www.infoglobe.sk » Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy

Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Priamo z Dublinu môžete ísť na komentovaný výlet so sprievodcom za približne 40 eur. Bohužiaľ na mieste býva v tomto prípade len kratšia doba rozchodu (okolo 1,5 hodiny), preto odporúčam navštíviť Moherské útesy na vlastnú päsť. Írska autobusová doprava je pohodlná, šoféri sú ochotní a skutočne sa niet čoho báť. Aj my sme vyrazili sami a ubytovali sa v mestečku Doolin, ktoré je od hlavných útesov vzdialené približne 9 km. Na výlet sme si vyhradili celý deň a skutočne to stálo za to. Vyrazili sme okolo pol desiatej, kedy ešte mnoho ďalších turistov aj Írov spí.

cesta na Moherské útesy   cesta na Moherské útesy

cesta na Moherské útesy   cesta na Moherské útesy

Slnko svietilo a pred nami sa na jednej strane rozkladali trávnaté pláne s oslami, kravami a koňmi. Z druhé strany sme si užívali pohľad na modrý oceán, ktorý lemujú postupne sa dvíhajúce útesy. Možno budete mať šťastie a uvidíte alku, alebo dokonca aj veľrybu na šírom mori. Priamo po pobreží vedie turistická cestička, ktorou sa dostanete až k hlavnému návštevnému bodu. Tento výlet je jednoduchý, stúpanie naozaj mierne a prakticky sa vyhnete prúdu turistov, ktorí prichádzajú k útesom z druhej strany (a dokonca ani nemusíte platiť vstup na útesy). Pokiaľ vám to čas dovolí, môžem vám zaručiť, že tento výlet naozaj nebudete ľutovať. Ja som si už teraz istá, že sa tam raz určite ešte vrátim.

na Moherských útesoch – hlavná turistická časť   na Moherských útesoch – hlavná turistická časť

Na druhý deň sme mali naplánovanú návštevu Aranských ostrovov. Dopredu sme si rezervovali miesto na lodi, ktorou sa na ostrovy dostanete za niečo málo vyše hodiny. Bohužiaľ v ten deň sa už počasie skazilo a poprchávalo, čo sme mali brať trochu ako výhražné znamenie. V prístave na nás už čakala maličká loďka rybárskeho typu s veľmi podivným názvom. Doteraz nerozumiem tomu, že som sa ešte s pripraveným foťákom nadšene tešila, že snáď tentokrát sa konečne pošťastí a ja zahliadnem veľrybu. Prvých pár minút po vyplávaní sa zdalo celkom znesiteľných. No keď som vstala, loď pridala na rýchlosti, ja som spadla späť na miesto a od tej doby som sa už nedokázala zdvihnúť. Preto pokiaľ milujete najšialenejšie atrakcie na hodoch, túto plavbu vám musím rozhodne odporučiť, toto je pre vás jednoznačná výzva.

Aranské ostrovy

Aj keď sa to teraz asi, aj na tento výlet spomínam dobre. Aranské ostrovy sú proste nádherné. Požičali sme si bicykle (naozaj najlepší spôsob, ako rýchlo precestovať ostrov) a vydali sa na obhliadku. Ostrovy ponúkajú nádherné prírodné scenérie – burácajúce more o útesy, pláne s kozami, nádherné pláže s bielym pieskom a mušličkami (a samozrejme ľadový oceán, ale my sme doň aj tak vliezli). V miestnych obchodíkoch so suvenírmi si môžete kúpiť trebárs ponožky z tradičnej írskej vlny a už sa zvoľna psychicky pripravovať na spiatočnú cestu loďou.

Aranské ostrovy   Aranské ostrovy

GPS: (Moherské útesy) 52°58'17.6"N 9°25'36.1"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko – Cork s výletom do Kinsale
Publikované: 5.1.2017
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey
Publikované: 27.4.2017
Národný park Connemara v západnej časti Írska (grófstvo Galway) je jedným z veľmi obľúbených návštevných miest, a to hlavne vďaka svojej krásnej prírode plnej jazier, ostrovčekov, močiarov, hôr či plání. Aj keď je tento park pre turistov dobre známy, pre verejnosť bol otvorený až v roku 1980. Na svoje si tu prídu aj milovníci pamiatok, v parku sa nachádza napr. prekrásne opátstvo Kylemore alebo stredoveký kláštor Ross Errilly Friary. Ale ani fanúšikovia filmov nebudú ochudobnení – v dedinke Cong sa natáčal slávny „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnom Waynom a Maureen O'Harovou.

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí
Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C