www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Bratislava - hlavné mesto Slovenska

Bratislava - hlavné mesto Slovenska

Publikované: 20.11.2009
Bratislava patrí k trojici stredoeurópskych metropolí – Viedni, Budapešti – ktoré ležia na modrom Dunaji. Usadená v nížine, je obklopená rozprávkovou panorámou Malých Karpát.

Hlavne nam.Atraktivita nížinnej krajiny pri Dunaji zrejme zapôsobila natoľko, že už v staršej dobe kamennej sa tu usadili prví ľudia. Trvalo však ešte niekoľko tisíc rokov, než si roľníci a pastieri vystavali stále sídla. V neskorej dobe kamennejj by ste už na bratislavskom a devínskom hradnom návrší našli prvé opevnené osady. Ich výhodná poloha umožňovala kontrolovať obchodné cesty, ktoré smerovali k brodom cez Dunaj. Dejiny mesta.

 

Dejiny mesta

Významný zásah do dejinného vývoja Bratislavy prišiel s príchodom Keltov. Boli to prví obyvatelia, ktorí po sebe zanechali písomné texty a nadviazali kontakty s civilizovanejšou južnou Európou. Kelti si vybudovali tzv. bratislavské oppidum, ktoré malo charakter mesta. S veľkým sťahovaním národov prišli noví obyvatelia, ktorí Keltov postupne vytlačili. Platilo to aj v prípade okolia Bratislavy. So vznikom Uhorska roku 896 n.l. sa mesto stalo súčasťou nového štátneho útvaru. Bratislavský hrad sa pre svoje výhodné postavenie stal dôležitou pohraničnou pevnosťou, a to znamenalo, že sa často stával terčom nepriateľských útokov.

hrad

Po vymretí uhorského rodu Arpádovcov začiatkom 14. storočia mesto bolo na čas súčasťou Habsburskej ríše, ale už v 15. storočí sa vrátilo pod starú správu a vtedy dokonca používala status slobodného mesta. Z tej doby pochádza aj bratislavský znakklarisky – tri veže nad otvorenou bránou v hradbách. Po víťazstve Turkov pri Moháči roku 1526 sa Bratislava stala na čas hlavným mestom ríše a začalo do nej prúdiť väčšie množstvo peňazí, boli tu vybudované budovy dôležitých inštitúcií a pod. V rokoch 1536-1830 tu bolo korunovaných 11 kráľov a kráľovien. V 30. rokoch mesto zažilo obrovský priemyselný boom. Na Dunaji sa objavili prvé lode a koncom 40. rokov obyvatelia mohli jazdiť vo vagónoch ťahaných parnými lokomotívami. Avšak z hľadiska politického významu Bratislava začala upadať. Vo februári 1848 sa tu zišiel posledný uhorský stavovský snem, ktorý ešte stihol odhlasovať zrušenie poddanstva. S prílivom obyvateľstva a rozvíjajúcim sa priemyslom však bola Bratislava na prelome 19. a 20. storočia druhým najpriemyselnejším mestom Uhorska.

Po prvej svetovej vojne sa mesto dostalo do novo utvorenej Československej republiky a stalo sa aj hlavným mestom Slovenska. Skrz veľký odliv maďarskej menšiny sa tu začali usadzovať Česi, hlavne príslušníci inteligencie. V medzivojnovej dobe tu tak aj za ich prispenia vznikali rôzne kultúrne inštitúcie, univerzity a školy. Za druhej svetovej vojny mesto neuniklo bombardovaniu amerického letectva, ktoré okrem rafinérie Apollo zasiahlo aj obytné štvrte. Po vojne boli z mesta odsunutí Nemci a Maďari a k Bratislave boli pripojené aj priľahlé obce. Pre obdobie komunizmu bolo príznačné ničenie historického centra, rozvíjanie priemyslu a budovanie nových panelových sídlisk s nerozvinutou infraštruktúrou. Od 1. januára 1993 je Bratislava hlavným mestom Slovenskej republiky.

dunaj

Múzeá a galérie

Archeologické múzeum – toto múzeum obsahuje približne 150 tisíc exponátov, ktoré zahrňujú obdobie od praveku po vrcholný stredovek a sú doplnené o pamiatky egyptské, grécke a rímske. Adresa: Žižkova ul. 12

Tel.: +421 2 59 20 72 73, +421 2 59 20 72 75

E-mail: archeolog@snm.sk

Historické múzeum – patrí medzi najväčšie múzeá na Slovensku. Od roku 1968 sídli na Bratislavskom hrade, kde opatruje na 250 tisíc zbierkových predmetov. Môžete tak nájsť exponáty zahrňujúce oblasť národných dejín, výtvarného umenia, kultúry, tradičných i umeleckých remesiel, numizmatiky, etnografie, vojenstva atd.

