www.infoglobe.sk » Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí

Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.

Našou prvou voľbou sa stala väznice Kilmainham Gaol (fungujúca v rokoch 1796–1924), ktorá leží kúsok za hranicami centra Dublinu. Táto väznica nás uchvátila už centrálnou halou, ktorá vyzerá ako z hollywoodských filmov. V súčasnosti slúži väznica ako múzeum a konajú sa tu pravidelné komentované prehliadky, keďže samostatný pohyb v múzeu nie je možný. Prehliadkový okruh trvá približne hodinu a pol, jeho súčasťou je aj krátky film či rôzne interaktívne tabule. Pripravte sa ale na chladné miestnosti a zložitejšiu angličtinu.

väznica Kilmainham Gaol     väznica Kilmainham Gaol

Ako ďalší výlet sme si zvolili trochu netradične návštevu Írskeho národného žrebčína (Irish National Stud). Žrebčín leží približne 60 km od Dublinu v grófstve Kildare a jedná sa o pomerne obľúbenú turistickú atrakciu. Môžete tu videť napríklad „žijúce legendy“ (Living Legend's team) alebo najslávnejšie kone s naozaj zaujímavými menami – Beef Or Salmon, Hardy Eustace, Hurricane Fly, Kicking King, Moscow Flyer and Rite Of Passage. Pri každom koňovi je tabuľka s údajmi, kde je okrem iného uvedené aj to, koľko daný kôň zarába. Prehliadku môžete absolvovať sami alebo so sprievodcom, od ktorého sa môžete dozvedieť napríklad to, ako prebieha plánované rozmnožovanie koní. Súčasťou žrebčína je navyše aj konské múzeum a zabudnúť nesmieme ani na prekrásne japonské záhrady.

Írsky národný žrebčín

Írsky národný žrebčín – japonské záhrady   Írsky národný žrebčín – japonské záhrady

Príjemne strávené odpoludnie môžete prežiť rovnako ako my v prístave Howth. Toto miesto leží na kraji Dublinu, kam sa pohodlne dostanete mestským vlakom aj dvojposchodovým autobusom. Okrem nádherných útesov tu ako hlavná atrakcia slúžia tulene plávajúce okolo rybárskych lodiek, ktoré si tu hľadajú všemožnú potravu. Kŕmiť sa bohužiaľ už nesmú (kvôli zachovaniu zdravia tuleňov).

Na hore Great Sugar Loaf vzdialenej asi 25 km od Dublinu ležia najkrajšie írske záhrady Powerscourt (Powerscourt House&Gardens) z viktoriánskeho obdobia, ktoré sú plné terás, sôch či jazierok s fontánami. Navštíviť tu môžete ale napríklad aj zvierací cintorín. Záhradám dominuje prestavaný hrad (pôvodne z 13. storočia) a natáčali sa tu filmy ako napríklad Moll Flandersová či Excalibur.

Powerscourt House&Gardens  Powerscourt House&Gardens  Powerscourt House&Gardens

Okolo záhrad sa rozkladá pohorie Wicklow (Wicklow Mountains National Park), kde sa dá naplánovať mnoho výletov nádhernou írskou prírodou. Okrem iného sa tu nachádza aj 132 km dlhá Wicklow Way. Osobne odporúčam zvážiť sprievodcu, pretože v Írsku je všeobecne veľmi biedne značenie ciest. A určite nesmiete vynechať oblasť Glendalough, ktorá sa nachádza v južnej časti parku. Tu sa nachádza jeden z najznámejších írskych kláštorných komplexov (založený svätým Kevinom) pochádzajúci zo 6. storočia.

Glendalough – kláštorný komplex   Wicklow Mountain National Park

GPS: (väznica) 53°20'29.5"N 6°18'35.1"W

         (národný park) 53°09'30.9"N 6°18'15.9"W

 

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey
Publikované: 27.4.2017
Národný park Connemara v západnej časti Írska (grófstvo Galway) je jedným z veľmi obľúbených návštevných miest, a to hlavne vďaka svojej krásnej prírode plnej jazier, ostrovčekov, močiarov, hôr či plání. Aj keď je tento park pre turistov dobre známy, pre verejnosť bol otvorený až v roku 1980. Na svoje si tu prídu aj milovníci pamiatok, v parku sa nachádza napr. prekrásne opátstvo Kylemore alebo stredoveký kláštor Ross Errilly Friary. Ale ani fanúšikovia filmov nebudú ochudobnení – v dedinke Cong sa natáčal slávny „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnom Waynom a Maureen O'Harovou.

Írsko – Cork s výletom do Kinsale
Publikované: 5.1.2017
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C