www.infoglobe.sk » Írsko: Oko Dublinu - VIDEO

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO

Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.

V roku 2010 mu pribudol veľmi vážny súper - obrie dublinské koleso, ktoré je akýmsi vzdialeným súrodencom londýnskeho „Oka“.

Mesto ako na dlani

Šesťdesiat metrov vysoké koleso bolo slávnostne otvorené neďaleko dublinského prístavu presne v polovici leta. A pozornosť budilo celkom iste nielen svojou výškou. Nie len obyvatelia írskeho city, ale tiež turisti majú konečne obrovské lákadlo, z ktorého vidia Dublin ako na dlani. Na jednej strane sa môžu kochať vlnami oceánu, ktoré omývajú brehy ich slávneho mesta i neďaleký prístav Howth, na strane druhej dohliadnu až k historickej budove Four Courts. Zo zorného poľa sa im nestratí ani slávny štadión Croke Park a rieka Liffey sa pod nimi tiahne ako tenká, ale pevná a nepretrhnuteľná niť, ktorá zošívala rany Dublinu už od jeho samotného vzniku. Obrie koleso je celkom iste atrakcia, ktorá mestu chýbala. Otázkou je, nakoľko zaujme.

Detail nástupišťa
 
Ak bude pršať, nezmokneme

Nie nadarmo sa hovorí, že v Írsku sa nedá spoľahnúť vďaka veselosti tamojších obyvateľov skoro na nič, pretože keď nejde o život, ide o... povedzme, o nie úplne podstatné veci. Jednu istotu ale máte. Aspoň raz na smaragdovom ostrove dozaista zmoknete. Čo by počas trinásť minútovej jazdy na Great Wheel of Dublin celkom iste nebolo práve príjemné osvieženie. Preto sa autori tejto atrakcie rozhodli, že namiesto otvorených kabínok doprajú turistom tie, na ktoré sú zvyknutí z Álp – neprší do nich a ani nefúka. Na streche kabínky sú navyše umiestnené tlačidlá, vďaka ktorým si môže každý záujemca pustiť komentár navádzajúci, kam sa má či radšej ani nemá pozrieť. Rovnako tak si môže pustiť aj klimatizáciu či prípadne zavolať pomoc. V kabínke jednoducho nikdy nikto nie je sám.

Kabínka  Great Wheel Of Dublin   Konštrukcia
 
Koleso pre „Vipky“

A na samotnom kolese už si pocit samoty určite nikto neužije. Obrovská konštrukcia nesie 42 kabínok, do ktorých sa vojde 336 osôb. Váha celého tohto kolosu je 35 ton. V dobe spustenia a krátko po nej stála jedna jazda 9 euro pre dospelého a trvala približne 10 minút. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že je síce omnoho menej praktické, ale o to krajšie nasadnúť do kabínky za šera alebo rovno za tmy. Možno nedohliadnete tak ďaleko, ale osvetlené mesto má vždy nádhernú atmosféru, ktorá dostane snáď každého. Na rozdiel od u nás známych kolies ruských si na tomto dublinskom môžete zaplatiť aj VIP kabínku. Ale úprimne - dostanete do nej síce šampanské a vďaka presklenej streche budete mať výhľad aj nad seba, lepšie sa usadíte a muzika bude príjemnejšia, ale za tých 75 – 95 eur – podľa kvality šampanského – to snáď ani nestojí. Nie je nad to zaspievať si sám, že?

Pohľad do centraPrístavRieka Liffey
 
Pomoc malých Leprichaunov

Raritou celej akcie „obrie dublinské koleso“ je možno to, že to dlhú dobu vyzeralo, že budú 1 kilometer od seba stáť rovnaké atrakcie hneď dve. Jednu mali v úmysle postaviť priamo dublinské prístavy, druhú zase majiteľ írskeho O2 Harry Crosbie. Podnikateľ bol nakoniec rýchlejší a prístavy od svojho zámeru upustili. Ale až na poslednú chvíľu! Výhodu tejto konečnej verzie je to, že koleso sa nachádza priamo pri veľkej aréne, kde sa často konajú koncerty známych kapiel. V blízkosti je tiež trhovisko, ktoré sa má podľa najnovších plánov stať najväčším podnikom svojho typu v Dubline - hostiť by malo zhruba 150 stánkov a vždy napoludnie na ňom majú zdarma vystupovať rockové skupiny. Z miesta poblíž prístavu by sa mohol stať stredobodom mladého Írska. Otázkou je, čo so všetkými týmito plánmi urobí ekonomická kríza a to, ako tvrdo dopadla práve na krajinu Leprichaunov a kučeravého shamrocku. Dúfajme, že nejaké kúzlo - nech už reálne či pochádzajúce z írskych mýtov - ostrovu pomôže. A že sa súkolie nielen tejto atrakcie, ale celého zeleného raja bude otáčať zase ďalej. A pekne zvesela - tak ako sme u Írov zvyknutí.


Svetlá v tme 
Text/foto/video: Zuzana Dastychová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C