www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec

Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

Kúsok stranou od hlavnej cesty z Loučnej pod Klínovcom do Vejprt leží pozoruhodné mestečko Kovářská. Prechádzka po okolí vám umožní užiť si krušnohorské výhľady a tiež objaviť mnohé miestne pozoruhodnosti, o ktorých bohužiaľ často mlčia turistické bedekre. Odporúčam vydať sa do mestečka Kovářská po zelenej turistickej značke od Loučnej. Kúsok od miesta, kde značka opúšťa cestu sa totiž nachádza lesom krytá nádherná zrúcanina najstaršej vápenky v ČecháchHáj.

ruiny vápenky Haj

Jedná sa o mimoriadne technické dielo z prvej polovice 19. storočia. Dochované sú dve polygonálne šachtové pece a torzá obslužných stavieb. V lome za vápenkou sa ťažil dolomitický vápenec. Aj táto pamiatka sa stala súčasťou súboru kandidujúceho na zápis do Zoznamu UNESCO.

vápenka Háj

Cesta do Kovářskej vás povedie okolo pustnúcej stanice a starej Kallovej vily, ktorá pripomína Antonína Kalla, majiteľa slávnej továrne na výrobu rybích konzerv, ktorá bola po desaťročia hlavným zdrojom obživy miestnych obyvateľov. Kallova vila v Kovářskej

V centre obce stojí neprehliadnuteľná zakonzervovaná zrúcanina uhoľne. Svoju početnú skupinu fanúšikov priťahuje Múzeum leteckej bitky nad Krušnohořím (11. 9. 1944 v Kovářskej).

zrúcanina uhoľne v Kovářskej

Z Kovářskej je len skok na Měděnec. Verte mi, že vám bude jeho silueta povedomá. Kopec Mědník s kruhovou kaplnkou a jej špicatou strechou tvorí pozadie v hmle sa rozhliadajúcemu majorovi Zemanovi vždy pod úvodnými titulkami každého dielu. Majora spláchli dejiny, kaplnka je však baroková, zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie a korunuje vrch, ktorý je prevŕtaný až neuveriteľnými sedemdesiatimi kratšími i dlhými štôlňami z 15. až 19. storočia. Podzemie je v súčasnosti prístupné dvoma historickými štôlňami (Mária Pomocná a Zem zasľúbená), kde sú dobre viditeľné stopy po tzv. „krušení“, ktoré dalo meno celému pohoriu. Spočívalo v narušovaní dobývanej horniny ohňom.

Len nenápadný pomníček pripomína, že tu kedysi stával aj ústav sociálnej starostlivosti pre neplnoleté mentálne postihnuté dievčatá, ktorý v roku 1984 za temných okolností vyhorel. Osudy ústavu a zúčastnených osôb sa stali predlohou filmu Filipa Renča „Requiem pro panenku“.

Z hôr sa pravdepodobne budete spúšťať do civilizácie cez Horné Halže, amatérske nálezisko achátov a ametystov. Z cesty vedúcej po tiahlom úbočí je krásny výhľad a miestny kostolík je zasvätený svätej Terézii.

Horní Halže, kostol sv. Terézie

Pri prechádzkach touto riedko osídlenou krajinou (Horní Halže mali v r. 2011 len 4 stálych obyvateľo, Měděnec asi 110, zdroj: Wikipedie) sa nevyhnete úvahám o drsnom živote starších krušnohorcov. Roky prosperity sa tu striedali s chudobnými rokmi, kedy bolo nutné výpadok príjmov z baníckej činnosti nahradiť príjmami z iných remesiel. Predovšetkým obdobie tridsaťročnej vojny bolo pre tento kraj pohromou. Striedavo sa tu teda ľudia venovali aj rukavičkárstvu, čipkárstvu, rezbárstvu atď. V stredoveku bola krajina úplne odlesnená, hutné prevádzky mali obrovskú spotrebu dreveného uhlia. Pre lepšiu predstavu – na výrobu 1kg striebra bola potrebná asi 1 tona dreveného uhlia. Na saskej strane hôr sa ešte na dvoch miestach, v okolí mestečka Sosa zachoval pôvodný postup pre výrobu uhlia. Ťažká denná drina v kombinácii s drsnou klímou (leto tu trvá len zopár týždňov, zato sneh tu padá až sto dní v roku) bola podhubím mnohých kultúrnych tradícií, ktoré však dnes viacej žijú na nemeckej strane. V Čechách totiž od povojnového odsunu obyvateľov nezostal takmer nikto, kto by živé tradície aj naďalej udržoval. Háj pri Kovářskej

Text/foto: Radka Snížková

Preklad: O. Maňáková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Klášterec nad Ohří
Publikované: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří sa nachádza v údolí na ľavom brehu rovnomennej rieky, 36 km východne od Karlových Varov v nadmorskej výške 330 metrov.

ČR: dve nové pamiatky na zozname UNESCO
Publikované: 23.7.2019
Výbor svetového dedičstva na svojom zasadaní v azerbajdžanskej metropole Baku rozhodol o zaradení Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie a Národného žrebčína Kladruby nad Labem do zoznamu pamiatok svetovej hodnoty.

Boží Dar: nová rozhľadňa
Publikované: 16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

Nemecko: Auersberg – 2. najvyšší vrchol Saska
Publikované: 11.7.2016
Lúče vykúkajú skrz bacuľaté mraky a vysušujú kaluže na lesnej ceste. V potôčikoch sa prúd vody melie cez hrboľaté zemité dno, kvapky orosili pníky porastené machom a vzduch vonia lesnou živicou a ihličím.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS
Publikované: 23.7.2015
Pozývame vás na výlet až na samý západ Čiech. Uvidíte opravený hrad, zrúcaninu hradu, pamiatkové chránené hrazdené domy, úzkorozchodnú železnicu a pozoruhodné prírodné javy – mofety v prírodnej rezervácii aj mimo nej. Tak ideme?

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
15.8.2019
Od piatka 16. do nedele 18. augusta sa koná 49. ročník Barum Czech Rally Zlín. Toto podujatie patrí k najvýznamnejším motoristickým akciám v Českej republike. Slávnostný štart rally je naplánovaný na 16. hodinu na námestí pred zlínskou radnicou, celková dĺžka trate 750 km obsahuje niekoľko etáp.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 17. 8. 2019
sviatok:Milica
dnes:
sobota 17.8.
26 °C
zajtra:
nedeľa 18.8.
30 °C