Adresa: Bratislavský hrad

Tel.: +421 2 5441 1444, +421 2 5934 1601

E-mail: sekretariat@snm.sk

Hudobné múzeum – sa môže pochváliť tým, že je jedno z mála špecializovaných múzeí na svete, ktoré je zamerané na komplexnú archívnu dokumentáciu dejín hudby a hudobných nástrojov. Ako vyššie zmienené historické múzeum sídli v areálu Bratislavského hradu. Inštitúcia vznikla pomerne nedávno – v roku 1991. V zbierke múzea môžete nájsť i rôzne predmety hudobnej povahy – medaile, plakety, odznaky, plastiky nebo kresby s hudobnými motívmi.

Adresa: Bratislavský hrad

Tel.: +421 2 5441 3349, +421 2 5972 4212

E-mail: musica@snm.sk

Múzeum dopravy – vzniklo ako výsledok úsilí nadšencov zhromažďujúcich už od 70. let historické zariadenia zobrazujúce vývoj železničnej a cestnej dopravy. Ten je predstavený zbierkou kočiarov, prvých samohybov, motocyklov, nákladnými i osobnými automobilmi medzivojnového období až po vozy 70. let. Železnice je zastúpená nákladnými vozmi z prelomu 19. a 20. storočia.

Adresa: Šancová 1/a

Tel.: +421 2 52 44 41 63

E-mail: muzeumdopravy@stm-ke.sk

Vstupné: dospělí 3,30 Euro; děti, studenti 1,50 Euro; rodinné 6,50 Euro

Prírodovedecké múzeum – zhromažďuje mohutnú zbierku 2,3 miliónov predmetov (!), čo je v rámci SNM (Slovenské národní múzeum) zďaleka najviac. Múzeum je zamerané predovšetkým na dokumentáciu živej a neživej prírody. Časť exponátov je vystavená v trvalých expozíciách ďalšia je prezentovaná pri rôznych výstavách.

Adresa: Vajanského nábr. č. 2

Tel: +421 2 59 34 91 27

E-mail: prirmuz@snm.sk

Slovenské národné múzeum – po prvej svetovej vojne sa začala presadzovať myšlienka na vybudovanie celoslovenského múzea, ktoré by malo svoje sídlo v hlavnom meste. Roku 1924 v Bratislave vzniklo Slovenské vlastivedné múzeum a i Poľnohospodárske múzeum, ktoré bolo pobočkou Československého poľnohospodárskeho múzea v Prahe. Prvé expozície boli otvorené v máji 1930. O desať rokov neskôr, už za vojny, sa Slovenské vlastivedné múzeum a Poľnohospodárske múzeum zlúčili do jedného – Slovenské národne múzeum.

Adresa: Vajanského nábr. č. 2 Tel.: +421 2 59 34 91 1 E-mail: sekretariat@snm.sk

  Hlavne namestie

hrad nad mestemKostel svate trojiceBratislava

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Barbora Čelková

Foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Bratislava: Musica Sacra Bratislava
Publikované: 13.6.2012
V Bratislave sa od 14.6.2012 – 17.6.2012 uskutoční Medzinárodný festival zborovej a sakrálnej hudby.

Dovolená na Slovensku i v Česku je dobrý nápad!
Publikované: 20.12.2020
V čase, keď pandémia ochorenia COVID-19 spôsobená koronavírusom zasiahla nie len naše zdravie, ale aj ekonomiku – cestovanie nevynímajúc, je ťažké plánovať si dovolenku či relax na nasledujúci rok. Každopádne vycestovať niekam k moru alebo do exotiky sa nateraz javí ako málo pravdepodobné. Avšak zúfať nemusíte, nakoľko Slovensko i susedná Česká republika ponúka množstvo možností kvalitného ubytovania, zážitkov či oddychu v obklopení prírody.

