www.infoglobe.sk » Maďarsko: Turizmus bez hraníc - Gotická cesta

Maďarsko: Turizmus bez hraníc - Gotická cesta

Publikované: 4.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Gotická cesta.

Turizmus bez hranicKoncom leta vyvrcholil spoločný projekt Košického samosprávneho kraja, zastúpeného mestom Spišská Nová Ves, a maďarskej župy Borsod – Abaúj – Zemplén pod názvom Turizmus bez hraníc spustením rezervačných portálov, zameraných na podporu cestovného ruchu v týchto dvoch susedných regiónoch. Portály ponúkajú spoločné balíky služieb na troch hlavných trasách, ktoré si záujemca môže upraviť podľa vlastnej potreby na tri dny alebo hoci na týždeň. Dnes predstavujeme prvú z týchto trás, nazvanú Gotická cesta.Rakacaszend

Projekt Gotická cesta vznikol už pred časom na Slovensku a spája najvýznamnejšie lokality so zachovanými stredovekými pamiatkami v oblasti Spiša a Gemera na území Košického a Prešovského kraja. Spája pamätihodnosti v 9 mestách a 24 dedinách ako sú Košice, Spišská Nová Ves, Levoča, Kežmarok alebo Rožňava, za zastavenie stoja cirkevné pamiatky v Spišskom Štvrtku, Žehre alebo Spišskej Kapitule pod majestátnym Spišským hradom. Trasa po historických lokalitách prechádza územím piatich národných parkov: Tatranský, Pieninský, Slovenský raj, Muránska planina a Slovenský kras. Niektoré z týchto historických a prírodných pozoruhodností sme už na našom portáli predstavili osobitne, preto sa tentoraz budem viac venovať pamätihodnostiam na opačnej strane hranice.Sarospatak

Na maďarskom území trasa Gotickej cesty prechádza romantickou krajinou národného parku Aggtelekský kras (Aggteleki-karszt) a čiastočne aj Bukového národného parku (Bükkalja). Východiskom maďarskej časti Gotickej cesty je mesto Putnok (asi 20 km od Tornale), kde je pre návštevníkov pripravené stredoveké privítanie, Múzeum Gömör s ukážkami starých remesiel a tradičnej výroby textilu, historický dom hier, prípadne aj bábkové predstavenie.Sajosszentpeter

Ďalšia zastávka je obec Sajómercse, kde majú pre návštevníkov nachystané stredovekú atmosféru vrátane pohostenia, hudby, ukážkami stredovekých remesiel a pre deti možnosťou jazdy na koňovi alebo somárovi. V okolí sa nachádzajú pamiatky gotického pôvodu, najmä kostoly, niektoré so vzácnymi freskami v obciach Tornaszentandras, Szentsimon, Rakacaszend, Szalonna, Sajósszentpéter, Edelényi a ďalšie. Dlhšia – päťdňová – trasa zachádza ešte do Gömörszölös s možnosťou návštevy župného múzea, zbierok ľudového umenia a ekologického centra. V Rudabánya je historické múzeum baníctva a tiež gotický reformovaný kostol zo 14. storočia.

Szalonna

Podrobnejšie informácie s možnosťou rezervácie ubytovania a služieb na zvolenej trase Gotickej cesty získate na internetových stránkach spis-gemer.sk, baztour.hu, prípadne tourswithoutbordes.eu.

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Tourinform MiskolcDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nitra: Oslavy svetového dňa turizmu
Publikované: 23.9.2011
Nitra aj tento rok oslávi Svetový deň turizmu.

Maďarsko: Termálne kúpele Hévíz
Publikované: 6.6.2011
Krajina s najväčším stredoeurópskym jazerom Balaton je bohatá na termálne kúpele. Medzi najznámejšie patrí unikátne rašelinové jazierko v mestečku Hévíz, asi 6 km vzdialeného od letoviska Keszthely v juhozápadnej časti Balatonu.

Obnovia Spišský Jeruzalem
Publikované: 3.1.2011
V rámci programu aktivít pripravovaných pri príležitosti Európskeho hlavného mesta kultúry Košice 2013 obnovia na východnom Slovensku ojedinelý projekt pod názvom Spišský Jeruzalem.

Košice: Európske hlavné mesto kultúry 2013
Publikované: 12.9.2010
Pred dvomi rokmi východoslovenská metropola vybojovala titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. Prípravy na toto celoeurópske prestížne podujatie sa dostávajú do tempa a potvrdil to aj slávnostný koncert na oslavu druhého výročia tejto udalosti.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Cesta po hradoch a zámkoch
Publikované: 18.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Cesta po hradoch a zámkoch.

Maďarsko: Turizmus bez hraníc: Železná cesta
Publikované: 11.10.2010
Poznávať najzaujímavejšie lokality východného Slovenska a severovýchodného Maďarska umožňuje spoločný projekt maďarsko-slovenskej spolupráce pod názvom Turizmus bez hraníc, ktorý spolufinancoval Európsky fond regionálneho rozvoja. Jedna z jeho trás sa nazýva Železná cesta.

Rýchlik Košice 2013 Express na Pohodu
Publikované: 6.7.2010
Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre cestovný ruch vypraví mimoriadne vlaky na festival Bažant Pohoda.

Spišský hrad
Publikované: 6.5.2010
Na travertínovej kope s názvom Spišský hradný vrch začal pred viac ako 800 rokmi vyrastať mohutný kamenný hrad. V roku 1780 ho zničil požiar, no k jeho poškodeniu prispeli aj samotní majitelia. Napriek tomu to dnes nie je len obyčajná hradná ruina, ale turistami často vyhľadávaná románsko-gotická architektúra.

Maďarsko: Budapešť – pulzujúca metropola na Dunaji - VIDEO
Publikované: 30.12.2014
Po niekoľkohodinovej vcelku príjemnej ceste vystupujem z vlaku na konečnej stanici Budapest Keleti Pályaudvar a už príjazdová hala stanice ma núti vyloviť z ruksaku foťák. Len škoda, že tu dnes už človek nestretne parnú lokomotívu, musela to byť nádhera.


Súvisiaca fotogaléria

Maďarsko, Keszthely: mesto s barokovým zámkom
Jedno z najdôležitejších miest Balatonu leží na jeho severozápadnom brehu. Je známe barokovým zám...

Maďarsko: Györ – bazilika a historické jadro
Jedno z dôležitých a významných miest Maďarska – Györ je prepojené kvalitnou dopravnou sieťou a l...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 12. 7. 2020
sviatok:Nina
dnes:
nedeľa 12.7.
22 °C
zajtra:
pondelok 13.7.
22 °C