rieka Mumlava - Slovenská republika

Prameň:
Pramení v Královohradeckom kraji, na severovýchodnom svahu Kotly, vo výške 1360 m n.m.
Dĺžka toku:
12 km

Základné informácie o rieke

Riečne úseky

Kilometráž

Lokality
Služby

Články

Fotogaléria

Videogaléria
Diskusia

Stav vody


Popis rieky


Povodie Labe

Tečie ako horská bystrina najprv západným smerom úzkym údolím cez početné stupne a kaskády. Asi jeden kilometer pred Harrachovom padá z výšky desiatich metrov Mumlavský vodopád a v koryte voda vyhĺbila obrie kotly tzv. Čertove oká (Čertove hrnce). Na rieke leží významné rekreačné stredisko Krkonôš - Harrachov. Za Harrachovom sa rieka stáča k juhu a kamenistým korytom smeruje veľkým spádom až ku svojmu ústiu do Jizery Na Mýte pod Dolným Kořenovom, vo výške 570 m n.m.Informácie pre vodákov

Splavnosť Mumlavy závisí na jarnom topení a voda tu býva neskôr než na hornej Jizere. Minimálny stav pre splav horného úseku je 90cm na vodočte u píly Janov. Pre dolný úsek je lepší stav 110cm, podľa názoru expertov, radšej 120cm. Za stavu 160cm je tento úsek veľmi ťažký a niektoré valce nepúšťajú. Spodný úsek je vhodný len pre skúsených jazdcov a je potrebné niektoré miesta, ako Podkova, istiť z brehu. Horný úsek je veľmi rýchly, dolný trvá dlhšie pre nutnosť prezerania a istenia. Na najvyššom toku do Harrachova tečie Mumlava úzkym údolím cez početné stupne, kaskády a vodopády (Mumlavský vdp.). Za určitých podmienok by už tu bola splavná, avšak úsek patrí do oblasti ochrany vodných zdrojov a splávanie tu nie je povolené. Od skokanských mostíkov v Harrachove je možno splávať 4-6 m širokým kamenistým korytom s veľkým spádom. Od Čierneho mosta začína najťažší úsek s vysokými stupňami a kaskádami, ktorý končí až na sútoku s Jizerou.
 

Zaujímavosti na rieke


Krkonošský národný park

Harrachov


Popis rieky:
elektronická verzia knižnej publikácie Luďka a Vladimíry Švorcových: České řeky a říčky

Spracovala: Lenka Fortinová
Vložené: 4.8.2010

Preklad: Stanislava Waniová

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Rieky / Európa / Slovenská republika

A - DE - HI - LM - PQ - TU - Z

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C