www.infoglobe.sk » Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani

Maďarsko: Malebné mestečko Tihany – Balaton ako na dlani

Publikované: 3.8.2021
Malebné maďarské mestečko Tihany leží vo Vesprémskej župe v obvode Balatonfüred, ale takéto určenie polohy väčšine Slovákom ani Čechom veľa nepovie. No len čo dodám, že Tihany sa nachádza na polostrove jazera Balaton, tak už mnohí celkom presne vedia, kde ho hľadať.

Oblasť okolo jazera Balaton jednoznačne patrí k najnavštevovanejším častiam Maďarska. Nech už patríte k milovníkom prírody, vodných športov, rybolovu, cyklistiky, adrenalínu, gastronómie, či len radi spoznávate krásne miesta, táto lokalita vás rozhodne nesklame.  

Balaton – najväčšie jazero v Strednej Európe

Balaton, známy aj ako „Maďarské more“ je najväčším sladkovodným jazerom v Strednej Európe, svojou rozlohou zaberá vyše 590 km2. Na dĺžku dosahuje úctyhodných 77 kilometrov, a pokiaľ by ste ho chceli celý obísť po brehu, museli by ste zvládnuť prechádzku dlhú takmer 200 km. Na prechádzku sa nám to zdalo pridlhé, a tak sme sa s manželom rozhodli, že si Balaton obídeme aspoň na bicykloch. Okolo celého jazera vedie značená Balatonská cyklistická trasa, takže sme si mysleli, že za pár dní Balaton určite zdoláme. To by nám ale nemohli ešte doma, pár dní pred plánovaným výletom, ukradnúť bicykle. A tak sme sa rozhodli spoznávať krásy v okolí jazera aspoň formou jednodňových „autovýletov“.

pohľad na Balaton z vyhliadkovej plošiny v Tihany

Tihany – najkrajší výhľad na Balaton

Za náš prvý cieľ sme si zvolili malebné mestečko Tihany, ktoré je od Bratislavy vzdialené necelé 3 hodiny cesty autom. Aspoň tak nám to písala naša navigácia. My sme sa ale cestou zastavili v maďarskej čárde pri ceste na skvelé halászle (typická maďarská rybacia polievka) a ešte lepší guláš, čím sa nám čas cesty o čosi predĺžil. No rozhodne sme to neľutovali. Na rovnomenný polostrov Tihany, ktorý na severovýchodnej strane vbieha do jazera, sme dorazili chvíľu po obede. Malebné maďarské mestečko Tihany, ktoré patrí k perlám Balatonu, sa rozprestiera na východnej strane polostrova, na 80 metrov vysokom návrší, odkiaľ sa naskytá jeden z najkrajších výhľadov na celý Balaton. To bol vlastne hlavný dôvod, prečo sme si pre našu prvú návštevu tejto oblasti zvoli práve Tihany. Napriek tomu, že počasie sme nemali práve najlepšie, pohľad na obrovské jazero nás utvrdil v tom, že len čo budem mať opäť pár hodín času, musíme sa sem vrátiť a oblasť Balatonu lepšie spoznať.

Tihany a výhľad na BalatonTihany Tihany

Pozoruhodnosti mestečka Tihany

Ale vráťme sa opäť do mestečka na kopci, ktoré vzniklo z rybárskej dediny. K tunajším najnavštevovanejším pamiatkam patrí opátsky barokový kostol s dvoma vežičkami, ktorý je dobre viditeľný už z diaľky. Nachádzajú sa tu aj viaceré múzeá, ako napr. vidiecke ľudové múzeummúzeum bábik, či Bencés opátske múzeum. Celé územie polostrova je vyhlásené za prírodné chránené územie Tihany, ktorého zvláštnosťou je napríklad vnútorné jazero  Belső tó. Žije tu tiež viacero vzácnych druhov rastlín a zvierat. Čadičové skaly a zaujímavé obydlia mníchov tiež patria ku krásam tejto oblasti.

kostol v TihanyTihanyTihanyTihany

Nás však okrem krásneho výhľadu na Balaton z vyhliadkovej plošiny pri kostole najviac očaril dom pod kostolom, na ktorom sa zvonku sušili papričky a v ktorom bol umiestnený obchodík s maďarskými špecialitami. Už keď som doň vstupovala, tak mi bolo jasné, že s prázdnymi rukami odtiaľto odchádzať nebudeme. Okrem sušených paprík sme si kúpili aj skvelý ochutený slnečnicový olej, v ktorom plávali bylinky a rôzne semiačka, a tiež vynikajúcu domácu štipľavú maďarskú pastu do guláša. Cestou späť sme sa ešte na chvíľku zastavili na brehu Balatonu, posledný krát sa pokochali pohľadom na jeho pokojnú hladinu a pomaly vyrazili na cestu domov.    

miestny dom, na ktorom sušia papričky GPS: 46°54'50.1"N 17°53'21.2"E   

Text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Maďarsko: Putovanie V. -  hor sa k Balatonu
Publikované: 7.11.2008
Ak chceme jeden predĺžený víkend venovať Balatonu a niektorým termálnym kúpeľom Maďarska, mali by sme si ho predĺžiť na dlhšie aspoň na celý týždeň, prípadne si naplánovať výlety dva. Je tam totiž nespočetne možností a záleží len na našom vkuse, čo nám bude najlepšie vyhovovať.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.

