www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar

Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

My hneď zrána vyrážame na celodenný výlet z Loučnej pod Klínovcom. Naša trasa vedie po žltej značke po ceste až k Športcentru Klínovec (priamo pod horou Klínovec). Tu sa nachádza smerovník a my pokračujeme doprava po červenej značke, hneď za lyžiarskym vlekom odbočíme na cestu, ktorá lemuje zjazdovku. Odtiaľ už začína strmšie, ale aj tak na hory nie veľmi náročné a dlhé stúpanie na najvyššiu horu Krušných hôr – Klínovec. Na 1 244 metrov vysokom vrchole sa nachádza rozhľadňa, hotel a telekomunikačná veža. Za sebou máme zatiaľ len 4 kilometre príjemnej cesty takmer bez turistov.

cestou na vrchol Klínovca

Horský pokoj nás však opúšťa, pretože na vrchole je pomerne rušno. Tunajšie okolie je veľmi obľúbeným miestom pre turistov, cyklistov aj bežcov. Z Klínovca pokračujeme stále po červenej krásnou lesnou cestou, ktorá ústí až na zjazdovku pri rozhľadni Boží vyhliadka nad mestom Boží Dar. S nadmorskou výškou 1 028 metrov je Boží dar najvyššie položeným mestom v Českej republike.

na vrchole Klínovca

Tu sa zdržíme len na rýchly obed a pokračujeme na cestu vedúcu národnou prírodnou rezerváciou Božídarské rašelinisko. Náučný chodník má 12 zastávok a meria 3,2 km. Rastie tu mäsožravá rastlina, ktorá je typická pre tunajšie prostredie – rosička okrúhlolistá. Pri ceste nájdete odpočinkové miesto a nachádza sa tu aj smerovník, ktorý navádza buď späť do Božieho Daru, alebo na 3 kilometre vzdialený Božídarský špičák, ktorý je najvyšším bodom tohoto chráneného územia.

cesta na Božídarský špičák   cestou z Klínovca do Božieho Daru

cestička vedúca Božídarským rašeliniskom

V Božom Dare ideme až k námestiu, pred ktorým uhýbame doľava a napájame sa na cyklistickú trasu, ktorá vedie až do nemeckého Oberwiesenthalu a meria 5 kilometrov. Nestretávame žiadneho cyklistu, len výnimočne pár turistov, čo je od rušného Klínovca a Ježiškovej cesty skutočne veľmi príjemná zmena. Celá trasa vedie z kopca, preto ubieha dosť rýchlo a onedlho sme už v Oberwiesenthale. Prechádzame cez námestie, okolo veľkého kostola až k pešej štátnej hranici vedúcej do nášho štartovného aj cieľového bodu – mestečka Loučná pod Klínovcem.

informačné centrum v Božom Dare   Oberwiesenthal

GPS: 50°23'46.5"N 12°58'05.0"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kam do prírody – Karlovarský kraj
Publikované: 18.4.2020
Za čím sa vydať v kraji, kde je najväčšia koncentrácia vyvierajúcich liečivých prameňov, vďaka ktorým sa stal Karlovarský kraj kúpeľným krajom? Napriek tomu, že ide o jeden z troch najmenších krajov Českej republiky, poskytuje dostatok zalesnených plôch a prírody. Voľne prístupné turistické ciele nájdete v Krušných horách aj v Slavkovskom lese.

ČR – bežkovanie v Krušných horách
Publikované: 13.2.2020
Krušné hory sú ideálnym miestom pre turistiku, ponúkajú nespočetne veľa zaujímavých výletov. V zime, keď je dostatok snehu, sa premenia na bežkársky raj. Z mesta Boží Dar vedie toľko skvelých trás, že by bola škoda sem v zime nezavítať.

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov – VIDEO
Publikované: 12.11.2019
Neďaleko Teplíc sa pod svahmi Krušných hôr rozkladá banícke mesto Krupka. Vďaka romantickému okoliu aj historickému jadru mesta si ho turisti obľúbili už na začiatku 19. storočia. V roku 2019 sa Krupka dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách
Publikované: 7.11.2019
Kam s deťmi na víkend? Krušné hory sú ideálne. Ponúka sa tu mnoho možností ubytovania – či už v najvyššie položenom českom meste Boží Dar, alebo trebárs v pokojnom mestečku Loučná pod Klínovcem.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

Nemecko, Krušné hory – krátky výlet a jazda parnou lokomotívou
Publikované: 14.11.2019
Naším východiskovým miestom dnešného výletu je nemecké mesto Oberwiesenthal, ktoré nadväzuje na české mesto zvané Loučná pod Klínovcem. Mierime do asi desať kilometrov vzdialenej dediny Neudorf.


Súvisiace video

ČR, Louny – južná brána Českého stredohoria
Louny sú síce nenápadné, ale pozornosť si zaslúžia. Buď ako súčasť výletu do Českého stredohoria,...

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov
Krupka leží pod svahmi Krušných hôr a vôbec sa nedivíme, že je na zozname UNESCO. Vďaka romantick...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

1.7.2020
Len nedávno bola spustená online platforma Behaj s rozumom, kde si môže ktokoľvek stiahnuť zaujímavú trať na Slovensku a ísť si ju zabehnúť, prípadne ju využiť ako príjemnú prechádzku v prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 5. 7. 2020
sviatok:Cyril a Metod
dnes:
nedeľa 5.7.
29 °C
zajtra:
pondelok 6.7.
25 °C