www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad

Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

Meander rieky Ohře v západných pohraničných luhoch bol v 13. storočí predurčený ku stavbe hradu na ochranu hraníc. Za sebou má kopce Krušných hôr a rozhliadal sa smerom k rieke. V minulosti nebolo blízke okolie tak husto zalesnené, ale dnes by sa nepriateľ skryl v hustých listnatých lesoch.

vstup do veže z trávnatého nádvoriaHorný Hrad

Detaily zo založenia hradu nie sú známe. Podľa všetkého bol založený kráľom Václavom II. a z tej doby je zachovaná dominanta – valcová veža. V počiatkoch tvorila jadro samotného hradu. Dnes je na tomto ostrohu trávnaté nádvorie s mohutnou lipou. Priamo v priestoroch Hauenštejna sa zoznámite s jeho ďalšou históriou a verte, že nudiť vás nebude, hlavne posledných cca stopäťdesiat rokov citlivé povahy rozplače.

kašňa na nádvorí pred Rytierskym sálomna hlavnom nádvorí sa občerstvítelipa pod vežou tvorí meditačnú atmosféru

Na veľkých fotografiách si tu môžete pozrieť podobu hradu v dobách veľkého rozkvetu a potom postup povojnovej devastácie. Šťastné roky začali po roku 1837, kedy Hauenštejn kúpila grófka Gabriela Buquoyová a pustila sa do rozsiahlej prestavby na zámok v štýle anglickej novogotiky. Výsledkom bol pohodlný romantický zámok s prírodným krajinárskym parkom v bezprostrednom okolí. A to je tiež podoba, do ktorej sa snaží od roku 2000 zrekonštruovať objekt jeho súčasný majiteľ. Buquoyovci za druhej svetovej vojny dali hrad k dispozícii Hitlerjugend, za čo im bol štátom v roku 1945 zabavený. Potom slúžil ako ubytovňa pre jáchymovských robotníkov a do roku 1958 ako domov mládeže. Vtedy bol ešte obývateľný a v dobrom technickom stave. Avšak nasledujúcich cca 30 rokov bolo pre stavbu fatálnych. Nielenže bolo ukradnuté všetko vnútorné vybavenie, ale počas pár rokov sa prepadli krovy aj podlahy v nižších poschodiach a zo stavby zostali skutočne len ruiny.

interiér zrúteného palácapohľad od kaplnky späť k hraduprovizórne zastrešenie paláca

Dnes sa hrad znovu prebúdza k životu a vy si ho za mierne vstupné môžete pozerať, ako dlho chcete. Vystúpte na vežu, navštívte hodovňu v gotickej pivnici, Rytiersku sálu s pôvodným vyrezávaným stropom, opravenú Trofejovú sálu a pivnicu so štylizovaným peklom, kde sa budú vaše deti krásne báť. Zrútený palác s horizontálnymi a vertikálnymi priehľadmi je zdobený drevenými sochami, ktoré tu každé leto vznikali počas výtvarných sympózií.

na terase nad Rytierskym sálom mali deti po vojne jedáleňokna do Rytierskeho sálu

veža a v pozadí kaplnkav Trofejovom sáleRytiersky sál so vzácne dochovaným vyrezávaným stropom

Počas víkendov býva hrad dejiskom kultúrnych akcií. Za zadnou bránou stúpa cesta ku kaplnke, od ktorej krásne uvidíte hrad zhora. Kaplnka je dnes obklopená arborétom založeným v 70. rokoch minulého storočia. Školským výpravám (ktoré tu mimochodom môžu aj prenocovať) príde vhod náučný chodník. Hauenštejn je otvorený v sezóne denne, od decembra do februára len počas víkendov a sviatkov.

Najbližšia autobusová zastávka je vzdialená 2 km, auto sa dá zaparkovať cca 400 m od hradnej brány.

GPS: 50°20'46.5"N 13°01'05.6"E

 

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: dve nové pamiatky na zozname UNESCO
Publikované: 23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.

Boží Dar: nová rozhľadňa
Publikované: 16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

Nemecko: Auersberg – 2. najvyšší vrchol Saska
Publikované: 11.7.2016
Lúče vykúkajú skrz bacuľaté mraky a vysušujú kaluže na lesnej ceste. V potôčikoch sa prúd vody melie cez hrboľaté zemité dno, kvapky orosili pníky porastené machom a vzduch vonia lesnou živicou a ihličím.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS
Publikované: 23.7.2015
Pozývame vás na výlet až na samý západ Čiech. Uvidíte opravený hrad, zrúcaninu hradu, pamiatkové chránené hrazdené domy, úzkorozchodnú železnicu a pozoruhodné prírodné javy – mofety v prírodnej rezervácii aj mimo nej. Tak ideme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

Klášterec nad Ohří
Publikované: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří sa nachádza v údolí na ľavom brehu rovnomennej rieky, 36 km východne od Karlových Varov v nadmorskej výške 330 metrov.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

Karlovy Vary alebo ako sa Česi zapredali Rusku - VIDEO
Publikované: 1.3.2011
Karlovy Vary bez pochyby patria k najkrajším českým kúpeľným mestám. Mesto, ktorého termálne pramene liečili aj ruského cára Petra Veľkého, Paganiniho, Mozarta alebo Freuda, ležia na sútoku riek Teplá a Ohře.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C