Maďarsko: Budapešť – poklad blízko Slovenska
Publikované: 30.4.2017
Ak nepatríte medzi vášnivých cestovateľov, ktorí sú ochotní precestovať veľké diaľky a radšej idete tam, kam to máte blízko, alebo vás tlačí finančná situácia, no napriek tomu chcete niečo vidieť, Budapešť je pre vás ideálnym riešením. Nachádza sa len dve hodiny cesty od nášho hlavného mesta a takmer zaručene si vás získa svojím vzhľadom a atmosférou.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Maďarsko: Komárom – mesto na pravom brehu Dunaja
Publikované: 23.10.2013
Kedysi jedno mesto na Dunaji, dnes dve samostatné mestá, v dvoch rôznych štátoch. Jedno na Slovensku – Komárno a jedno v susednej Maďarskej republike – Komárom. A práve do mesta Komárom sa dnes vyberieme za poznaním jeho krás a bohatej histórie.

Maďarsko: Győr – starobylé živé mesto
Publikované: 29.5.2013
Mesto Győr (po slovensky Ráb) sa nachádza neďaleko hraníc Slovenska na polceste medzi Viedňou a Budapešťou. Vďaka ideálnej polohe, množstvu architektonických, kultúrnych i prírodných skvostov patrí medzi obľúbené miesta cestovateľov.

Maďarsko: mestečko Mosonmagyaróvár I.
Publikované: 18.2.2013
Pri sútoku Mošonského Dunaja a rieky Litava, neďaleko hraníc Slovenska, leží krásne mestečko s domami postavenými prevažne v barokovom a klasicistickom štýle. Toto mestečko nesie meno Mosonmagyaróvár. Vzniklo v roku 1939 spojením sídiel Moson a Magyaróvár.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Hévíz – mesto
Známe maďarské kúpeľné letovisko s termálnym jazerom a relaxačnými službami. Hotelové komplexy po...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Maďarsko, Hévíz: termálne jazero a kúpele Hévíz
Na severozápadnom brehu Balatonu leží mestečko Hévíz, ktoré je známe po celom svete vďaka jazeru ...

Maďarsko, Sümeg: stredoveký hrad
Zrúcanina stredovekej pevnosti na vápencovej skale sa vryla snáď do všetkých znakov mesta Sümeg, ...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Maďarsko: Tropicarium Budapešť
Tropicarium spolu s najväčším morským akváriom v strednej Európe určite očarí nielen vaše ratoles...


Súvisiace video

 
Maďarsko: Budapešť, metropola zložená z troch miest
Budapešť je hlavným mestom Maďarska a so svojimi zhruba 1,75 miliónmi obyvateľov 9. najväčším mes...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Veľká Vianočná súťaž

27. 11. – 15. 1. 2023
1. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena:
Vianočný balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Vianočný balíček plný prekvapení

Aktuality:

7.12.2022
V nasledujúcich riadkoch vám prinášame pozvánku na prednášku S geológom do Čiernej Hory cez Bosnu a Hercegovinu, ako aj tipy na geologicko-cestovateľské potulky po severovýchode Talianska, za farebnými kameňmi Kyjeva či za nerastným bohatstvom Donbasu.
6.12.2022
Najprestížnejšie ocenenia  „lyžiarskeho priemyslu“ boli odovzdané. V poradí 10. ročník oceňovania toho najlepšieho z oblasti zimného turizmu sa uskutočnil v rakúskom Kitzbüheli. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré je najlepšie lyžiarske stredisko sveta i ako dopadli naše domáce lyžiarske areály.
3.12.2022
Vespa Klub, spoločnosť Faber Moto a Nadácia Deťom s rakovinou vás pozývajú na charitatívnu jazdu mestom na skútri v santa oblečení. Po minuloročnom úspechu sa Vespisti opäť vydávajú na Vianočnú Santa jazdu v Bratislave a v Košiciach, aby deťom darovali sviatočné balíčky.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 8. 12. 2022
sviatok:Marína
dnes:
štvrtok 8.12.
2 °C
zajtra:
piatok 9.12.
3 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X