www.infoglobe.sk » Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO

Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

My sa teraz vydáme na výlet do írskych hôr nám najdostupnejších - nachádzajú sa totiž neďaleko Dublinu, kam z Česka lieta priamy spoj. Do Wicklow Mountains je to potom naozaj, čo by kameňom dohodil.

Aj svätec by sa z toho zbláznil

Cesta z Dublinu trvá autobusom zhruba hodinku, ale je pohodlná a nebyť krivoľakých cestičiek, z ktorých sa občas dvíha kufor nielen karosérii, bolo by všetko úplne v poriadku. Ale dá sa to vydržať. Navyše hneď prvý pohľad z parkoviska smerom k vrcholom dá zabudnúť na utrpenie, ktorým si z autobusu z podoby vytrasený pútnik musel prejsť alebo lepšie povedané previezť. V informačnom centre je dobré zobrať si mapku a potom už noha každého so situáciou trochu oboznámeného turistu zamieri rovno do Glendalough. Po pravde sa takto volá celé údolie, ale všeobecne sa tým rozumie staré kláštorné sídlo, ktoré postavil údajne niekedy v 6. storočí sám sv. Kevin a urobil z neho centrum vtedajšej vzdelanosti. Asi bolo ťažké zjemniť rokmi obhrublé spôsoby svojich spoluobčanov. Ako inak pochopiť to, že Kevin zase toto usporiadanie čoskoro opustil a uchýlil sa do neďalekej jaskyne nad jazerom (dodnes je viditeľná aj z druhého brehu), kde žil opustený a sám. Jeho nasledovníci mu privážali len jedlo na loďke - povesti o tom, že s ním privážali tiež  ženy, vyvrátil Kevin opätovným návratom medzi ľudí, v ktorých spoločnosti potom žil až do svojej smrti. Toľko povesti. Dnes už zo všetkej tej parády uvidí zvedavé oko návštevníka Glendalough len ruiny a obvodové murivo. Iba guľatá veža sa zachovala celá a čnie nad celým zoskupením ako varovný prst. Pozor, pozor - tu žili vzdelanci. Kliatie a hriechy sú tu zakázané.

Vábenie írskych Leprichaunov

A zatiaľ čo väčšina ľudí sa lenivo potuluje okolo Glendalough a Dolného jazera, v pripravených železných košoch si založí oheň a opeká svoje víkendové špekáčiky, my ideme vyššie a ďalej. Cestou okolo najvyšších vodopádov v Írsku - volajú sa Powerscourt, a česká rieka Mumlava z nich rozhodne nemá pocit menejcennosti, stúpame ďalej po ceste až k odbočke na úzku, drevenú čistinku. Je schovaná v nižšom ihličnatom poraste a vyslovene nás pozýva do rozprávky plnej írskych škriatkov Leprichaunov a ich zradných, ale o to zvodnejších, priateliek víl. Zabúdame na historky o tom, ako zákerne a škodoradostne dokážu brániť títo zakrpatení fúzatí škriatkovia írsky poklad a vydávame sa za nimi. A keď už to po desiatkach minút strmého stúpania vyzerá, že sme im sadli na lep a nechali sa zaviesť na scestie do horských tajných strží, kde zrejme za ich hlasného smiechu vypustíme dušu, otvorí sa pred nami úchvatný pohľad. Les sa roztvorí a vypustí svojich zajatcov na voľné priestranstvo. Je to trochu ako keď Tim Robbins opustil vo filme Vykúpenie z väznice Shawshank brány nápravného zariadenia. Zhlboka sa nadýchneme, urobíme posledných pár krokov na vrchol a pozrieme dole.

Jelenie triky

Pod nami sa kľukatí cesta s malými mravčekmi, ktorí sa pachtia za svojou nedeľnou prechádzkou a nemajú o nás ani zdania. S vševediacim úsmevom na perách, ktorý znenazdania urobil z väzňa kráľa, ideme po vrchole ďalej a sledujeme dianie pod sebou. Odtrhnúť nás od neho môžu len stáda jeleňov európskych, ktoré tu zbadať nie je nič neobvyklého. Aj keď vyzerajú, že sú tu ako doma, boli do Írska dovezené až v 20. storočí. Stalo sa tak potom, čo z krajiny nadobro zmizol jej pôvodný obyvateľ - jeleň lesný, ktorý bol na ostrove vyhubený v 18. storočí. Čo ale z Írska nikdy nevymizlo a je snáď všadeprítomné, je pinta dobrého čierneho Guinnessu. A aj keď to vyzerá nemožne, aj príroda už tento ľudský výrobok vzala za svoj. Ak sa pozrieme ešte raz dole zo zrázu pod seba, zistíme, že aj Horné jazero, ležiace priamo pred nami, má tvar pinty, na ktorej okraji sa skvie hustá, žltkastá pena. Verte alebo nie, ani Wicklow Mountains nezabúdajú na povestnú írsku pohostinnosť a pozývajú nás všetkou svojou silou na pivo. A odolať tomu volaniu sa vážne nedá.

Ponuka, čo sa nedá odmietnuť

Je vidieť, že rovnako tak ako Francúzi za všetkým hľadajú ženu, v každom Čechovi sa skrýva muzikant a v taške Američana zase štyri hamburgery, Ír sa netají svojou večnou náklonnosťou k pivu, ktoré je pre neho skoro rovnako posvätné ako vlastná manželka - o tej cudzej už snáď ani nehovoriac... Kde inde toto všezahŕňajúce pravidlo pochopiť, než na vrcholoch hôr, ktoré obyvatelia Dublinu považujú za štít, ktorý bráni negatívnym vetrom vtrhnúť do ich mesta? Áno, hory sú skoro všade na svete... Ale v ktorom horskom jazere sa pred vašimi zrakmi lenivo prevaľujú vlnky čierneho, karamelovo sa tiahnuceho Guinnesu?

Text/foto/video: Zuzana Dastychová

Preklad: Zuzana MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Nepál: Nové meranie Mount Everestu
Publikované: 21.7.2011
V Nepále sa začalo s novým meraním výšky najvyššej hory sveta Mount Everestu. Meranie prvý krát vykonáva samotný Nepál, keďže v minulosti krajine chýbalo potrebné vybavenie.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C