www.infoglobe.sk » Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO

Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Galway vs. Dublin
Kým Dublin na východnom pobreží smaragdového ostrova stratil už veľa zo svojej povestnej írskej primitívnosti - a to teraz myslíme v tom najlepšom slova zmysle - Galway je mestom, ktoré toto kúzlo v sebe ešte stále skrýva. Ako sídlo univerzity je plné mladých ľudí, ktorí sa potulujú po jeho úzkych uličkách, pospevujú si z plných pľúc v povestných puboch a v každom záhybe látky svoje košele skrývajú minimálne jeden hudobný nástroj, na ktorý vedia hrať lepšie než Mick Jagger spieva.


Mesto milencov
Kto si ale želá prežiť naozajstnú romantiku s nádychom tvrdého írskeho života, podíde malý kúsok z centra k zálivu, ktorý robí z mesta Galway najobľúbenejšie írske mesto milencov. Tamojšie pobrežie je snáď neustále ovievané vetrom, na ktorého víroch poskakujú čajky, kačice, labute i kormorány. Unavení prílišnou náročnosťou hry potom dajú radi odpočinúť svojim krídlam na jednej z mnohých lodiek kotviacich v prístave. Ani v tejto chvíli však neotupuje nič ich pozornosť. Vtáčim okom sledujú desiatky ľudí, ktorí ruka v ruke brázdia cesty a chodníky obmývané morskými vlnami. Jední si vyznávajú lásku, druhí hádžu tenisák psovi, ďalší sa snažia uspať plačúce batoľa. A vzadu za nimi teenageri tajne usrkávají z fľaše piva schovanej v igelitovom vrecúšku a smejú sa svetu, ktorý ešte nedospel natoľko, aby rozumel svojej omladine.

Řeka Corrib

Zdanie moci
Na brehu oceánu veľmi ľahko zabudnete na to, že sa nachádzate v treťom najväčšom meste Írska. Tu vládne príroda a na prítomnosť človeka sa tu dá veľmi rýchlo zabudnúť. Jediným momentom, keď do absolútneho kľudu ukolísaný cestovateľ vnímne jeho prítomnosť, je ten, kedy s plachým húkaním vyjde spoza útesu stará zhrdzavená loď, ktorej farby pripomínajú zvädnutú variáciu na tému zlaté kvietky lúčnej krásy rastúce všade okolo. Aj v tomto prípade ako by sa Íri nechceli spreneveriť matke prírode a stále sa snažili respekotavať jej nadvládu. Áno, možno je to iba zdanie. Ale prečo mu neveriť?

Romantika u vodyRuch v GalwayPoetika při odlivu


Magnet pre umelcov
Podľa posledných údajov presakuje moderný život stále viac aj do tých najzapomenutelnejších oblastí starého dobrého írskeho ostrova, ktorý si tak dlho udržiaval svoju zarastenú tvár. Mesto plné mladých, akým je Galway, samozrejme nemôže zostať bokom tohto procesu. Ale stále tu ešte existujú miesta, kde človek rád zabudne na bežiaci čas. Však sa aj krásou tohto kraja inšpirovalo veľa umelcov, sediac u lona morských krásavíc tvorili v Galway svoje diela nielen spisovatelia, básnici a maliari, ale inšpirovať sa jeho clivou atmosférou nechali aj pesničkári. Najslávnejšie sú dva hity, ktoré nezaprú to, odkiaľ berú svoju náladu - obe sa volajú Galway Bay. Zatiaľ čo prvý z nich vytvoril Frank A. Fahy (1845 - 1935), rodák z Kinvary v grófstve Galway, v Londýne, druhá uzrela svetlo sveta v roku 1947. Napísal ju Arthur Colahan a preslávil Bing Crosby. Na Galway Bay spomenul aj John Lennon v piesni The Luck of the Irish, v ktorej spieva: keby sme si dokázali vytvoriť puto s rannou rosou, náš život by bol rovnako krásny ako Galway Bay. O drsnom kraji si s chuťou zanôtil aj Sean Connery v Disneyho rozprávke Darby O'Gill a jeho malí ľudia.Možno je zvláštne, že práve tato malá bodka na mape sveta znamená toľko pre rozorvané duše umelcov. Ale verte tomu, že stojac na morskom brehu s mestom Galway za chrbtom, počúvajúc krik čajok a pozorujúc váhavý tanec kormorána, začne veršovať snáď aj stavebný inžinier. Alebo aspoň oľutujete, že veršovať vďaka svojmu zameraniu ani trochu neviete.

Text / foto: Zuzana Dastychová

Video: Zuzana Dastychová

Preklad: Stanislava WaniováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SVET: Top 10 miest roku 2020
Publikované: 19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C