SR, Výlet do starobylej Bratislavy
Publikované: 18.4.2021
Viete, ako vyzerali ulice a námestia Bratislavy pred 300 rokmi? Viete si predstaviť, čím sa živili jej obyvatelia a ako vyzeral v tej dobe život v uliciach a domoch bohatých a menej bohatých občanov? Nová knižná publikácia Bratislava známa-neznáma nám ukáže, ako a čím žilo mesto v 18. storočí a zároveň nám umožní doslova nakuknúť do jeho jednotlivých zákutí.

Filipínska Panna Mária Peňafrancia v Bratislave
Publikované: 21.9.2010
Stretnúť procesiu na dunajskom nábreží sa nepodarí každému. Šťastie mali tí, čo sa v sobotu 18. septembra pohybovali v blízkosti Nového mosta.

SR, sídlisko Petržalka – dostihová dráha a jej okolie
Publikované: 24.4.2014
Jedna z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca aj celej strednej Európy ponúka hneď niekoľko nevšedných prírodných zákutí. Jedným z nich je lužný les Starý háj, ktorý je vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť . A práve do tohto lesa sa dnes vydáme.

SR: Bratislava – Múzeum dopravy
Publikované: 22.5.2014
Počas podujatia Noc v múzeu navštívila naša redakcia Slovenské technické múzeum – Múzeum dopravy Bratislava, ktoré sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

Bratislava: Prvá rýchlonabíjacia stanica na Slovensku
Publikované: 25.9.2012
Už aj na Slovensku majú majitelia elektromobilov možnosť svoje ekologické vozidlo nabiť za necelých 20 minút na čerpacej stanici Slovnaft v bratislavskej Petržalke. Nabíjanie je do konca roka zadarmo.

Bratislava: Nový oddychovo-náučný chodník
Publikované: 21.10.2012
Na Devínskej Kobyle otvorili oddychovo-náučný chodník

Bratislava: Tenis Classic 2012
Publikované: 5.11.2012
Tenisová exhibícia, kde môžete vidieť tých najlepších svetových aj slovenské tenistov, sa uskutoční 14. novembra 2012 v bratislavskej Sibamac Aréne.

Bratislava: Turistická mapa pre mladých
Publikované: 15.2.2013
Už aj hlavné mesto Slovenska má svoju turistickú mapu pre mladých. Mapa má slúžiť ako zdroj informácií pre mladých cestovateľov, ktorých informuje o tom, kde v meste sa dá lacno a zaujímavo stráviť voľný čas.

Otvorili obnovený Hotel Zochova chata
Publikované: 15.4.2011
Zo známej horskej chaty nad Modrou sa po rekonštrukcii stal luxusný horský hotel, ktorý si však zachoval pôvodnú historickú atmosféru, doplnenú o moderný interiér, wellness a kongresovú sálu.

Bratislava: Bezplatné prehliadky
Publikované: 30.5.2011
Podobne ako metropola východného Slovenska – Košice, aj hlavné mesto ponúka svojim návštevníkom a záujemcom o históriu bezplatné prehliadky.

Bratislava: 210. výročie korunovácie Márie Terézie
Publikované: 22.6.2011
Túto sobotu, 26. júna 2011, si slovenská metropola pripomenie korunováciu Márie Terézie, najvýznamnejšej rakúsko-uhorskej panovníčky z rodu Habsburgovcov.

Bratislava: Stará radnica prijme prvých návštevníkov
Publikované: 1.7.2011
Po niekoľkoročnej rekonštrukcii sa v sobotu 2. júla 2011 znovu pre verejnosť otvoria priestory Starej radnice na Primaciálnom námestí v Bratislave, patriace Múzeu mesta Bratislavy. Program pod názvom „Víta vás nová Stará radnica" myslí aj na najmenších návštevníkov.

Slovensko: Bratislava z nadhľadu
Publikované: 1.9.2011
Medzi najznámejšie dominanty slovenskej metropoly patrí Nový most s vyhliadkovou reštauráciou na vrcholku mostného piliera. Trochu kratšiu tradíciu má vyhliadková plošina nad reštauráciou, na ktorú dnes zavítame.

