www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Irsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Dublin

Počet obyvateľov: 4 234 925

Rast HDP: + 4,7 % (2005)

Oficiálne jazyky: írčina a angličtina

Írska republika, (írsky Éire, anglicky Ireland), je štát v severozápadnej Európe, zaberajúca zhruba päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zvyšná šestina označovaná ako Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Politika

V Írsku je parlamentná demokracia. Hlavou štátu je prezident. Po dlhotrvajúcich občianskych nepokojoch, kvôli rozdielnosti viery, bolo roku 1919 zo šiestich severoírskych grófstiev vytvorené Severné Írsko a zvyšok  územia zaujal Írsky slobodný štát.

Geografia

Povrch Írska je prevažne nížinatý, hlavne v centrálnych oblastiach. Hornatiny sa vyskytujú v blízkosti pobrežia. Najvyšším vrcholom je Carrauntoohill (1041 m) v pohorí Macgillycuddy's Reeks. Medzi ďalšie významné pohoria patrí: Wicklow Mountains na východe a Antrim Plateau v Severnom Írsku.

Príroda

V Írsku panuje mierne teplé oceánske podnebie. V Írsku prší každé dva dni z troch. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 800 do 2550 mm. Priemerná teplota sa v januári pohybuje okolo 5 °C a v júli okolo 15 °C.

Na väčšine územia Írska ležia lúky a vresoviská. 15% územia pokrývajú rašeliniská a 5% rozlohy zaujímajú pôvodné listnaté lesy. V krajine prekvapivo rastú vavríny, myrty a plánky, ktoré rastú predovšetkým v Stredomorí. Írska fauna už nie je tak bohatá, ako bývala pred príchodom ľudí. S ich príchodom vymizli tunajšie populácie bobrov, divokých mačiek, medveďov a vlkov. Dnes tu žijú hlavne drobný hlodavce, vtáci a ovce. Vôbec tu nežijú hady.

Zdravie

Pred plánovanou cestou do Írska je nutné si vyzdvihnúť u príslušnej zdravotnej poisťovne v SR európsky preukaz zdravotného poistenia. Na jeho základe budú žiadateľovi refundované eventuálne náklady na nutnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Írsku.

Doprava

V Írsku je 30 km diaľnic. Neplatia sa na nich poplatky. Za prejazd určitými úsekmi diaľnic a za prejazd niektorých mostov je však vyberané mýtne.

Média

Írsko má veľmi bohatú mediálnu scénu. Pôsobí tu 8 tlačových agentúr a 6 televíznych staníc : RTÉ1, RTÉ2, TV3, TG4, BBC Severné Írsko, ITV.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Írsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
13.10.2019
Známy cestovateľský portál aj tento rok vytvoril celosvetový rebríček tých najobľúbenejších leteckých spoločností, ktorý vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 15. 10. 2019
sviatok:
dnes:
utorok 15.10.
13 °C
zajtra:
streda 16.10.
11 °C