www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

h1>Maďarsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Budapešť

Počet obyvateľov:  10 117 000

Rast HDP:  4,1% (2005)

Oficiálne jazyky: maďarský jazyk

Maďarsko je vnútrozemský štát, nachádza sa v strednej Európe. Maďarsko hraničí s Rakúkom (366 km) a Slovinskom (102 km) na západe, s Chorvátskom (329 km) a Srbskom (151 km) na juhu, s Rumunskom (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východe a so Slovenskom (677 km) na severu.

Politika

Maďarská republika je od roku 1989 republikou na parlamentných základoch. Hlavou štátu je prezident. Administratívne je krajina rozdelená na oblasť hlavného mesta a 19 žúp. Maďarsko je členom EU a NATO.

Geografia

Maďarsko je obklopené pohorím Álp a Karpát. Vnútrozemie tvoria z 80% nížiny a pahorkatiny dosahujúce asi 200 m . Veľká Uhorská nížina je súčasťou Karpatskej panvy, na severe zeme dosahujú stredohorské pásma výšky do 1000m.  Dunaj je po celej svojej dĺžke 417 km v Maďarsku splavný. Najdlhšou riekou Maďarska je ale Tisa.

Balaton je s vodnou plochou 595 km2najväčším vnútrozemským jazerom západnej strednej Európy. Mierne podnebie ovplyvňujú ako atlantické, tak aj kontinentálne a stredomorské vplyvy.

Zdravie

Pred odchodom si treba vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia.

K lekárskemu a nemocničnému ošetreniu sa v prípade potreby môže občan obrátiť priamo s EPZP na lekára alebo na nemocnicu. Zoznam zmluvných lekárov sa dá získať v oblastných pobočkách Národného fondu ZP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár).

Lieky si môžete zakúpiť v každej zmluvnej lekárni na recept vystavený lekárom.

Pacient sa môže stretnúť s platbou v hotovosti u lekára v dvoch prípadoch: buď nemá lekár zmluvu s maďarským Národným fondom ZP, alebo mu bola poskytnutá starostlivosť, ktorá nie je úplne zdarma a platí sa spoluúčasť.

Ak pri sebe pacient nemá EPZP, má možnosť ho zdravotníckemu zariadeniu, kde mu bolo poskytnuté ošetrenie, dodať do 15 dňov.

Ak tak neučiní, musí zaplatiť v hotovosti a nechať si zaplatenú čiastku refundovať po návrate do ČR svojou poisťovňou. Tu musí predložiť originály dokladov o zaplatení.

Doprava

Za použitie diaľnic sú zavedené diaľničné poplatky. Na diaľniciach M1 ( Bratislava - Budapešť), M3 ( Budapešť - smer Miskolc ), M5 (Budapešť - Szeged) a M7 ( Budapešť - Balaton ) sa používajú diaľničné známky spolu s magnetickou kartou.

Médiá

Verejnoprávna TV:

Celoštátne programy MTV1 a MTV2: Prvý program je podobne ako v ČR komplexným informačným, publicistickým a zábavným kanálom. Druhý program je, opäť podobne ako v ČR, zameraný na náročnejšieho diváka.

Duna TV – podobne ako MTV2 zameraná na menšinového, v tomto prípade skôr kozervatívne orientovaného diváka, vysiela často správy o maďarských menšinových komunitách žijúcich v iných krajinách.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 18.11.
8 °C
zajtra:
utorok 19.11.
8 °C