www.infoglobe.sk » Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo

Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Až tesne pred odletom mi to došlo – a nadšený som z toho rozhodne nebol. V Írsku je totiž 17.marec sviatok najvýznamnejšieho írskeho svätca, svätého Patrika. A jeho oslavy prebiehajú asi podobne, ako u nás Silvester, víťazstvo v hokejových majstrovstvách a zápas Baníku so Spartou dohromady. Len sa navyše všetci a všetko nafarbí na zeleno...

sviatok sv. Patrikasviatok sv. Patrikasviatok sv. Patrika

sviatok sv. Patrika

Keď to už teda muselo byť, celkom vážne som uvažoval o tom, že by som na samotný sviatok odišiel do centra diania – do Dublinu. Nakoniec som sa však rozhodol zostať v Corku, druhom najväčšom írskom meste, a podľa televízneho prenosu z hlavného mesta som dobre spravil. Dublin totiž na Patrika okupujú desiatky tisíc turistov z celého sveta a po tisícoch sa tam schádzajú aj samotní Íri. Na uliciach to potom trochu pripomína vojnu, pivo a whiskey tečie prúdom a vzhľadom na moju paniku z nekontrolovateľných davov by som tam asi neprežil.

sviatok sv. Patrika

V Corku našťastie šialenstvo ani zďaleka nedosahuje také rozmery a dá sa povedať, že som si celý tento deň dokonca celkom príjemne užil. Okolo poludnia som opustil byt troch Slovákov, ktorí boli natoľko národnostne solidárni, že mi na dva predchádzajúce dni poskytli azyl, a vydal som sa do centra mesta, kde sa mal o tretej hodine popoludní začať slávnostný sprievod. Ťahal som so sebou všetky veci, pretože u Slovákov sa mi už zostávať nechcelo a absolútne som netušil, kde budem spať ďalšiu noc. Celé mesto bolo ovešané írskymi vlajkami a zelenými trojlístkami – známym symbolom sv. Patrika; takmer každý človek mal na sebe aspoň niečo zelené a mnoho ľudí si dokonca nafarbilo hlavu do farieb vlajky, teda zelenej, bielej a oranžovej, alebo aspoň celú na zeleno. Na uliciach v centre mesta vám v niekoľkých stánkoch mohli namaľovať vlajku či trojlístky aj na tvár, prípadne bolo možné nechať svoju tvár poslúžiť doslova ako maliarske plátno a nechať sa pomaľovať zaujímavými motívmi.

sviatok sv. Patrika

Presne o tretej hodine skutočne vošiel na hlavnú triedu veľkolepý sprievod, ktorý sa skladal zo zástupcov snáď všetkých národností, ktoré v meste žijú. Hneď na čele išli Číňania s obrovským žltým drakom, nasledovali ich Indovia, černosi, Íri, Česi a Slováci, Brazílčania, Poliaci a mnohí ďalší, pričom všetci ukazovali niečo zo svojej národnej tradície (Česi by bez piva neboli Česi, že?). Trochu sklamaný som bol z toho, že sa cez prizerajúci dav nedalo takmer nič zaujímavého vyfotiť, a tak som fotil aspoň výrazy ľudí v dave.

sviatok sv. Patrika

Hneď po ukončení sprievodu som sa rozhodol uložiť si niekam svoj ťažký ruksak a pokiaľ to bude možné, vyskúšať cez Couchsurfing nájsť miesto na nocľah. Našťastie som si spomenul, kde nájsť kaviarničku, v ktorej som deň predtým stretol veľmi príjemnú českú servírku Luciu, a tak som sa teda vydal tam. Vďaka bohu tam tá Češka bola a okrem toho, že mi našla miesto pre ruksak, ponúkla mi tiež možnosť prespať u nej doma. Nič lepšie som si ani nemohol priať. Nasadil som teda na foťák svoje „delo“ (vyše pol metra dlhý teleobjektív) a opäť sa vydal do ulíc fotiť čím ďalej tým viac opitých ľudí. Ešteže majú Íri deň po Patrikovi v práci voľno, neviem si totiž predstaviť, ako by tam vyzerali.

sviatok sv. Patrikasviatok sv. Patrikasviatok sv. Patrika

sviatok sv. Patrika

Po uliciach pobehovali sporo odeté slečny (bolo zhruba 10 stupňov!), väčšinou s fľašou alkoholu v ruke, a ja som si opäť uvedomil, aké sú Češky krásne. Toto bol des. Myslím si, že v Írsku sa skutočne bijú ženy o muža a nie naopak. Krčmy praskali vo švíkoch a skupinky ľudí prechádzali od jednej k druhej. Po ulici sa váľal neuveriteľný neporiadok a mnohí ešte naschvál rozbíjali fľaše a rozhadzovali po zemi dopité plechovky. Pohybovať sa medzi opitými ľuďmi na ulici mi pomaly prestávalo byť príjemné, a tak som sa radšej vrátil do kaviarne, vychutnal si šálku dobrej kávy a spolu s Luckou sa po záverečnej vydal k nej domov.

sviatok sv. Patrika

Pokiaľ sa aj vy chystáte niekedy na Patrika vyraziť do samotného centra diania, nezabudnite si uvedomiť, čo všetko sa po skončení parády, ktorú Íri každoročne pripravia pre turistov, skutočne deje. Pokiaľ máte chuť vypiť za večer niekoľko litrov zeleného piva a zapíjať ho whisky, smelo do toho, Íri vás medzi sebou radi privítajú! Pre mňa však takéto akcie moc nie sú...

sviatok sv. Patrika

Text/foto: Matouš Vinš

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Írsko – Cork s výletom do Kinsale
Publikované: 5.1.2017
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí
Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

24.2.2020
V poradí už 21. ročník medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva sa uskutoční od 25. do 29. marca 2020 v priestoroch CINEMAX Bory a nákupného centra Bory Mall v Bratislave.
23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 24. 2. 2020
sviatok:Matej
dnes:
pondelok 24.2.
7 °C
zajtra:
utorok 25.2.
11 °C