www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie

Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

kostol sv. Anny Boží DarA čo je tu tak výnimočné, že by sa to malo ocitnúť na zozname vedľa takých pamiatok, ako sú Veľký čínsky múr alebo Machu Picchu? Počas veľmi dlhého obdobia baníckej histórie (vyše 800 rokov) sa tu dobývalo neuveriteľne rozmanité množstvo nerastných surovín – striebro, cín, olovo, železo, kobalt, bizmut, nikel, wolfrám, čierne uhlie, urán, pyrit a chalkopyrit… Banícka krajina prevŕtaná štôlňami, s množstvom montánnych pamiatok na ťažbu a spracovanie, plavebné kanály, železnica v horskom teréne, architektúra bohatých stredovekých mestečiek, spolu vyše 80 oblastí a viac ako 520 pamiatok na oboch stranách hranice.

výhľad z Plešivca na Krušné hory 

Poďme sa rozhliadnuť po bližšej, českej strane. Možno máte ešte v pamäti Krušné hory ako apokalyptickú krajinu umierajúcej prírody, zničenej kyslými dažďami a sírnym spadom z blízkych tepelných elektrární. Možno ste sa v osemdesiatych rokoch tiež rozhliadali z kopcov okolo Vejprt s úzkosťou a pod tým tiesnivým dojmom neskôr dali v prvých slobodných voľbách hlas Zeleným. Pokiaľ ste sa sem od tej doby neodvážili vrátiť, zrejme zažijete obrovské prekvapenie. Už dvadsať rokov elektrárne odsírujú a filtrujú vypustené splodiny a príroda na to okamžite zareagovala. Zabudnite na rozsiahle holiny a uschnuté stromy, všade je zeleno, široko ďaleko zdravé hlboké lesy. Riedke osídlenie, pripadajúce na vrub necitlivému povojnovému odsunu nemeckého obyvateľstva, prináša bonus v podobe dlhých trás čistou prírodou bez vyhliadok na paneláky a iný civilizačný smog. Božidarské rašeliniská

Jednou z oblastí zo zoznamu je Banícka kultúrna krajina AbertamyBoží DarHorní Blatná. Boží Dar je ideálnym východiskovým bodom mnohých turistických trás. Dá sa tu dobre zaparkovať, prespať a aj najesť. Taktiež sa tu začína aj končí dnes už dobre známa Ježišková cesta, ktorá na 13tich kilometroch a 13tich zastávkach zabaví deti rozličnými úlohami. zastavenie Ježiškovej cesty

Časť trasy ide spoločne s náučným chodníkom Božidarské rašeliniská. Tú nevynechajte. Prechádzkou po povalových chodníčkoch sa vám budú otvárať úžasné výhľady do krajiny a na blatá.

Na zastavení číslo jedenásť Ježiškovej cesty, ktoré je už iba kúsok od cesty, uvidíte tzv. “sejpy“, pozostatok po ryžovaní cínovca, ktoré tu prebiehalo od 16. storočia. sejpy pri Božom Dare

A v tom istom mieste je vhodný nástup na náučný chodník Blatenská priekopa. Bane a spracovanie nerastov boli náročné na vodu, preto ju bolo nutné cielene privádzať. Na to slúžilo aj toto jedinečné vodné dielo vyhlásené za technickú kultúrnu pamiatku. Priekopa je dlhá 12 km a svojmu účelu slúžila už od roku 1544.

Blatenská priekopa

Po jeho dĺžke bolo nutné vyriešiť aj kríženie s potokom, spádovanie a na viacerých miestach je dokonca vedený rekonštruovaným dreveným korytom. Dnes ho lemujú novodobé pochôdzne lávky a mostíky.

kríženie Blatenskej priekopy s potokom

abertamsky kostol Budete sa prechádzať po náhornej plošine v nadmorskej výške cca 1000 metrov. Pozornému pozorovateľovi neujdú drobné pozostatky budov a stôp osídlenia. Viete, že aj dávnu prítomnosť kamenných či murovaných stavieb spoznáte podľa brečtanu? Okolo pamätníku bývalého kostola sv. Václava sa dá dôjsť na Hřebečnú. Práve tu v máji 2015 otvoria pre verejnosť štôlňu Kryštof, ktorá je súčasťou bane Mauritius. Náučný chodník prechádza mohutnými prepadlinami starých ťažobných polí, vedie aj do lomu s výraznou stĺpcovou odlučnosťou čadiča portál štôlne Johannesa končí v Abertamoch.

Novo sprístupnených baní a štôlní však bude v roku 2015 viacero. K niektorým ešte nevedú značené turistické trasy. Jedným z takýchto miest je aj štôlňa Johannes na Zlatom kopci. Ak sa vydáte z Božieho Daru smerom k Českému mlynu, asi v polovici cesty narazíte na odbočku doprava, kde je lesom, v prudkom svahu, upravená prístupová cesta k portálu štôlne v revíri Kaff. Tu sa nachádzajú aj vo svetovom meradle unikátne pozostatky po ťažbe cínových, železných a medených rúd. Prístupné sú veľké priestory porub, dlhé až 60 metrov, široké 20 metrov a vysoké až 12 metrov.

Všetky štôlne majú svoju otváraciu dobu a na tú sa je vhodné vždy aktuálne informovať v niektorom z Turistických informačných centier. Napríklad na Božom Dare. Ďalšie znalosti sa dajú získať v niektorom z mnohých múzeí, napr. v Múzeu ťažby cínu v Hornej Blatnej alebo v Miestopisnom múzeu v Božom Dare.

Text/foto: Radka SnížkováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR: dve nové pamiatky na zozname UNESCO
Publikované: 23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.

Boží Dar: nová rozhľadňa
Publikované: 16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS
Publikované: 23.7.2015
Pozývame vás na výlet až na samý západ Čiech. Uvidíte opravený hrad, zrúcaninu hradu, pamiatkové chránené hrazdené domy, úzkorozchodnú železnicu a pozoruhodné prírodné javy – mofety v prírodnej rezervácii aj mimo nej. Tak ideme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C