlo rozvíjali. Stavali sa kamenné domy aj kostol. Hrad, ktorý bol súčasťou nezameniteľného koloritu mesta a po desaťročia odolával rôznym útokom, bol nakoniec v roku 1271 dobitý českým panovníkom Přemyslom Otakarom II. .  Táto pamiatka bola zničená. Ani po čase a nástupe viacerých Uhorských kráľov na trón k obnoveniu hradu nedošlo, nakoľko to nepovažovali za nutné. V roku 1354 získalo mesto výsadu slobodného kráľovského mesta. Hrad aj s hradným panstvom sa stal majetkom rodu Habsburgovcov. Po slávnej bitke pri Moháči v šestnástom storočí  bolo mesto vpádom Turkov vypálené. Plameňom podľahli mnohé vzácne budovy i mestský archív. Rod Habsburgovcov sa rozhodol zdevastované mesto a vypálený hrad znovu vybudovať za pomoci talianskych majstrov. Mesto sa stalo predsunutou baštou obrany vtedajšieho Rakúska. V 16. storočí ešte ostaneme, pretože mestu prinieslo výrazné zmeny aj z náboženského hľadiska. Vo výraznej miere ho začali ovplyvňovať reformy Martina Luthera. V roku 1546 sa už väčšina obyvateľov hlásila k reformovanej cirkvi, no o približne storočie neskôr bola táto cirkev zakázaná.

Stará fabrikaStredoveké centrum mesta

Až v 18. storočí hrad definitívne stratil vojenský význam. Mesto preslávené trhom so zvieratami a obilím otvorilo prvé gymnázium a v roku 1818 tu bola založená prvá vysoká škola hospodárska. V 19. storočí sa spustila v mestečkách pravidelná železničná doprava, začali sa vydávať prvé mestské noviny a spustila sa výstavba najväčšieho zbrojného závodu v rakúsko-uhorskej monarchii.  Po skončení 1. svetovej vojny bol závod demontovaný a preorientovaný na výrobu umelých hnojív a vlákien, ako prvý v Maďarsku. Nové prerozdelenie Európy spôsobilo to, že v roku 1939 sa dve veľmi úspešne rozvíjajúce sa mestá spojili do jedného. Počas druhej svetovej vojny v meste nevznikli veľké škody, takže centrum si zachovalo stredoveký charakter s náznakmi opevnenia, ktoré môžeme obdivovať dodnes.

Hrad

Ako ste sa sami dočítali, história Mosonmagyaróváru je veľmi bohatá a pestrá, preto sa do tohto mestečka vrátime opäť zanedlho. Povieme si o jeho pamiatkach, neslýchanom vodnom bohatstve i o výletoch do blízkeho okolia.

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie I. - Cieľ predlžených víkendov
Publikované: 1.8.2008
Päťdielna výprava po Maďarsku je inšpiratívne rozprávanie o zaujímavých miestach, štýle života aj histórii štátu, ktorý má s našou vlasťou spoločného viac, ako by sme očakávali. Prvý diel je venovaný otázke, prečo Maďarsko vôbec navštíviť, prečo sa nebáť cestovania na vlastnú päsť a naučíme sa aj zopár základných slovíčok...

EURÓPA: unikátne Neziderské jazero vysychá
Publikované: 19.7.2022
Jedinečné stepné Neziderské jazero (po nem. Neusiedler See, maď. Fertõ) rozprestierajúce sa na území Rakúska tvoriac najväčšiu vodnú plochu v krajine a v menšej miere na území Maďarska z dôvodu aktuálnych horúčav a nedostatku zrážok v posledných rokoch radikálne vysychá!