Bratislava: Pivné kúpele už aj na Slovensku
Publikované: 3.9.2011
Po Českej republike, Poľsku, Rakúsku a Taliansku prichádza novinka v podobe pivných kúpeľov aj k nám. Toto spojenie piva a wellnessu otvorili v Bratislave v rámci najstaršej a najväčšej siete Bier Bottich Bad.

Slovensko: Mrázik na ľade sa vracia
Publikované: 4.11.2011
Rozprávka, bez ktorej si už Vianoce ani nevieme predstaviť, dostala svoju podobu aj na ľadovej ploche. Po viac ako desiatich rokoch sa tento muzikál opäť vracia na Slovensko.

Bratislava: Obmedzenie električkovej dopravy
Publikované: 6.11.2011
Bratislavský dopravný podnik od 2. novembra pozastavil električkovú dopravu na Hlavnú stanicu. Dôvodom je rekonštrukcia trate medzi zastávkami Radlinského a samotnou Hlavnou stanicou.

Bratislava: mesto pre všetkých
Publikované: 11.4.2011
Už po ôsmykrát sa v hlavnom meste Slovenska otvoria cez víkend brány múzeí, galérií, knižníc, športových zariadení, ale aj zoologickej a botanickej záhrady pre širokú verejnosť. Týmto podujatím tradične začína turistická sezóna.

Bratislava: prechádzka po vojenských bunkroch
Publikované: 18.3.2011
Občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre otvára novú sezónu tradičnou jarnou prechádzkou po časti úseku bývalej československej obrannej línie z prvej republiky.

Putujúci betlehem v Primaciálnom paláci
Publikované: 30.11.2010
K predvianočnej atmosfére sa po vianočných trhoch na dvoch centrálnych bratislavských námestiach pripojil aj poľský Putujúci betlehem, ktorý uplynulý víkend požehnali vo vstupných priestoroch Primaciálneho paláca.

Pendolino sa vracia do Bratislavy
Publikované: 12.12.2010
Po ročnej prestávke by od polovice decembra mali na železničnej trase medzi Prahou a Bratislavou znovu premávať rýchlovlaky Pendolino.

Bratislava: pamätníky komunizmu dnes
Publikované: 13.1.2011
Bratislava sa nám mení pred očami. Je rozkošné nechať sa unášať stredovekou históriou Starého mesta. Čo sa však deje za jeho hradbami? A čo sa dialo za posledných 70 rokov? Dnešnú Bratislavu vyformovalo predovšetkým obdobie socializmu. V podmienkach trhu sa metropola mení opäť. Kto chce spoznať autentickú tvár mesta, musí po prechádzke uličkami historického centra vyjsť aj za jeho hradby.

Hrady Malých Karpát
Publikované: 27.1.2011
Malá, no malebná slovenská krajina sa vyznačuje okrem iného výnimočne vysokým počtom hradov. Podľa niektorých štatistík je ich hustota práve tu najvyššia v Európe! Ak ich všetky zrátame, vrátane tých zaniknutých, po ktorých je už ťažké aj kameň objaviť, vyjde nám číslo vyššie ako 200.

Korčuľovanie pre verejnosť zadarmo
Publikované: 18.12.2010
V bratislavskej mestskej časti Ružinov sa môžete cez víkendy vyšantiť na korčuliach na upravenej ľadovej ploche, a to dokonca zadarmo.

Silvester 2010 v Bratislave
Publikované: 28.12.2010
Pod označením Partyslava čaká aj tento rok občanov a návštevníkov slovenskej metropoly bohatý silvestrovský program na troch námestiach, ktorý vyvrcholí ohňostrojom nad Dunajom.

Bratislava: Nová letecká linka do Jerevanu
Publikované: 26.1.2011
Od tohto týždňa pribúda do letového poriadku bratislavského Letiska M. R. Štefánika (BTS) nová cieľová destinácia – arménska metropola Jerevan.

Hokejová republika pozýva
Publikované: 31.1.2011
Približne o 90 dní odštartujú na Slovensku Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji MS 2011 IIHF. Od utorka 1. februára sa začínajú predávať vstupenky na jednotlivé zápasy.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...

Dolné Rakúsko: Annaberg
Annaberg je malá obec v Dolnom Rakúsku, v ktorej sa nachádza aj rovnomenné lyžiarske stredisko, k...


Súvisiace video

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-6 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X