www.infoglobe.sk » ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách

Publikované: 23.1.2023
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Nadmorská výška Božieho Daru dosahuje 1028 m n. m.

Najvyššie položené české mesto a najvyššie položené mesto strednej Európy leží v Krušných horách. Môžete sa sem vydať autom alebo autobusom, cesta z Prahy trvá asi 2 hodiny. Boží Dar sa preslávil ťažbou cínu a striebra. Dnes je známy ako centrum zimných a letných športových aktivít.

zjazdovky

Krásny výhľad na Boží Dar a okolie

Zimnú tvár banského mestečka zdobí snehová pokrývka. Hneď za obcou sa nachádza lyžiarsky areál Neklid a 70 km bežkárskych trás. Vyjdete kopec a Boží Dar máte ako na dlani. Kúsok odtiaľ sa nachádza aj Klínovec, najvyšší vrchol Krušných hôr na českej strane. O niekoľko kilometrov ďalej nájdeme najvyšší nemecký vrchol Krušnohorska – Fichtelberg.

nad Božím DaromBoží Dar počas stmievania

Zimné športy na kopci aj pod kopcom

Okolie Božieho Daru môžete preskúmať aj na snežniciach. Deti si s nadšením obujú medvedie tlapy a budú sa pohybovať po závejoch, dunách a preskakovať priekopy. Alebo vyskúšajte snehový tobogan. Veľké gumové nafukovacie koleso sa rúti po špeciálnej snowtubingovej dráhe. Kto má rád ešte viac adrenalínu, môže vyskúšať snowkiting.

zjazdovka nad Božím Darom

Zázemie pre peknú dovolenku

Pri príjazde do mesta vás ako prvé privíta barokový kostol sv. Anny zo 16. storočia. Zaujímavý je najmä drevený oltár a strop so špeciálnym dreveným debnením s rákosím a freskami. Nechýba tu ani malinký obchodík s potravinami, kaviarne s domácimi koláčmi, tortami a zákuskami a reštaurácia s voňavým vareným vínom. Námestíčko je pekne upravené a zdobia ho tabule s informáciami o obci a okolí. Pošta a informačné centrum sídli v jednej budove.

list Ježiškovi

List Ježiškovi píšu nielen deti, ale aj dospelí

Pred Vianocami má miestna pošta pekný frmol. Nie je to totiž hocijaká pošta, ale Ježiškova so špeciálnym razítkom, ktorého motív sa každoročne obmieňa. List alebo prianie môže každý vhodiť do špeciálnej schránky, ktorá je umiestnená vedľa pošty. Dohliada na ňu drevený betlehem s nádhernými figúrkami. Ani ja som neodolala a hodila do schránky svoje prianie, teraz už musím len čakať, či sa vyplní. 

betlehem v meste  

Prechádzka po Ježiškovej ceste

Poďme sa teraz pozrieť za Ježiškom. Z Božieho Daru vedie Ježiškova cesta s okruhom pre tých najmenších s dĺžkou 5,6 km a pre tých väčších sa ponúka trasa dlhá 12,9 km. Môžete vyraziť peši, na bežkách, na sánkach, na snežniciach alebo dokonca aj v lete na bicykli. Náučný chodník je plný úloh a rozprávaní o Ježiškovi a jeho pomocníkoch.

Ježišková cesta a drevené figúrky   Ježišková cesta je plná úloh

Ježišková cesta s vodníkom   úlohy vo vnútri zastávky

Cesta má 13 zastávok, kde sa dá schovať pred dažďom či pochmúrnym počasím. Každý domček ukrýva úlohu a rozprávanie. Trasu zdobia tradičné drevené figúrky, rozprávkové postavy, hojdačka, točiace drevené koleso, preliezačky aj malinká lanovka.

občerstvenie na Ježiškovej ceste   tabule na Ježiškovej ceste

Boží Dar má v zimných mesiacoch nádhernú kúzelnú atmosféru. 

 

GPS: 50°24'38.9"N 12°55'22.1"E

Text: Šárka Vacková

Foto: Šárka Vacková, Wikimedia Commons: VitVit

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar
Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov – VIDEO
Publikované: 12.11.2019
Neďaleko Teplíc sa pod svahmi Krušných hôr rozkladá banícke mesto Krupka. Vďaka romantickému okoliu aj historickému jadru mesta si ho turisti obľúbili už na začiatku 19. storočia. V roku 2019 sa Krupka dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie.

ČR, Krušné hory – zimnou krajinou okolo Klínovca
Publikované: 18.2.2021
Tohtoročná zima je naozaj bohatá na sneh. A kam vyraziť na výlet, keď sú vleky zatvorené, ale vy sa chcete radovať zo snehovej nádielky? Možností v ČR nie je málo a české hory nie sú len Krkonoše, Jizerky alebo Jeseníky. My sme si zvolili nie až tak turistické Krušné hory s najvyššou horou Klínovec.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Farby jari

1. 2. – 31. 3. 2023
1. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
1. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
2. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...
3. cena redakcie:
Jarný balíček plný krásy a vôní...

Aktuality:

8.2.2023
Po dňoch sneženia a nepriaznivého počasia sa podarilo v stredisku Tatranská Lomnica otvoriť najvyššie položenú, čiernu zjazdovku v Lomnickom sedle. Na zjazdovke, ktorá je odkázaná výlučne na prírodný sneh, je približne dvojmetrová pokrývka.
7.2.2023
Cestovateľská aplikácia Visited Travel App zverejnila hlavné trendy v cestovaní v roku 2022. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete, ktoré krajiny boli najnavštevovanejšie, a to na základe informácií od 1,4 milióna používateľov tejto aplikácie.
4.2.2023
Pre všetkých nadšencov skialpinizmu máme dobrú správu. Svetlo sveta uzrela nová skialpinistická aplikácia SKIALP TÚRY – Roháče a aktualizovaná aplikácia SKIALP TÚRY – Žiarska dolina, ktoré vám pomôžu pri orientácii v teréne a zároveň vás upozornia pred možným uvoľnením lavíny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 2. 2023
sviatok:Zdenko
dnes:
štvrtok 9.2.
-6 °C
zajtra:
piatok 10.2.
-4 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X