www.infoglobe.sk » Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO

Írsko: Dublin - mesto s vlastnou dušou - VIDEO

Publikované: 8.2.2011
Sú mesta majestátne, krásne, dychberúce, historické, nezvyčajne originálne. Írska metropola Dublin nie je vlastne ani jedno z toho, a napriek tomu obsahuje všetko, čo sme tu zmienili. Je to mesto, ktoré môžete milovať i nenávidieť. Ale úplne určite vás nenechá chladnými.

Keby mohlo hovoriť, vyrozprávalo by dlhé príbehy spojené s históriou, filozofiou a hlavne večným premýšľaním jeho obyvateľov, ktorí nad pintou dobrého moku preberajú večer čo večer v preplnených krčmičkách to, ako je v ich drsnej zemi cez všetky hladomory, povstania a tiež súčasnú finančnú krízu, ktorá na nich tak tvrdo dopadla, krásny život.

Dublin hrdý

Dublin je stredobodom Írska a aj keď majú jeho obyvatelia podobný osud ako Pražania -teda všetci ostatní z celej krajiny ich nemajú radi - sú na seba a na svoje mesto patrične hrdí. Veď Dublin je tým miestom, ktoré láka turistov z celého sveta, a to nie len kvôli svojej kráse – tá sa aj tak po čase okuká. Dublin má dušu voňavú od prúdov piva, drsnú ako šupka od zemiakov, bez ktorých by írská zem neprežila, a pritom jemnú ako medovo zlatá whisky, ktorú barman s bodrosťou sebe vlastnou pošle po pulte smerom ku svojmu stálemu hosťovi.

Ulice v Templu

Dublin bojovný

Mesto, ktorým preteká rieka Liffey, odvodzuje svoje anglické meno od slov Dubh Linn, čo znamená čierna mláka (jazero). Tou dlhú dobu bola pre Britov a kto vie, možno stále je. Čo sa nedržalo pevne rukami, v tomto meste nenávratne zmizlo. Padla tam dokonca aj britská nadvláda nad smaragdovým ostrovom. Veľkonočné povstanie v roku 1916 v Dubline bolo jednou z mnohých snáh Írov osamostatniť sa. Ako jediné ale viedlo ku skutočnému získaniu nezávislosti, ktoré ale bolo vykúpené neľútostnou občianskou vojnou. Jej odtlačky nájdete všade – v srdci každého Íra rovnako tak, ako na mnohých budovách, ktoré majestátne dohliadajú na centrum mesta – General Post Office na hlavnej triede O'Connell, Four Courts na nábreží rieky a tiež na nádvorí starého dublinského hradu. Pokoj a mier v horúcich hlavách Írov často nenájdete – snáď len snivá veľkosť katedrály svätého Patricka pripomína, že aj tu o ňom snívajú.

Temple Bar

Dublin turistický

Centrum mesta s jeho historickými pamiatkami sa dá pokojným tempom prejsť za jeden deň - a to počítame aj s nutnosťou zastaviť sa aspoň raz za dve hodiny v niektorej z írskych krčmičiek, pretože ich šero proste k dublinskému dňu patrí. Nech už si dáte akúkoľvek pintu, každá bude stáť za to. Íri, rovnako ako Česi, milujú svoje pivo a všetko, čo k nemu patrí. Na rozdiel od Čechov ale milujú aj svoju históriu a sú na ňu patrične pyšní. Viac sa o nej dozviete nie len v národných múzeách rozosiatych po meste, ale hlavne na výstave Dublinia, ktorú už dlhé roky hostí Christ Cgurch Cathedral v centre metropoly. A aby sa vám to minulé spojilo s tým súčasným, je dobré rovno z výstavy zamieriť do pivovaru Guinness, ktorý Írsko preslávil snáď ešte viac než rockeri z U2. Za múrmi továrne vás čaká prehliadka múzea, ale hlavne presklená vyhliadka na vrchole jednej z budov, z ktorej máte Dublin ako na dlani. Aj keby vám čierne sladkasté pivo írskej provenience náhodou nechutilo, za tento výhľad návšteva Guinness Brewery rozhodne stojí. U všetkého vám z výšky bude radiť neprehliadnuteľný Spire of Dublin - zvaný tiež monument svetla. 121 metrov vysoký hrot stojí na zmieňovanej hlavnej dublinskej triede O'Connell na mieste Nelsonovho stĺpu, ktorý vyhodila do vzduchu teroristická bomba v roku 1966. Vztýčený bol na prelome tisícročí a aj napriek reakciám Dublinčanov, ktoré by sa dali prirovnať k parížskej debate o sklenenej pyramíde pri Louvri, má určovať miesto, kam Dublin v 21. storočí patrí.

