www.infoglobe.sk » ČR – bežkovanie v Krušných horách

ČR – bežkovanie v Krušných horách

Publikované: 13.2.2020
Krušné hory sú ideálnym miestom pre turistiku, ponúkajú nespočetne veľa zaujímavých výletov. V zime, keď je dostatok snehu, sa premenia na bežkársky raj. Z mesta Boží Dar vedie toľko skvelých trás, že by bola škoda sem v zime nezavítať.

Auto zaparkujte kúsok od bežeckého a lyžiarskeho areálu Jahodová lúka, kde sa môžete aj rozjazdiť. Tunajšie trate sú skvelo upravené a ponúkajú rôzne varianty okruhov. Sú však vhodnejšie pre skúsenejších bežkárov, pretože sa spravidla jazdí z kopca a do kopca, roviniek tu veľa nie je. Taktiež treba počítať s tým, že na lúke sa pôjdu preteky, a tak bude pre verejnosť neprístupná.

parkovisko pri bežeckom a lyžiarskom areáli Jahodová lúka   a ideeeeeem

No ani v prípade pretekov netreba jazdiť domov, stačí prejsť cez cestu pri parkovisku, nasadiť bežky a pokračovať kúsok cez pláň, kde sa rozlieha Božídarské rašelinisko. Na jeho druhom konci je už pekná bežkárska stopa. Pri rázcestí Na Pláni sa následne vydajte po Krušnohorskej lyžiarskej magistrále okolo Božídarského Špičáku. Po 1,5 kilometri míňame rázcestie Za Špičákom, pokračujeme na Elektrovod za Špičákom a plánovanú trasu si predlžujeme ešte o 4 kilometre okolo Božídarského Špičáku. Pokiaľ tiež chcete vyraziť na tento menší okruh, stopa je tu veľmi dobrá, pokračujte doprava na Wunderblume, odtiaľ smerom na rázcestie V Bažinách, kde sa pri odbočení doprava opäť vrátite k rázcestiu Za Špičákom.

cestou cez rašelinisko

Odtiaľ teraz pokračujeme opäť po Krušnohorskej lyžiarskej magistrále 1,3 kilometra smerom k rázcestiu Pod Špičákom. Tu odbočujeme doprava a po ďalších 1,3 kilometroch U Mŕtveho rybníka odbočujeme opäť doprava. Míňame Mŕtvy rybník, Slatiny i rázcestie U maringotky po ďalších 2 kilometroch a mierime smerom k štôlni Biela holubica. Táto štôlňa cínového ložiska pochádza zo 16. storočia a bola objavená pomerne nedávno v roku 2012. Dnes je pre verejnosť neprístupná, nachádza sa tu však náučná tabuľa.

náučná tabuľa – štôlňa Biela holubica

My pokračujeme ďalej okolo 20 metrov hlbokej prepadliny Schneppova pinka až na 2 kilometre vzdialené rázcestie Spálenisko. Aj tu sa nachádza malé Občerstvenie u Červenej jamy. V tomto kamennom kiosku sa síce veľmi neohrejete, ale občerstvenie je za veľmi príjemné ceny a obsluhe vydávanie objednávok ide skutočne pekne od ruky. Toto občerstvenie sa nachádza hneď vedľa prepadliny bane Červená jama, po ktorej je aj pomenované.

Občerstvenie u Červenej jamy   rázcestie Pod Špičákom

Späť pokračujeme rovnakou cestou po magistrále až k rázcestiu Prístrešok HS, kde odbočujeme doľava na Jáchymovskú spojku. Tu sa dávame doprava na Wunderblume, kopírujeme krátky úsek z nášho predchádzajúceho okruhu, neodbočujeme ale na rázcestie V Bažinách, ale na lúku pri Wunderblume. Po Špičáckej ceste následne mierime k rázcestiu Vodárenská a potom k rázcestiu Kaffenberská. Až sem je to od občerstvenia približne 9 kilometrov cesty. Na Kaffenberskej odbočujeme doľava a mierime na Ježíškovo rázcestie vzdialené približne ďalší kilometer. Vydávame sa doprava na rázcestie U Kazišuka a potom na Vraky. Po 2 kilometroch dorážame do Božího Daru, odkiaľ sa už cez Božídarské rašelinisko dostávame späť k nášmu východiskovému parkovisku. Za sebou máme krásnych 30 kilometrov.

záver jazdy – Božídarské rašelinisko

GPS: Jahodová lúka 50°23'57.9"N 12°55'13.4"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar
Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

Nemecko, Krušné hory – krátky výlet a jazda parnou lokomotívou
Publikované: 14.11.2019
Naším východiskovým miestom dnešného výletu je nemecké mesto Oberwiesenthal, ktoré nadväzuje na české mesto zvané Loučná pod Klínovcem. Mierime do asi desať kilometrov vzdialenej dediny Neudorf.

ČR, Brdy: Kam na bežky?
Publikované: 1.2.2018
Nebojte sa do Bŕd vyraziť aj v zime, tunajšia krajina je totiž krásna v každom ročnom období.

ČR, Jizerské hory – na bežky aj zjazdovky na Semerink
Publikované: 22.2.2018
Semerink odporúčame najmä pre rodinnú dovolenku. Hlavne rodiny s malými deťmi alebo začínajúci lyžiari ocenia pomerne rozľahlý zjazdársky areál Severák s miernymi zjazdovkami a mnohými lyžiarskymi vlekmi. Zjazdovky sú dostatočne široké, prehľadné a dobre upravované. Dá sa skombinovať veľké množstvo trás. Hodia sa však skutočne najmä pre malé deti alebo pre nenáročných lyžiarov, mierny sklon a pomerne krátke svahy skúsenejších lyžiarov až tak veľmi asi nenadchnú.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

27.2.2020
Udržateľná architektúra – to je téma festivalu o staviteľstve, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu. Na brnianskom výstavisku sa v pavilóne V do soboty 29. februára stretnete s projektami budúcnosti, ktoré sú zamerané na udržateľnú architektúru.
26.2.2020
Jeden zo svetovo najznámejších cestovateľských bedekrov zostavil rebríček desiatich krajín sveta, ktoré by ste rozhodne mali v roku 2020 navštíviť. Ich prehľad vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.2.2020
Každý, kto tieto najvyššie české hory miluje, isto uvíta obrazového knižného sprievodcu po známych, ale aj úplne zabudnutých kútoch Krkonôš.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 27. 2. 2020
sviatok:Alexander
dnes:
štvrtok 27.2.
4 °C
zajtra:
piatok 28.2.
5 °C