www.infoglobe.sk » Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO

Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Aj takto sa dá nahliadať na nádheru pobrežia neďaleko Dublinu, na krásu rybárskeho prístavu menom Howth.

Cesta za domovom

Z centra mesta to nie je na Howth ďaleko - zhruba tak 15 kilometrov. Spojenie je báječné. Stačí si sadnúť na autobus, ktorý ide doslova každú chvíľku alebo použiť vlakovú trať DART. Cesta trvá od 20 do 50 minút - v prípade autobusu totiž, rovnako ako u nás, záleží na zápche. Určite sa ale vyplatí ju podstúpiť. Menej náročné povahy sa môžu s pokojom potulovať po prístave, kde sú krásne asfaltové promenády a isto iste tam každý tulák narazí aj na muzikanta, ktorý sa deň čo deň snaží prehlučiť morské vlny a vyspievať sa zo svojho pocitu osamenia v diaľkach, ktoré ho delia od jeho sladkého domova. Pretože o čom inom Íri, ako snáď najväčší kočovníci sveta, najradšej spievajú...?

Cesty po útesoch

Dobrodružnejším náturám ale odporúčame, aby sa odhodlali vydať ďalej pozdĺž pobrežia, využili niektorú zo značených turistických trás a dopriali si výlet nad útesy. Jedna z cestičiek vedie priamo na ich vrcholky tak, že stačí  len skutočne málo a po človeku nezostane nič než len veľké šplechnutie. Okruh touto vyhliadkovou trasou nie je náročný. Pri pomalej chôdzi trvá maximálne dve hodiny, ale na krásu, ktorú na ňom človek zažije, bude spomínať dlho. Pre Írov sa možno jedná o vec pomerne bežnú, ale našinec celkom isto ocení pohľad na neúprosné holé skaly, ktoré nastavujú svoj chrbát morskému bičovaniu. Bude sa rozplývať nad prplavosťou majáka, ktorého biela farba bez hanby vysiela do sveta svoje SOS. Tomu všetkému robia kulisu neúnavní vtáci, ktorí neustále švitoria nad znavenými hlavami pútnikov a rozprávajú im svoj príbeh. Uznajte sami – nie je toto predstava toho, ako by to možno mohlo vyzerať v raji – keby teda človek nebol v permanentnej pohotovosti, pretože neustále hrozí, že sa mu na hlavu znesie vlahý írsky dáždiček, po ktorom mu nezostane na tele skutočne ani nitka suchá?

Legenda o pirátke

Aj prístav ako taký má po dlhšej prechádzke turistovi čo ponúknuť. Okrem mnohých barov, reštaurácií, kaviarní aj cukrárne sa pýšia napríklad tiež jednou z najdlhšie obývaných stavieb v írskej histórii, howhským hradom. Podľa legendy sa pri ňom zastavila v roku 1576 slávna írska pirátka Grace O'Maley, ale brány hradu pred ňou zostali zavreté s tým, že rodina práve večeria. To odvážnu morskú vlčicu rozzúrilo a uniesla mladého dediča vojvodu z Howthu, ktorého vrátila až potom, čo bolo prisľúbené, že v tomto sídle budú aj nepozvané návštevy vždy vítané. Avšak – v súčasnej dobe to aj napriek tomu neplatí. Verejnosť do neho nesmie. Otvorené jej sú cez leto len preslávené rododendronové záhrady. 

Oko Írska

Voľným okom je vidieť z prístavu tiež ďalšia veľká rarita - ostrov zvaný Oko Írska. Jeho hlavnú plochu pokrývajú predovšetkým skaly, počíta sa k nemu tiež blízky ostrovček Thulla. Najviac viditeľným prvkom tohto zemského útvaru je skalný výbežok zvaný „Halda“. Ostrov nie je obývaný, ale aj napriek tomu naň mieria desiatky výletných lodí. Ponúka sa totiž s írskou pohostinnosťou stovkám morských vtákov. Ornitológovia aj laickí milovníci operencov tak len ťažko nájdu miesto, kde sa môžu s väčším pokojom a uspokojením venovať svojmu koníčku.

 

Rybársky raj

Rovnako tak ako za vtákmi, je možné prenajať si v Howht tiež loďku, ktorá zavezie každého záujemcu za rybami. Chytajú sa tam na udicu a to, čo si človek uloví, si môže tiež odniesť. K dispozícii sú aj mnohé reštaurácie, kde turistovi vlastnoručne chytenú rybu radi pripravia. Rybárstvo je doménou tohto miesta. Kto nikdy nevyšiel na more, ako by tu ani nežil. A pokiaľ sa chce do tejto obľúbenej kratochvíle zapojiť aj cudzinec, získa si veľké uznanie domorodcov. A verte, že i na to každému zostanú nezmazateľné spomienky.

Howth v boji za nezávislosť

Howth sa zapísal tiež do histórie írskeho boja za nezávislosť. V roku 1914 pri jeho brehoch pristála loď s 900 zbraňami na palube. Akciu zorganizoval slávny írsky nacionalista Erskine Childers a mnohé z ním privezených „tovarov“ potom mali v ruke príslušníci írskych dobrovoľníkov, ktorí sa zapojili do presláveného Veľkonočného povstania, ktoré zmenilo chod írskej histórie.

 

Slávni rezidenti

Howth je za krásneho počasia ozajstnou čerešničkou na nadýchanej írskej torte. Však sa tu tiež usadili veľké hviezdy smaragdového neba. Žije tu napríklad bubeník U2 Larry Mullen, speváčka Cranberries Dolores O'Riordan alebo nositeľ Bookerovej ceny, spisovateľ John Banville. Inšpirácie tu človek totiž vždy nájde viac než dosť. A úprimne - nemusí na to byť ani umelec.

Text/foto/video: Zuzana Dastychová 

Preklad: Zuzana Megerssová



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Veľká Británia: ostrov Man – doprostred Írskeho mora
Publikované: 2.5.2022
Na nejakú chvíľu opustíme strednú Európu a vydáme sa západne do Írskeho mora, kde sa nachádza ostrov Man. Jeho zástava je trochu zvláštna, zobrazuje tri nohy odeté do brnenia polohované do tvaru triskelionu. Je to prastarý symbol, ktorý sa objavoval u mnohých dnes už zaniknutých kultúr a dnes ho môžete vidieť napríklad na vlajke Sicílie.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO
Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Írsko, Mohérske útesy – pýcha krajiny
Publikované: 6.4.2021
Keď sa povie Írsko, každému sa vybaví trochu niečo iné. Väčšina ľudí si Írsko spája so zelenou krajinou, nespútanou prírodou s pasúcimi sa ovečkami, írskou whisky, ale určite tiež s Mohérskymi útesmi. Tie sú symbolom Írska, rovnako ako pivo Guiness alebo živá írska hudba.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko – krajina zeleného štvorlístka
Na nasledujúcich fotografiách vás zavedieme do Írskej republiky, ktorá ponúka k videniu krásnu po...

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
1.3.2024
Klub slovenských turistov, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás pozývajú na 38. ročník medzinárodného stretnutia expedičných turistov a netradičných cestovateľov EXPEDÍCIE 2024.
13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 19. 3. 2024
sviatok:Jozef
dnes:
utorok 19.3.
0 °C
zajtra:
streda 20.3.
0 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X