Christ ChurchHrad

Řeka Liffey

Dublin okúzľujúci

Pravda je však jedna – až vo chvíli, keď sa prestanete ponáhľať za turistickými zážitkami, nebudete cvakať spúšťami fotoaparátov a prestanete sa dívať na svet cez objektívy svojich turistických kamier, v momente, kedy sa zastavíte a započúvate sa do debaty starcov drviacich bezzubými ústami tradične neprehltnuteľný írsky toast – áno, až vtedy skutočne pochopíte, o čom vám mesto rozpráva. Je to jedno z mála miest na svete, kde sa nedá zablúdiť, pretože je v ňom každý doma. Hovorí zrozumiteľnou rečou, ktorou sa komunikuje po celom svete. Rozumiete mu - musíte sa len odpútať od reality a chcieť. A mať tú silu vypnúť mozog a počúvať len a len vlastným srdcom.

Večerní romantika

Text/foto/video: Zuzana Dastychová

Preklad: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Galway - inšpirácia rozorvaných duší-VIDEO
Publikované: 15.2.2011
Nie nadarmo sa o Írsku hovorí, že je to drsná krajina, ktorú často hladí len jej jemná whiskey. Na západnom pobreží to snáď platí dvojnásobne. Bičovaná vetrami a dažďami, skrýva však táto oblasť jedno z najkrajších miest v Európe. Klenotom je potom zátoka Galway Bay s mestom Galway, ležiacom v jej severovýchodnom kúte.

Írsko: Drsná romantika na Howth - VIDEO
Publikované: 11.1.2011
Jeden zo slávnych reklamných sloganov tvrdí, že Írsko je drsná krajina s jemnou whisky. Dá sa to ale vysloviť aj inak. Drsná krajina to celkom isto je, ale má veľmi jemné srdce. A o tom sa dá najlepšie presvedčiť na pobreží, keď vlny oceánu narážajú na skaly a trieštia sa na nich tvoriace tisíce sĺz, ktorými si írski bohovia liečia svoje chmáry z príkoria, ktorými v ich očiach národ musel prejsť.

Írsko: Wicklow Mountains - VIDEO
Publikované: 29.3.2011
Je možno trochu smiešne, keď človeku neznalému situácie poviete, že chcete ísť v Írsku do hôr. Predsa len – všeobecná predstava o smaragdovom ostrove splýva s úhľadnou plackou vyfarbenou do tisíca zelených odtieňov. Peknou, ale plochou ako telo anorektickej slečny. Avšak opak je pravdou. Írsko má svoje pohoria – a nie jedny. A všetky sú nádherné.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Cestovateľské utorky v bratislavskom Poluse
Publikované: 13.3.2011
Všetci milovníci cestovania si prídu na svoje každý utorok v bratislavskom nákupnom centre Polus. Bez toho aby museli kamkoľvek vycestovať, budú môcť spoznávať krásy a pozoruhodnosti vždy inej časti našej planéty.

Írsko:  Mosty cez rieku Liffey - VIDEO
Publikované: 19.4.2011
Múdre hlavy tvrdia, že mesto bez rieky je niečo ako kráľovná krásy bez korunky. Jednoducho rieka je pre akékoľvek ľudské sídlisko veľmi dôležitou vecou. A nielen to. Dáva mu nádych krásna, tajomna i romantiky. A to je presne to, prečo sú najobdivovanejšími svetovými metropolami Paríž, Londýn alebo aj Praha. A prečo sa tiež do írskeho Dublinu ľudia radi vracajú.

Írsko: Oko Dublinu - VIDEO
Publikované: 22.8.2011
Každé mesto má niečo, podľa čoho ho každý pozná. Paríž Eiffelovu vežu, Praha Hradčany, Londýn Big Ben. Dublin ale donedávna viac-menej nemal nič až tak charakteristického. Áno, na prelome tisícročia sa na mieste bývalého Nelsonovho stĺpu objavil obrí hrot ukazujúci k nebu – takzvaný Spire. Ale typický symbol írskej metropoly sa z neho úplne nestal. Zatiaľ.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - TANZÁNIA (ZANZIBAR):

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 2. 6. 2020
sviatok:Xénia
dnes:
utorok 2.6.
19 °C
zajtra:
streda 3.6.
19 °C