www.infoglobe.sk » Írsko – Cork s výletom do Kinsale

Írsko – Cork s výletom do Kinsale

Publikované: 5.1.2017
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Prvý deň sme sa rozhodli pre mesto Cork. Nemohli sme však vynechať návštevu slávneho English Marketu (fungujúceho už od roku 1788), ktorý sa nachádza priamo v centre na ulici Princes Street. Zoženiete tu potraviny z celého sveta, ale miestni sem najčastejšie chodia pre čerstvé ryby alebo k mäsiarom. Suroviny z tohto trhoviska využívajú aj najlepšie reštaurácie v meste. Ďalej za návštevu určite stoja katedrály St. Mary's Cathedral a prekrásna St. Fin Barre's Cathedral (pomenovaná po zakladateľovi mesta).

 v uliciach Corku  vo vnútri English Marketu  vo vnútri English Marketu

Ako ďalší bod prechádzky sme zvolili hrad Blackrock Castle, ku ktorému sme sa priblížili mestskou hromadnou dopravou, pretože sa nachádza na predmestí Corku v rovnomennej dedinke (Blackrock). Maličký hrad v súčasnosti slúži ako observatórium a planetárium. Keď porovnáme, čo všetko môže Írsko ponúknuť a čo hrad v skutočnosti ponúka a ako veľmi sme boli nadšení z fotiek hradu všade na internete, prišlo nakoniec mierne sklamanie. Dedinka Blackrock je bohužiaľ špinavšia (aj keď treba povedať, že celý Cork rozhodne nepatrí medzi najčistejšie írske mestá) a hrad vzbudzuje dojem, ako by tam snáď ani nepatril. Po návrate do centra Corku sme si preto museli zlepšiť náladu v tradičnej miestnej krčme s írskou živou hudbou a skvelým pivom (Beamish beer – priamo z Corku). Pre tých, čo majú radi nočnú zábavu, je Cork skvelým miestom, pretože toto mesto v noci rozhodne žije a ponúka všetko od tradičných írskych krčiem až po moderné diskotéky a kluby.

Blackrock Castle Blackrock Castle

Druhý deň už patril návšteve Kinsale. Kinsale je rybárske mestečko s historických prístavom, ktoré sa nachádza v grófstve Cork. Je známe svojou vojenskou históriou a od Corku je vzdialené približne 25 km. Toto miesto je snáď jeho úplným opakom. Svieže prístavne mestečko vás okamžite uvedie do skvelej nálady. Štýlové farebné domčeky a romantické kaviarne s ružovou limonádou v ponuke mu len pridávajú na atmosfére.

 prehliadka Kinsale prístav v Kinsale

Po prehliadke mestečka sme sa vydali pozdĺž pobrežia na známu pevnosť Charles Fort. Toto opevnenie bolo postavené v rokoch 1618–1620 generálom sirom Williamom Robinsonom na mieste zvanom Ringcurran Castle. Pevnosť Charles Fort je tvarovaná do hviezdy, aby zvládla odolávať útokom kanónov. Môžete si ju prehliadnuť sami alebo aj so sprievodcom, obsahuje tiež interaktívne prvky a premietanie scén z vojny za falošného, ale chytľavého spevu tamojších vojakov. Určite si odtiaľ odnesiete silný zážitok, navyše je z pevnosti krásny výhľad na ústie rieky Bandon do Atlantiku. Späť do centra Corku sa dostanete opäť pravidelnou autobusovou linkou, ktorá vychádza z prístavu Kinsale.

pevnosť Charles Fort Pevnosť Charles Fort

GPS: (Cork) 51°53'35.8"N 8°29'21.3"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey
Publikované: 27.4.2017
Národný park Connemara v západnej časti Írska (grófstvo Galway) je jedným z veľmi obľúbených návštevných miest, a to hlavne vďaka svojej krásnej prírode plnej jazier, ostrovčekov, močiarov, hôr či plání. Aj keď je tento park pre turistov dobre známy, pre verejnosť bol otvorený až v roku 1980. Na svoje si tu prídu aj milovníci pamiatok, v parku sa nachádza napr. prekrásne opátstvo Kylemore alebo stredoveký kláštor Ross Errilly Friary. Ale ani fanúšikovia filmov nebudú ochudobnení – v dedinke Cong sa natáčal slávny „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnom Waynom a Maureen O'Harovou.

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí
Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.

Írsko: Svätý Patrik a davové šialenstvo
Publikované: 21.3.2014
Keď som si pred viac než rokom kupoval letenky do Írska, vôbec mi nedošlo, že som sa trafil práve do termínu najbláznivejšej akcie, ktorá sa v tejto malej ostrovnej krajine koná. Len sa mi zdalo divné, že sú letenky na tri konkrétne dni tak výrazne drahšie než kedykoľvek inokedy.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
11 °C
zajtra:
piatok 22.11.
9 °C