www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Irsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Dublin

Počet obyvateľov: 4 234 925

Rast HDP: + 4,7 % (2005)

Oficiálne jazyky: írčina a angličtina

Írska republika, (írsky Éire, anglicky Ireland), je štát v severozápadnej Európe, zaberajúca zhruba päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zvyšná šestina označovaná ako Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Politika

V Írsku je parlamentná demokracia. Hlavou štátu je prezident. Po dlhotrvajúcich občianskych nepokojoch, kvôli rozdielnosti viery, bolo roku 1919 zo šiestich severoírskych grófstiev vytvorené Severné Írsko a zvyšok  územia zaujal Írsky slobodný štát.

Geografia

Povrch Írska je prevažne nížinatý, hlavne v centrálnych oblastiach. Hornatiny sa vyskytujú v blízkosti pobrežia. Najvyšším vrcholom je Carrauntoohill (1041 m) v pohorí Macgillycuddy's Reeks. Medzi ďalšie významné pohoria patrí: Wicklow Mountains na východe a Antrim Plateau v Severnom Írsku.

Príroda

V Írsku panuje mierne teplé oceánske podnebie. V Írsku prší každé dva dni z troch. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 800 do 2550 mm. Priemerná teplota sa v januári pohybuje okolo 5 °C a v júli okolo 15 °C.

Na väčšine územia Írska ležia lúky a vresoviská. 15% územia pokrývajú rašeliniská a 5% rozlohy zaujímajú pôvodné listnaté lesy. V krajine prekvapivo rastú vavríny, myrty a plánky, ktoré rastú predovšetkým v Stredomorí. Írska fauna už nie je tak bohatá, ako bývala pred príchodom ľudí. S ich príchodom vymizli tunajšie populácie bobrov, divokých mačiek, medveďov a vlkov. Dnes tu žijú hlavne drobný hlodavce, vtáci a ovce. Vôbec tu nežijú hady.

Zdravie

Pred plánovanou cestou do Írska je nutné si vyzdvihnúť u príslušnej zdravotnej poisťovne v SR európsky preukaz zdravotného poistenia. Na jeho základe budú žiadateľovi refundované eventuálne náklady na nutnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Írsku.

Doprava

V Írsku je 30 km diaľnic. Neplatia sa na nich poplatky. Za prejazd určitými úsekmi diaľnic a za prejazd niektorých mostov je však vyberané mýtne.

Média

Írsko má veľmi bohatú mediálnu scénu. Pôsobí tu 8 tlačových agentúr a 6 televíznych staníc : RTÉ1, RTÉ2, TV3, TG4, BBC Severné Írsko, ITV.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Írsko
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
20.2.2020
Kroměřížske Hanácké námestie ožije v sobotu 22. februára od 9. hodiny ráno fašiangovým jarmokom. Čaká vás domáca zabíjačka, špeciality a muzika. Program s voľným vstupom pokračuje do 17. hodiny a koná sa za každého počasia.
19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 21. 2. 2020
sviatok:
dnes:
piatok 21.2.
10 °C
zajtra:
sobota 22.2.
6 °C