www.infoglobe.sk » Všeobecné informácie

Všeobecné informácie

Irsko - všeobecné informácie

Hlavné mesto: Dublin

Počet obyvateľov: 4 234 925

Rast HDP: + 4,7 % (2005)

Oficiálne jazyky: írčina a angličtina

Írska republika, (írsky Éire, anglicky Ireland), je štát v severozápadnej Európe, zaberajúca zhruba päť šestín povrchu ostrova Írsko. Zvyšná šestina označovaná ako Severné Írsko je súčasťou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska.

Politika

V Írsku je parlamentná demokracia. Hlavou štátu je prezident. Po dlhotrvajúcich občianskych nepokojoch, kvôli rozdielnosti viery, bolo roku 1919 zo šiestich severoírskych grófstiev vytvorené Severné Írsko a zvyšok  územia zaujal Írsky slobodný štát.

Geografia

Povrch Írska je prevažne nížinatý, hlavne v centrálnych oblastiach. Hornatiny sa vyskytujú v blízkosti pobrežia. Najvyšším vrcholom je Carrauntoohill (1041 m) v pohorí Macgillycuddy's Reeks. Medzi ďalšie významné pohoria patrí: Wicklow Mountains na východe a Antrim Plateau v Severnom Írsku.

Príroda

V Írsku panuje mierne teplé oceánske podnebie. V Írsku prší každé dva dni z troch. Ročný úhrn zrážok sa pohybuje od 800 do 2550 mm. Priemerná teplota sa v januári pohybuje okolo 5 °C a v júli okolo 15 °C.

Na väčšine územia Írska ležia lúky a vresoviská. 15% územia pokrývajú rašeliniská a 5% rozlohy zaujímajú pôvodné listnaté lesy. V krajine prekvapivo rastú vavríny, myrty a plánky, ktoré rastú predovšetkým v Stredomorí. Írska fauna už nie je tak bohatá, ako bývala pred príchodom ľudí. S ich príchodom vymizli tunajšie populácie bobrov, divokých mačiek, medveďov a vlkov. Dnes tu žijú hlavne drobný hlodavce, vtáci a ovce. Vôbec tu nežijú hady.

Zdravie

Pred plánovanou cestou do Írska je nutné si vyzdvihnúť u príslušnej zdravotnej poisťovne v SR európsky preukaz zdravotného poistenia. Na jeho základe budú žiadateľovi refundované eventuálne náklady na nutnú zdravotnú starostlivosť poskytnutú v Írsku.

Doprava

V Írsku je 30 km diaľnic. Neplatia sa na nich poplatky. Za prejazd určitými úsekmi diaľnic a za prejazd niektorých mostov je však vyberané mýtne.

Média

Írsko má veľmi bohatú mediálnu scénu. Pôsobí tu 8 tlačových agentúr a 6 televíznych staníc : RTÉ1, RTÉ2, TV3, TG4, BBC Severné Írsko, ITV.

Zdroj: MZV a wikipedia.org

 

späť

 

Lokácia:

Írsko
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

26.6.2019
Všetci, ktorí majú radi prírodu, dobrú hudbu a nevšedné zážitky by si nemali nechať ujsť 9. ročník podujatia Zelená Modrá, ktoré sa uskutoční 29. a 30. júna 2019.

25.6.2019
Filmový sviatok strávený v prostredí kúpeľného mesta, kde súťažia filmy z celého sveta v niekoľkých kategóriách, to je Medzinárodný filmový festival Karlovy Vary. Tohtoročný 54. ročník potrvá od 28. júna do 6. júla. Filmy hodnotí nielen porota, ale aj diváci. Hlavnou cenou festivalu je Krištáľový glóbus.
24.6.2019
Všetci nadšenci korčuľovania sa môžu opäť tešiť na letnú inline akciu, ktorá sa koná každý piatok večer počas letných prázdnin od roku 2004. Organizované prejazdy Bratislavou na kolieskových korčuliach (a bicykloch) sú vhodné pre všetkých bez ohľadu na vek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 26. 6. 2019
sviatok: