www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

h1>Maďarsko – všeobecné informácie

Hlavné mesto: Budapešť

Počet obyvateľov:  10 117 000

Rast HDP:  4,1% (2005)

Oficiálne jazyky: maďarský jazyk

Maďarsko je vnútrozemský štát, nachádza sa v strednej Európe. Maďarsko hraničí s Rakúkom (366 km) a Slovinskom (102 km) na západe, s Chorvátskom (329 km) a Srbskom (151 km) na juhu, s Rumunskom (443 km) a Ukrajinou (103 km) na východe a so Slovenskom (677 km) na severu.

Politika

Maďarská republika je od roku 1989 republikou na parlamentných základoch. Hlavou štátu je prezident. Administratívne je krajina rozdelená na oblasť hlavného mesta a 19 žúp. Maďarsko je členom EU a NATO.

Geografia

Maďarsko je obklopené pohorím Álp a Karpát. Vnútrozemie tvoria z 80% nížiny a pahorkatiny dosahujúce asi 200 m . Veľká Uhorská nížina je súčasťou Karpatskej panvy, na severe zeme dosahujú stredohorské pásma výšky do 1000m.  Dunaj je po celej svojej dĺžke 417 km v Maďarsku splavný. Najdlhšou riekou Maďarska je ale Tisa.

Balaton je s vodnou plochou 595 km2najväčším vnútrozemským jazerom západnej strednej Európy. Mierne podnebie ovplyvňujú ako atlantické, tak aj kontinentálne a stredomorské vplyvy.

Zdravie

Pred odchodom si treba vybaviť Európsky preukaz zdravotného poistenia.

K lekárskemu a nemocničnému ošetreniu sa v prípade potreby môže občan obrátiť priamo s EPZP na lekára alebo na nemocnicu. Zoznam zmluvných lekárov sa dá získať v oblastných pobočkách Národného fondu ZP (Országos Egészségbiztosítási Pénztár).

Lieky si môžete zakúpiť v každej zmluvnej lekárni na recept vystavený lekárom.

Pacient sa môže stretnúť s platbou v hotovosti u lekára v dvoch prípadoch: buď nemá lekár zmluvu s maďarským Národným fondom ZP, alebo mu bola poskytnutá starostlivosť, ktorá nie je úplne zdarma a platí sa spoluúčasť.

Ak pri sebe pacient nemá EPZP, má možnosť ho zdravotníckemu zariadeniu, kde mu bolo poskytnuté ošetrenie, dodať do 15 dňov.

Ak tak neučiní, musí zaplatiť v hotovosti a nechať si zaplatenú čiastku refundovať po návrate do ČR svojou poisťovňou. Tu musí predložiť originály dokladov o zaplatení.

Doprava

Za použitie diaľnic sú zavedené diaľničné poplatky. Na diaľniciach M1 ( Bratislava - Budapešť), M3 ( Budapešť - smer Miskolc ), M5 (Budapešť - Szeged) a M7 ( Budapešť - Balaton ) sa používajú diaľničné známky spolu s magnetickou kartou.

Médiá

Verejnoprávna TV:

Celoštátne programy MTV1 a MTV2: Prvý program je podobne ako v ČR komplexným informačným, publicistickým a zábavným kanálom. Druhý program je, opäť podobne ako v ČR, zameraný na náročnejšieho diváka.

Duna TV – podobne ako MTV2 zameraná na menšinového, v tomto prípade skôr kozervatívne orientovaného diváka, vysiela často správy o maďarských menšinových komunitách žijúcich v iných krajinách.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

späť

Lokácia:

Maďarsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:
dnes:
pondelok 26.8.
28 °C
zajtra:
utorok 27.8.
25 °C