www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Irsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Dublin

Počet obyvateľov: 4 234 925

Rast HDP: + 4,7 % (2005)

Oficiálne jazyky: írčina a angličtina

Írska republika, (írsky Éire, anglicky Ireland), je štát v severozápadnej Európe, zaberajúca zhruba päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zvyšná šestina označovaná ako Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Politika

V Írsku je parlamentná demokracia. Hlavou štátu je prezident. Po dlhotrvajúcich občianskych nepokojoch, kvôli rozdielnosti viery, bolo roku 1919 zo šiestich severoírskych grófstiev vytvorené Severné Írsko a zvyšok  územia zaujal Írsky slobodný štát.

Geografia

Povrch Írska je prevažne nížinatý, hlavne v centrálnych oblastiach. Hornatiny sa vyskytujú v blízkosti pobrežia. Najvyšším vrcholom je Carrauntoohill (1041 m) v pohorí Macgillycuddy's Reeks. Medzi ďalšie významné pohoria patrí: Wicklow Mountains na východe a Antrim Plateau v Severnom Írsku.

Príroda

V Írsku panuje mierne teplé oceánske podnebie. V Írsku prší každé dva dni z troch. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 800 do 2550 mm. Priemerná teplota sa v januári pohybuje okolo 5 °C a v júli okolo 15 °C.

Na väčšine územia Írska ležia lúky a vresoviská. 15% územia pokrývajú rašeliniská a 5% rozlohy zaujímajú pôvodné listnaté lesy. V krajine prekvapivo rastú vavríny, myrty a plánky, ktoré rastú predovšetkým v Stredomorí. Írska fauna už nie je tak bohatá, ako bývala pred príchodom ľudí. S ich príchodom vymizli tunajšie populácie bobrov, divokých mačiek, medveďov a vlkov. Dnes tu žijú hlavne drobný hlodavce, vtáci a ovce. Vôbec tu nežijú hady.

Zdravie

Pred plánovanou cestou do Írska je nutné si vyzdvihnúť u príslušnej zdravotnej poisťovne v SR európsky preukaz zdravotného poistenia. Na jeho základe budú žiadateľovi refundované eventuálne náklady na nutnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Írsku.

Doprava

V Írsku je 30 km diaľnic. Neplatia sa na nich poplatky. Za prejazd určitými úsekmi diaľnic a za prejazd niektorých mostov je však vyberané mýtne.

Média

Írsko má veľmi bohatú mediálnu scénu. Pôsobí tu 8 tlačových agentúr a 6 televíznych staníc : RTÉ1, RTÉ2, TV3, TG4, BBC Severné Írsko, ITV.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Írsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

21.8.2019
Všetci milovníci rýchlych áut sa môžu tešiť na výnimočné preteky cestných automobilov na okruhu Slovakia ring, ktoré sa uskutočnia 24. a 25. augusta 2019.

20.8.2019
V poradí už 46. ročník najnavštevovanejšej poľnohospodárskej výstavy začína na českobudějovickom výstavisku vo štvrtok 22. a potrvá do utorka 27. augusta. Koniec augusta je pre všetkých poľnohospodárov oslavou a sviatkom úrody. Národné dožinky budú sprevádzať ľudia v krojoch, mažoretky, živá hudba, poľovníci s dravcami a loveckými psami.
19.8.2019
Zažite netradičnú nočnú prehliadku hradu Strečno či jednej z najväčších vojenských pevností v strednej Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 21. 8. 2019
sviatok:
dnes:
streda 21.8.
16 °C
zajtra:
štvrtok 22.8.
21 °C