www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory: Cínovec – Krušnohorskou magistrálou

ČR, Krušné hory: Cínovec – Krušnohorskou magistrálou

Publikované: 28.1.2021
Bežkovanie je z dôvodu uzatvorenia centier pre zjazdové lyžovanie a snowbording tento rok zimnou aktivitou číslo jedna. Obľúbené Jizerské hory však už praskajú predovšetkým cez víkendy vo švíkoch. Kam ale ešte vyraziť si pekne zabežkovať? Ponúkajú sa napríklad Krušné hory.

Naším cieľom sa stala horská osada Cínovec v Krušných horách. Osada je súčasťou neďalekého mesta Dubí a svoje meno získala po predchádzajúcej ťažbe cínu. Leží takmer na hraniciach s Nemeckom. Je tu niekoľko parkovísk, miesto tu nájdete teda takmer v akúkoľvek dennú dobu za poplatok 2–3 eurá. Na niekoľkých blízkych benzínových staniciach sa aj v dnešnej dobe môžete občerstviť aj si odskočiť.

Krušnohorská lyžiarska magistrála

Hneď pri autobusovej zastávke Dubí, Cínovec, České pomezí sa nachádza nástup na Krušnohorskú lyžiarsku magistrálu. Tá vedie okolo hory Cínovec, ktorej vrchol sa týči vo výške 877 metrov nad morom. Kúsok za ňou sa nachádza rázcestie Cínovecké slatě – CZ/D, kde si každý bežkár môže vybrať, či chce pokračovať na nemeckú stranu Krušných hôr alebo radšej zostane v Česku. Zároveň tu nájdete aj výdajné okienko reštaurácie Krušnohorský Dvůr.

Krušnohorská lyžiarska magistrála

Krušnohorská lyžiarska magistrála

My sme pokračovali po českej strane okolo vrchov Na Skále a U Cínovce cez prístrešok rašelinisko U Jezera až k reštaurácii Mikuláška. Tu tiež funguje výdajné okienko, avšak rady tu bývajú veľmi dlhé. Ďalej sme prechádzali medzi obcami Mikulov a Nové Město až k prístrešku vrch Tří pánů. Trasa prechádza ako nízkym listnatým aj ihličnatým lesom, tak veternými a veľmi chladnými pláňami, odkiaľ sú však nádherné výhľady do okolia. Tam aj späť sme najazdili dohromady pekných 20 kilometrov.

prístrešok na vrchole Tří pánů reštaurácia Mikuláška

Ľudí tu nie je toľko, čo v Jizerských horách, avšak v okolí parkovísk a reštaurácií je vždy lepšie sa psychicky pripraviť na väčšie davy. Okrem bežkárov je magistrála hojne vyhľadávaná aj rodinami so sánkujúcimi deťmi aj cyklistami na fat biku, ktorý bohužiaľ značne narušuje bežkársku trasu. Treba tiež počítať s tým, že trasy tu nie sú rolbou upravované tak pravidelne, ako je tomu v známejších bežkárskych areáloch. Tento fakt sa môže prejaviť predovšetkým pri čerstvo napadanom snehu, kedy je zaručene vhodnejšie vyraziť na klasické bežkovanie než na skate. Avšak skúsení a trénovaní bežkári si poradia pri akýchkoľvek podmienkach.

Krušnohorská lyžiarska magistrála

GPS: 50°22'56.4"N 12°44'54.5"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory – zimnou krajinou okolo Klínovca
Publikované: 18.2.2021
Tohtoročná zima je naozaj bohatá na sneh. A kam vyraziť na výlet, keď sú vleky zatvorené, ale vy sa chcete radovať zo snehovej nádielky? Možností v ČR nie je málo a české hory nie sú len Krkonoše, Jizerky alebo Jeseníky. My sme si zvolili nie až tak turistické Krušné hory s najvyššou horou Klínovec.

ČR – bežkovanie v Krušných horách
Publikované: 13.2.2020
Krušné hory sú ideálnym miestom pre turistiku, ponúkajú nespočetne veľa zaujímavých výletov. V zime, keď je dostatok snehu, sa premenia na bežkársky raj. Z mesta Boží Dar vedie toľko skvelých trás, že by bola škoda sem v zime nezavítať.

