www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

h1>Maďarsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Budapešť

Počet obyvateľov:  10 117 000

Rast HDP:  4,1% (2005)

Oficiálne jazyky: maďarský jazyk

Maďarsko je vnútrozemský štát, nachádza sa v strednej Európe. Maďarsko hraničí s Rakúkom (366 km) a Slovinskom (102 km) na západe, s Chorvátskom (329 km) a Srbskom (151 km) na juhu, s Rumunskom (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východe a so Slovenskom (677 km) na severu.

Politika

Maďarská republika je od roku 1989 republikou na parlamentných základoch. Hlavou štátu je prezident. Administratívne je krajina rozdelená na oblasť hlavného mesta a 19 žúp. Maďarsko je členom EU a NATO.

Geografia

Maďarsko je obklopené pohorím Álp a Karpát. Vnútrozemie tvoria z 80% nížiny a pahorkatiny dosahujúce asi 200 m . Veľká Uhorská nížina je súčasťou Karpatskej panvy, na severe zeme dosahujú stredohorské pásma výšky do 1000m.  Dunaj je po celej svojej dĺžke 417 km v Maďarsku splavný. Najdlhšou riekou Maďarska je ale Tisa.

Balaton je s vodnou plochou 595 km2najväčším vnútrozemským jazerom západnej strednej Európy. Mierne podnebie ovplyvňujú ako atlantické, tak aj kontinentálne a stredomorské vplyvy.

Zdravie

Pred odchodom si treba vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia.

K lekárskemu a nemocničnému ošetreniu sa v prípade potreby môže občan obrátiť priamo s EPZP na lekára alebo na nemocnicu. Zoznam zmluvných lekárov sa dá získať v oblastných pobočkách Národného fondu ZP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár).

Lieky si môžete zakúpiť v každej zmluvnej lekárni na recept vystavený lekárom.

Pacient sa môže stretnúť s platbou v hotovosti u lekára v dvoch prípadoch: buď nemá lekár zmluvu s maďarským Národným fondom ZP, alebo mu bola poskytnutá starostlivosť, ktorá nie je úplne zdarma a platí sa spoluúčasť.

Ak pri sebe pacient nemá EPZP, má možnosť ho zdravotníckemu zariadeniu, kde mu bolo poskytnuté ošetrenie, dodať do 15 dňov.

Ak tak neučiní, musí zaplatiť v hotovosti a nechať si zaplatenú čiastku refundovať po návrate do ČR svojou poisťovňou. Tu musí predložiť originály dokladov o zaplatení.

Doprava

Za použitie diaľnic sú zavedené diaľničné poplatky. Na diaľniciach M1 ( Bratislava - Budapešť), M3 ( Budapešť - smer Miskolc ), M5 (Budapešť - Szeged) a M7 ( Budapešť - Balaton ) sa používajú diaľničné známky spolu s magnetickou kartou.

Médiá

Verejnoprávna TV:

Celoštátne programy MTV1 a MTV2: Prvý program je podobne ako v ČR komplexným informačným, publicistickým a zábavným kanálom. Druhý program je, opäť podobne ako v ČR, zameraný na náročnejšieho diváka.

Duna TV – podobne ako MTV2 zameraná na menšinového, v tomto prípade skôr kozervatívne orientovaného diváka, vysiela často správy o maďarských menšinových komunitách žijúcich v iných krajinách.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
14 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
4 °C