www.infoglobe.sk » Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO

Írsko: Mosty cez rieku Liffey - VIDEO

Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Rieka The Liffey má v Dubline hneď niekoľko významov. Delí mesto na pravú a ľavú stranu. Zatiaľ čo na tej ľavej bývali v minulosti vždy chudáci, na pravej to žilo a dodnes tiež žije. Veď je tam jedno z najslávnejších miest nočných veselíc v Európe – preslávený a povesťami opradený Temple Bar. Aby sa tieto dve strany príliš nemiešali, bol v roku 1816 postavený prvý kovový most v meste – Ha'penny Bridge. Pôvodne sa volal Liffey Bridge, ale tak už ho nikto nenazve. Jeho prezývka a neskôr už aj regulárne označenie vzniklo z toho, že keď chceli ľudia prejsť z jednej strany na druhú, museli zaplatiť pol penny – chudobní na to samozrejme nemali a tak zostali tam, kde boli. Svojho času (tým rozumejme ešte zhruba pred 15 rokmi) sa na Ha'penny Bridge dalo kúpiť čokoľvek, čím sa Dublin preslávil – obrázky mesta, fotografie, írske píšťaly, bubienky. Dnes už na ňom nikto nič nepredáva – len žobráci sa krčia pri bielom hradení a prosia o pár centov do vrecka. Napriek tomu je Ha'penny Bridge jasnou dominantou mesta. A aj keď v sebe nemá toľko vznešenosti a kamennej krásy ako Karlov most, je dobré ho prejsť zo strany na stranu hneď niekoľkokrát. Koniec koncov – jednu cestu zvládne aj unavený turista za zhruba 20 sekúnd. A tak je ľahké ju podstúpiť niekoľkokrát. Tento most totiž priamo dýcha všetkým, čím Dublin kedy bol. A je škoda si to nevychutnať.

Ha'Penny Bridge Detail Ha'Penny Bridge Ha'Penny Bridge

Moderné a starobylé

Mostov je ale v írskej metropole samozrejme omnoho viac. V oblasti takzvaného Greater Dublinu sme ich napočítali 24 – vrátane železničného a jedného celkom bezmenného. Zatiaľ najnovším prírastkom je supermoderný most Samuela Becketta. Meno si požičal od slávneho írskeho prozaika a dramatika, jedného z najznámejších predstaviteľov absurdného divadla. A robí mu česť. Jeho do neba sa týčiace špice na oboch stranách akoby prosili okoloidúcich, aby si ich všimli a zostali na ne pozerať v nemom úžase. Ani sa nechce veriť, že by starobylý  a svojím úporným bojom za slobodu trochu ošumelý Dublin mohol prijať do svojho náručia niečo tak moderného a navyše čisto bieleho ako perie čajky. Ale stalo sa a je to len dobre.

Samuel Beckett's Bridge

Umelci a patrioti

Mosty v Dubline vôbec radi prijímajú mená slávnych postáv írskej histórie. Je tu tiež v roku 2003 otvorený most Jamesa Joycea. Bol sprístupnený v roku 2003 a napriek tomu, že ho navrhol španielsky architekt Santiago Calatrava, svojimi oblými tvarmi a priezračnou ľahkosťou ako by evokoval svet presláveného írskeho spisovateľa, ktorý sa naveky zapísal do učebníc svojím večným nepokojom aj túžbou pýtať sa na otázky, ktoré ostatní radšej nechávali bez povšimnutia visieť vo vzduchu. A potom je tu tiež množstvo mostov pomenovaných podľa národných patriotov a bojovníkov za nezávislosť smaragdového ostrova od Veľkej Británie: most člena Írskeho republikánskeho bratstva O'Donovana Rosy, most Liama Mellowsa – generála Írskej republikánskej armády popraveného počas občianskej vojny alebo napríklad most Seana Heustona – vodcu 20 írskych dobrovoľníkov, ktorí sa bránili pri Veľkonočnom povstaní v Dubline na svojom stanovisku obrovskej presile britských vojakov celé dva dni, napriek tomu, že podľa očakávaní mali vydržať len maximálne 4 hodiny. Heuston bol tiež za svoju odvahu Britmi po potlačení povstania v roku 1916, vo veku len 25 rokov, popravený. Ale to už zabiehame do prílišných podrobností.

James Joyce's bridge

Nedá zabudnúť

Isté je, že aby človek mohol prejsť všetky mosty v Dubline, potreboval by k tomu mať nielen dosť času, ale tiež pomerne dobre natrénované nohy. Možno je najlepším receptom postaviť sa proste na most najrušnejší – O'Connell Bridge v samom centre mesta a pomaly sa rozhliadnuť po prúde rieky, prejsť ulicu a pozrieť sa pre zmenu proti prúdu. Mesto, ktorého oba brehy spája toľko mostov, nemôže byť k svojim obyvateľom ani k vzácnym hosťom skúpe. Veď práve tie mosty pôsobia ako ramená, ktoré nesú ľudí napriek všetkým ťažkostiam zase ďalej. A kto toto ich odhodlanie ucíti, pochopí aké ťažké je pre Írov svoj Dublin opustiť a aké nezmyselné je chcieť po nich, keď to urobia – a popravde, oni to urobia nakoniec vždy – aby na mesto na oboch brehoch rieky Liffey zabudli.

O'Connell Bridgepohľad po prúdepohľad proti prúdu

Text/foto/video: Zuzana Dastychová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C