ČR, Brdy – Houpák a dopadová plocha Jordán: zimný výlet na bežkách
Publikované: 14.2.2019
Brdy sa nenavštevujú len v lete, aj zasnežené majú svoje kúzlo. Houpák aj bývalá dopadová plocha Jordán boli sprístupnené len nedávno. Na svoje si tu prídu hlavne milovníci ďalekých výhľadov. Houpák sa totiž pýši takmer kruhovým výhľadom, ktorý patrí medzi najkrajšie v celých Brdoch.

ČR, Brdy – na bežkách okolo Pilského rybníka
Publikované: 21.2.2019
Zasnežené Brdy majú svoje kúzlo a v poslednom čase v zimnej sezóne priťahujú stále viac bežkárov. V zime je v celej oblasti mnoho upravených lesných ciest, a keď budete mať šťastie, narazíte aj na vyšliapané stopy. Vydať sa môžete napríklad na dominantu Příbramska Třemošnú alebo o čosi hlbšie do brdských lesov na Skelnú Huť.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.

ČR, Šumava – raj nielen pre bežkárov
Publikované: 16.2.2017
Pokiaľ radi bežkujete, verte mi, že práve Šumava je tým pravým miestom, kde si môžete vychutnať aktívny pohyb. Tamojšia krajina je nielen krásna, ale svojim reliéfom s pozvoľnými stúpaniami a dlhými miernymi zjazdami je v zime vhodná práve pre bežecké lyžovanie. Pokiaľ nehodláte brázdiť šumavské trasy závodným tempom, môžete sa počas svojich výletov kochať nádhernou prírodou a pochutnať si na miestnych špecialitách. Pre ilustráciu uvádzam niekoľko tipov na zaujímavé výlety, ktoré som s priateľmi podnikla v oblasti okolo Prášil, Srní, Modravy a Kvildy.

ČR, Zavírka – zimný výlet na bežkách
Publikované: 21.1.2021
Zavírka síce výškovo zaostáva za najvyššími brdskými vrcholmi, vďaka výhodnej polohe blízko Skelnej Huti a Pilskej vodnej nádrži je ale ideálnym miestom aj pre kratší zimný výlet na bežkách.

ČR: Bedřichov – bežkovanie po okolí
Publikované: 25.1.2018
Komu nevadí mrazivé počasie a prepadol tomuto bielemu športu, pre toho je okolie Bedřichova tým pravým miestom. Dopravná dostupnosť je skvelá, či už verejnou hromadnou dopravou (najlepšie z Jablonca nad Nisou alebo z Liberca), alebo po vlastnej osi.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar
Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

ČR, Krušné hory – spanie pod širákom, bikepark aj kúpanie
Publikované: 30.7.2020
Tohtoročné nevyspytateľné počasie a zložitejšie podmienky na vycestovanie nás stále viac nabádajú k preskúmaniu našej rodnej krajiny. Našťastie možností, ako skvelo využiť voľný čas, je u nás v Česku viac než dosť. Tentokrát sa vydávame na víkend do Krušných hôr, v pláne máme nocovanie pod širákom kúsok od dediny Měděnec, športový deň v Trail Parku Klínovec aj relaxáciu pri rybníku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

Nemecko, Krušné hory – krátky výlet a jazda parnou lokomotívou
Publikované: 14.11.2019
Naším východiskovým miestom dnešného výletu je nemecké mesto Oberwiesenthal, ktoré nadväzuje na české mesto zvané Loučná pod Klínovcem. Mierime do asi desať kilometrov vzdialenej dediny Neudorf.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

26.2.2021
Pre všetkých milovníkov (cyklo)turistiky máme dobré správy. V Národnom parku Poloniny vzniká vyše 90 kilometrový cyklookruh, ktorého cieľom je prepojiť najvýznamnejšie atrakcie či prírodné scenérie parku a podporiť tak rozvoj turizmu v tejto ešte stále turistami málo objavenej časti Slovenska.
24.2.2021
Svetoznámy cestovateľský portál Tripadvisor prináša rebríček najobľúbenejších destinácií sveta pre rok 2021 v rôznych kategóriách zostavený na základe recenzií, hodnotení a ďalších parametrov. My vám v nasledujúcich riadkoch prinášame výsledky v kategórii Národné parky.
22.2.2021
Jeden z najstarších medzinárodných filmových festivalov s cestovateľskou tematikou na svete, by sa mal uskutočniť 9. apríla 2021 na veľtrhu HOLIDAY WORLD & REGION WORLD v Prahe Letňanoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - JAMAJKA, SINGAPUR a PAKISTAN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 27. 2. 2021
sviatok:Alexander
dnes:
sobota 27.2.
6 °C
zajtra:
nedeľa 28.2.
2 °C