www.infoglobe.sk » Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey

Írsko – NP Connemara a malý tip, kam vyraziť za Whiskey

Publikované: 27.4.2017
Národný park Connemara v západnej časti Írska (grófstvo Galway) je jedným z veľmi obľúbených návštevných miest, a to hlavne vďaka svojej krásnej prírode plnej jazier, ostrovčekov, močiarov, hôr či plání. Aj keď je tento park pre turistov dobre známy, pre verejnosť bol otvorený až v roku 1980. Na svoje si tu prídu aj milovníci pamiatok, v parku sa nachádza napr. prekrásne opátstvo Kylemore alebo stredoveký kláštor Ross Errilly Friary. Ale ani fanúšikovia filmov nebudú ochudobnení – v dedinke Cong sa natáčal slávny „The Quiet Man“ (Tichý muž) s Johnom Waynom a Maureen O'Harovou.

My sme sa rozhodli výlet do národného parku Connemara trochu skombinovať. Zakúpili sme si jednodenný autobusový zájazd so sprievodcom z mesta Galway, ale pretože sme si chceli park trochu viac prejsť, na polceste sme sa v Killary Fjord v Leenane nechali vysadiť (agentúra túto možnosť dokonca priamo ponúka) a noc sme strávili pod stanom. Druhý deň sme potom zas pokračovali na trase vyhliadkového autobusu. S Írmi sa dá dohovoriť prakticky na čomkoľvek, dokonca aj v bežnej medzimestskej doprave sa dá zakúpiť lístok do finálnej stanice, ale počas cesty si ešte niekam na pár hodín odskočiť a potom len využiť ďalší spoj. Nebojte sa zaujímať a spýtať, ušetríte.

Connemara   Connemara

Autobusový zájazd bol naozaj veselou záležitosťou. Šofér a zároveň i sprievodca, ktorý mal vždy pri sebe plyšovú ovcu, si svoju prácu vyslovene užíval. Na nádherných vyhliadkových miestach, odkiaľ si snáď každý odviezol úžasné fotografie, sa vždy na krátky čas zastavovalo. Väčší rozchod sme dostali až v opátstve Kylemore. Toto opátstvo bolo založené v roku 1920 na základoch pôvodného hradu Kylemore (z obdobia okolo roku 1870). Vyzerá, ako keby ho do krajiny niekto namaľoval. Pokiaľ sa k opátstvu nepriblížite, tak snáď ani neuveríte, že tam aj skutočne fyzicky je. Navštíviť tu môžete aj nemenej známe záhrady Victorian Walled Gardens.

Kilemore Abbey

K fjordu a teda nášmu výstupnému miestu sme dorazili okolo druhej hodiny odpoludnia. Počasie nám prialo, a tak sme sa konečne vydali na prieskum na vlastnú päsť. Tu sme cestou stretávali mnohonásobne viac oviec než ľudí, čo bola naozaj príjemná zmena. Všade okolo nás sa rozkladala nádherná írska príroda, prevažne hory lemujúce fjord s temne modrou vodou, kde občas preplávala menšia výletná loďka. Problém nastal až pri hľadaní vhodného miesta na spanie. V Írsku je skvelé to, že stanovať môžete voľne kdekoľvek, ale nesmie to byť súkromný pozemok. Bohužiaľ nájsť vhodné miesto na spanie, ktoré neleží na súkromnom pozemku, dá občas zabrať, takže určite odporúčam zobrať si so sebou dobrú karimatku. My sme nakoniec s vypätím sil vhodné miesto našli.

Killary Fjord v Leenane   Killary Fjord v Leenane

Autobus na nás druhý deň nezabudol, a tak sme pokračovali na ďalšie dve známe miesta. Prvým z nich bola už vyššie zmienená štýlová dedinka Cong, kde sa dá okrem filmových atrakcií navštíviť aj romantické opátstvo (Cong Abbey). Kúsok za dedinou sa nachádzajú ruiny typického írskeho stredovekého kláštora Ross Errilly Friary. Vstup je zdarma a šofér vám navyše prehliadku rád okomentuje.