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Rakúsko, Burgenland: Rust – mestečko bocianov a lahodných vín
Publikované: 25.3.2015
Krásne letné dni sú pre návštevu malebného mestečka Rust ležiaceho na brehu stepného Neziderského jazera (nemecky Neusiedler See, maďarsky Fertõ) ako stvorené.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: Šopron – stredovek obklopený prírodou
Publikované: 8.6.2021
Mesto Šopron leží v blízkosti západných hraníc Maďarska s Rakúskom a aj vďaka tomu je mesto oficiálne dvojjazyčné. V dnešnom článku si predstavíme nielen históriu tohto vojnami skúšaného miesta, ale zavedieme vás aj do jeho okolia, ktoré ponúka zážitok pre oči a balzam pre dušu.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár II.
Publikované: 11.3.2013
Kým v minulej časti sme sa zahĺbili do histórie mesta ležiaceho v krásnej oblasti Podunajska, dnes si povieme viac o historických dominantách, či až ikonách mesta. Pozornosť upriamime aj na cestovný ruch. Mosonmagyaróvár každoročne navštívi mnoho turistov z blízkeho aj širokého okolia.

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani
Publikované: 3.8.2021
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

Maďarsko: Putovanie IV. - mestá v stepi
Publikované: 12.9.2008
Lepšie povedané mestá v puste, no k tomu sa o chvíľu dostaneme. Ako sme spomenuli v predchádzajúcej časti, juhovýchodná časť Maďarska si zaslúži samostatný predĺžený víkend, ktorý nám prinesie v mnohých smeroch úplne iné zážitky ako západ tohto štátu, hlavne úplne inú krajinu.

Maďarsko: Putovanie III. - staré miesta, nové zážitky
Publikované: 28.8.2008
Ešte v období medzi svetovými vojnami sa hovorilo, že Maďari sa delia vlastne na dva národy – na Budapešťanov a tých, ktorí nežijú v Budapešti, teda „vidéki emberek“ čiže vidiečanov. Toto rozlíšenie bolo dané skutočne priepastnými rozdielmi medzi hlavným mestom a najmä malými maďarskými dedinami. Dnes už to samozrejme neplatí, ale ani vtedy sa to nevzťahovalo na obyvateľov maďarských miest.

Maďarsko: Putovanie II. - v Budapešti sa nestratíme II.
Publikované: 11.8.2008
Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je skutočne, ako sme uviedli v predchádzajúcej časti, možno lepšie na prvýkrát absolvovať s nejakým zájazdom, na ktorom okružná jazda nevynechá najpodstatnejšie zaujímavosti. Ak sa tu však ocitne bez sprievodu, aj Čech sa tu pomerne ľahko orientuje.

Maďarsko, Ostrihom: kráska na pravom brehu Dunaja – VIDEO
Publikované: 24.7.2022
V dnešnom článku navštívime trochu opomínané mesto, ktoré dôvernejšie poznajú najmä obyvatelia Štúrova a okolia. Je ním maďarský Ostrihom, ktorý ponúka nielen cezhraničné nákupy, vychýrené cukrárne a reštaurácie, ale najmä množstvo pozoruhodných kultúrnych pamiatok.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko: Budapešť – paprika, folklór, UNESCO
Keď sa povie Budapešť, čo si predstavíte? Jednou z vecí, ktoré vás zaiste napadnú bude krásna arc...

Maďarsko: Budapešť – srdce krajiny
Budapešť, mesto hrdo týčiace sa na Dunaji ponúka svojím návštevníkom jedinečnú atmosféru okorenen...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Ahoj leto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Ročné elektronické predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
3. cena:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Kolekcia kníh z edície Výlety s deťmi od vydavateľstva Dajama
2. cena redakcie:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
3. cena redakcie:
Letný balíček od redakcie portálu Infoglobe

Aktuality:

9.8.2022
Počas 19. až 20. augusta 2022 sa v heľpianskom amfiteátri uskutoční festival starých tradícií v novom kroji zvaný Horehronské MECHECHE. V troch festivalových zónach vás čaká bohatý program dekorovaný nádherným prírodným prostredím.
6.8.2022
Zažite atmosféru stredovekého hradu Strečno a vychutnajte si nočnú prehliadku! V stredu 10. augusta sa môžete tešiť na predstavenie divadelno-hravého zoskupenia RAZCA pod názvom Hej, partizán, vezmi ma so sebou!
3.8.2022
Vďaka novej 360° technológii vzniká unikátny príbeh Hrona. Pomocou virtuálneho letu môžete obdivovať slovenské regióny po toku rieky Hron od jeho prameňa až po jeho ústie.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 9. 8. 2022
sviatok:Ľubomíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X