www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Irsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Dublin

Počet obyvateľov: 4 234 925

Rast HDP: + 4,7 % (2005)

Oficiálne jazyky: írčina a angličtina

Írska republika, (írsky Éire, anglicky Ireland), je štát v severozápadnej Európe, zaberajúca zhruba päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zvyšná šestina označovaná ako Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Politika

V Írsku je parlamentná demokracia. Hlavou štátu je prezident. Po dlhotrvajúcich občianskych nepokojoch, kvôli rozdielnosti viery, bolo roku 1919 zo šiestich severoírskych grófstiev vytvorené Severné Írsko a zvyšok  územia zaujal Írsky slobodný štát.

Geografia

Povrch Írska je prevažne nížinatý, hlavne v centrálnych oblastiach. Hornatiny sa vyskytujú v blízkosti pobrežia. Najvyšším vrcholom je Carrauntoohill (1041 m) v pohorí Macgillycuddy's Reeks. Medzi ďalšie významné pohoria patrí: Wicklow Mountains na východe a Antrim Plateau v Severnom Írsku.

Príroda

V Írsku panuje mierne teplé oceánske podnebie. V Írsku prší každé dva dni z troch. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 800 do 2550 mm. Priemerná teplota sa v januári pohybuje okolo 5 °C a v júli okolo 15 °C.

Na väčšine územia Írska ležia lúky a vresoviská. 15% územia pokrývajú rašeliniská a 5% rozlohy zaujímajú pôvodné listnaté lesy. V krajine prekvapivo rastú vavríny, myrty a plánky, ktoré rastú predovšetkým v Stredomorí. Írska fauna už nie je tak bohatá, ako bývala pred príchodom ľudí. S ich príchodom vymizli tunajšie populácie bobrov, divokých mačiek, medveďov a vlkov. Dnes tu žijú hlavne drobný hlodavce, vtáci a ovce. Vôbec tu nežijú hady.

Zdravie

Pred plánovanou cestou do Írska je nutné si vyzdvihnúť u príslušnej zdravotnej poisťovne v SR európsky preukaz zdravotného poistenia. Na jeho základe budú žiadateľovi refundované eventuálne náklady na nutnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Írsku.

Doprava

V Írsku je 30 km diaľnic. Neplatia sa na nich poplatky. Za prejazd určitými úsekmi diaľnic a za prejazd niektorých mostov je však vyberané mýtne.

Média

Írsko má veľmi bohatú mediálnu scénu. Pôsobí tu 8 tlačových agentúr a 6 televíznych staníc : RTÉ1, RTÉ2, TV3, TG4, BBC Severné Írsko, ITV.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Írsko
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

29.3.2020
Napriek šíriacemu sa koronavírusu vás chceme informovať o novej turisticko-kultúrnej ceste vedúcej naprieč Španielskom, ktorá vás zavedie po stopách Rodriga Díaza de Vivar - stredovekého rytiera známeho ako Cid Campeador.
28.3.2020
Prinášame vám pár tipov, kam sa vydať do prírody, keď zostávajú pamiatky, múzeá a galérie zatvorené. Každý vo svojom okolí nájde nejakú voľne prístupnú rozhľadňu, vyhliadku alebo náučný chodník.
27.3.2020
Organizácia spojených národov si každoročne necháva spracovávať trošku netradičný rebríček o najšťastnejších národoch sveta (World Happiness Report) resp. najlepších miestach pre život. Ako dopadli tohtoročné merania sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - GUATEMALA, BELIZE a DOMINIKÁNSKA REPUBLIKA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 29. 3. 2020
sviatok:
dnes:
nedeľa 29.3.
4 °C
zajtra:
pondelok 30.3.
7 °C