Ross Errilly Friary

Z Galway sme nasledujúci deň cestovali späť do Dublinu (jazdia tam priame a pomerne rýchle autobusové spoje), kde sa naše írske putovanie zvoľna končilo, ale ešte stále nám zostávala jedna írska „povinnosť“ – navštíviť destilérku Whiskey. Prakticky na pol ceste medzi Galway a Dublinom ležia dokonca až dve destilérky – veľmi známa Tullamore a potom ešte Kilbeggan. My sme sa rozhodli navštíviť Kilbeggan (Kilbeggan Distillery), a to z jednoduchého dôvodu, že Tullamore Dew je v Čechách pomerne dosť známou značkou. Využili sme komentovanú prehliadku s ochutnávkou. Tento zážitok na veľmi štýlovom mieste naozaj všetkým vrelo odporúčam.

destilérka Kilbeggan   destilérka Kilbeggan

GPS: 53°32'18.2"N 9°53'12.2"W

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Írsko – Cork s výletom do Kinsale
Publikované: 5.1.2017
Druhé najväčšie a jedno z najstarších írskych miest Cork sa rozkladá na oboch brehoch rieky Lee – takmer na juhu štátu. Z centra Dublinu je ľahko dostupné autobusovou dopravou, má však aj vlastné letisko. My sme sa tu rozhodli stráviť dve noci a jeden deň využiť na prehliadku Kinsale – farebného malého mestečka, ktoré je obľúbenou turistickou destináciou.

Írsko – tipy na výlet mimo centra Dublinu a v jeho okolí
Publikované: 4.5.2017
Potom, čo sme v Írsku strávili takmer tri týždne, nás čakalo finálnych pár dní opäť v mieste, kde naše putovanie začalo – v hlavnom meste Dubline. Pretože sme už všetky zásadné pamiatky navštívili a v pivovare Guinness absolvovali skvelú prehliadku, naskytla sa otázka, čo môže Dublin a jeho blízke okolie ešte ponúknuť.

Írsko – Moherské útesy a výlet na Aranské ostrovy
Publikované: 20.4.2017
Moherské útesy alebo tiež Cliffs of Moher patria k hlavným turistickým miestam, ktoré jednoducho musí vidieť pri návšteve Írska snáď každý cestovateľ. Ležia v západnej časti krajiny, ale pomocou autobusovej dopravy sa dá pomerne jednoducho dostať na útesy prakticky z akéhokoľvek miesta v Írsku.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy I.
Publikované: 23.6.2014
V marci roku 2013 som sa rozhodol využiť čas jarných prázdnin na to, aby som navštívil svoju kamarátku v Írsku, a tak som po jednej noci strávenej u úžasného couchsurfera (bezplatné ubytovanie) nasadol v Dubline na vlak a vystúpil v Tralee – vstupnej bráne do grófstva Kerry, kde býva kamarátka Katarina.

Írsko - Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy II.
Publikované: 30.6.2014
Druhý deň sme došli späť do mestečka Dingle. Káťa išla niečo vybaviť a ja na menšiu prechádzku. V túto ročnú dobu tam o turistu nezavadíte, takže som si mohol naplno užívať autentickú atmosféru rybárskeho centra. Malé domčeky majú krásne farebné fasády a hlavne okolie prístavu pôsobí úplne ako z rozprávky.

Írsko: Polostrov Dingle alebo cesta k najzápadnejšiemu cípu Európy III.
Publikované: 7.7.2014
Môj tretí a zároveň posledný deň na polostrove musela ísť Káťa niečo vybaviť do Tralee a sľúbila mi, že ma vezme na Conor Pass – najvyššie položený horský priesmyk v Írsku. Po ceste zo stanice sa tade totiž nedalo prejsť, pretože cesta bola zaviata snehom, a my sme tak museli ísť druhou cestou cez Annascaul. Z mestečka Dingle sa cesta začína prudko zdvíhať do hôr a krajina sa prudko mení.

Írsko: Hora Brandon - jej svätci, učenci a schizofrenici  
Publikované: 28.4.2014
Západné pobrežie Írska je preslávené svojou drsnou krásou. Územie vystavené sile Atlantického oceánu, tvarované vlnami a vetrom, bolo v stredoveku považované za koniec nielen kresťanského sveta, ale sveta ako takého. Mys Slea Head na polostrove Dingle je skutočne najzápadnejším výbežkom Európy.


Súvisiaca fotogaléria

Írsko - krajina nedotknutá modernou civilizáciou
Írsko je jednou z mála európskych krajín, ktorá nie je príliš dotknutá modernou civilizáciou. Prí...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 5. 2020
sviatok:Vilma
dnes:
piatok 29.5.
17 °C
zajtra:
sobota 30.5.
15 °C