www.infoglobe.sk » Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO

Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Keby mohlo hovoriť, vyrozprávalo by dlhé príbehy spojené s históriou, filozofiou a hlavne večným premýšľaním jeho obyvateľov, ktorí nad pintou dobrého moku preberajú večer čo večer v preplnených krčmičkách to, ako je v ich drsnej zemi cez všetky hladomory, povstania a tiež súčasnú finančnú krízu, ktorá na nich tak tvrdo dopadla, krásny život.

Dublin hrdý

Dublin je stredobodom Írska a aj keď majú jeho obyvatelia podobný osud ako Pražania -teda všetci ostatní z celej krajiny ich nemajú radi - sú na seba a na svoje mesto patrične hrdí. Veď Dublin je tým miestom, ktoré láka turistov z celého sveta, a to nie len kvôli svojej kráse – tá sa aj tak po čase okuká. Dublin má dušu voňavú od prúdov piva, drsnú ako šupka od zemiakov, bez ktorých by írská zem neprežila, a pritom jemnú ako medovo zlatá whisky, ktorú barman s bodrosťou sebe vlastnou pošle po pulte smerom ku svojmu stálemu hosťovi.

Ulice v Templu

Dublin bojovný

Mesto, ktorým preteká rieka Liffey, odvodzuje svoje anglické meno od slov Dubh Linn, čo znamená čierna mláka (jazero). Tou dlhú dobu bola pre Britov a kto vie, možno stále je. Čo sa nedržalo pevne rukami, v tomto meste nenávratne zmizlo. Padla tam dokonca aj britská nadvláda nad smaragdovým ostrovom. Veľkonočné povstanie v roku 1916 v Dubline bolo jednou z mnohých snáh Írov osamostatniť sa. Ako jediné ale viedlo ku skutočnému získaniu nezávislosti, ktoré ale bolo vykúpené neľútostnou občianskou vojnou. Jej odtlačky nájdete všade – v srdci každého Íra rovnako tak, ako na mnohých budovách, ktoré majestátne dohliadajú na centrum mesta – General Post Office na hlavnej triede O'Connell, Four Courts na nábreží rieky a tiež na nádvorí starého dublinského hradu. Pokoj a mier v horúcich hlavách Írov často nenájdete – snáď len snivá veľkosť katedrály svätého Patricka pripomína, že aj tu o ňom snívajú.

Temple Bar

Dublin turistický

Centrum mesta s jeho historickými pamiatkami sa dá pokojným tempom prejsť za jeden deň - a to počítame aj s nutnosťou zastaviť sa aspoň raz za dve hodiny v niektorej z írskych krčmičiek, pretože ich šero proste k dublinskému dňu patrí. Nech už si dáte akúkoľvek pintu, každá bude stáť za to. Íri, rovnako ako Česi, milujú svoje pivo a všetko, čo k nemu patrí. Na rozdiel od Čechov ale milujú aj svoju históriu a sú na ňu patrične pyšní. Viac sa o nej dozviete nie len v národných múzeách rozosiatych po meste, ale hlavne na výstave Dublinia, ktorú už dlhé roky hostí Christ Cgurch Cathedral v centre metropoly. A aby sa vám to minulé spojilo s tým súčasným, je dobré rovno z výstavy zamieriť do pivovaru Guinness, ktorý Írsko preslávil snáď ešte viac než rockeri z U2. Za múrmi továrne vás čaká prehliadka múzea, ale hlavne presklená vyhliadka na vrchole jednej z budov, z ktorej máte Dublin ako na dlani. Aj keby vám čierne sladkasté pivo írskej provenience náhodou nechutilo, za tento výhľad návšteva Guinness Brewery rozhodne stojí. U všetkého vám z výšky bude radiť neprehliadnuteľný Spire of Dublin - zvaný tiež monument svetla. 121 metrov vysoký hrot stojí na zmieňovanej hlavnej dublinskej triede O'Connell na mieste Nelsonovho stĺpu, ktorý vyhodila do vzduchu teroristická bomba v roku 1966. Vztýčený bol na prelome tisícročí a aj napriek reakciám Dublinčanov, ktoré by sa dali prirovnať k parížskej debate o sklenenej pyramíde pri Louvri, má určovať miesto, kam Dublin v 21. storočí patrí.

Christ ChurchHrad

Řeka Liffey

Dublin okúzľujúci

Pravda je však jedna – až vo chvíli, keď sa prestanete ponáhľať za turistickými zážitkami, nebudete cvakať spúšťami fotoaparátov a prestanete sa dívať na svet cez objektívy svojich turistických kamier, v momente, kedy sa zastavíte a započúvate sa do debaty starcov drviacich bezzubými ústami tradične neprehltnuteľný írsky toast – áno, až vtedy skutočne pochopíte, o čom vám mesto rozpráva. Je to jedno z mála miest na svete, kde sa nedá zablúdiť, pretože je v ňom každý doma. Hovorí zrozumiteľnou rečou, ktorou sa komunikuje po celom svete. Rozumiete mu - musíte sa len odpútať od reality a chcieť. A mať tú silu vypnúť mozog a počúvať len a len vlastným srdcom.

Večerní romantika

Text/foto/video: Zuzana Dastychová

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Cestovateľské utorky v bratislavskom Poluse
Publikované: 13.3.2011
Všetci milovníci cestovania si prídu na svoje každý utorok v bratislavskom nákupnom centre Polus. Bez toho aby museli kamkoľvek vycestovať, budú môcť spoznávať krásy a pozoruhodnosti vždy inej časti našej planéty.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

18.11.2019
Oponický kaštieľ ponúkne 22. a 23. novembra 2019 nočné prehliadky Aponiovskej knižnice obohatené o výklad v podaní Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondelok 18. novembra 2019 si môžete prísť vypočuť, čo zažil Martin Krasňanský pri svojej výprave za polárny kruh, po ktorej bude nasledovať filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letisko Václava Havla Praha získalo už šiestu Zlatú medailu v súťaži Český med za svoj tohtoročný kvetový med. Súťaž každoročne vyhlasuje Výskumný ústav včelárstva v Dole. Tento rok sa súťaže zúčastnilo 360 vzoriek. Opäť sa potvrdilo, že med produkovaný včelstvami chovanými v areáli Letiska Praha spĺňa najvyššiu kvalitu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 18. 11. 2019
sviatok:Eugen
dnes:
pondelok 18.11.
11 °C
zajtra:
utorok 19.11.
9 °C