www.infoglobe.sk » ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?

Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

Pôvodne v jednej línii, údolím potoka, boli vybudované drevené a hrázdené domy. Až do 50. rokov minulého storočia tu stála hrázdená stará radnica. Už v prvej polovici 16. storočia si tu prospektori (hľadači drahých rúd) stavali tehlové domy v neskorom gotickom a renesančnom slohu. Pôvodný ráz si mesto do značnej miery zachovalo. Vy sa po mestskej pamiatkovej zóne môžete popozerať vďaka našej fotogalérii.

horná časť mesta s kostolom sv. Jáchyma

Najstaršou stavebnou pamiatkou je Nemocničný kostol Všetkých svätých z roku 1516. Bohoslužby sa tu už nekonajú, ale pravidelné turistické prehliadky áno. Zachovala sa pôvodná hrázdená konštrukcia, tabuľový strop, dlažba a krov natretý býčou krvou.

Nemocničný kostol Všetkých svätýchPre vysvetlenie: býčou krvou sa často impregnovali drevené časti budov, jednak z dôvodu snahy krv nejako využiť (nič neprichádzalo nazmar), a jednak z dôvodu ochrany napr. proti červotočom a plesniam. Kostolík je vybavený pôvodným zvonom z dielne jáchymovského zvonára Hanse Windta, ďalej náhrobkami, barokovými sochami, obrazmi a trojdielnym oltárom z dielne Lucase Cranacha st.

Už v roku 1531 bolo bývalé šľachtické sídlo Šlíkov prestavané na radnicu. Vo vnútri radnice navštívte Turistické informačné centrum Jáchymova a prehliadnite si prístupné vnútro budovy, miestnosti klenuté valenými a krížovými klenbami a portálmi.

 radnica v JáchymoveJachymov

V susedstve radnice nájdete významný pamätník najslávnejších dôb – budovu Kráľovskej mincovne. Úplne dochovaná renesančná architektúra, vrátane dymníka a dvojpriestorovej kováčskej pece, sú pripomienkou jáchymovského mincovníctva. Od 16. storočia sa tu razili strieborné toliare (tolare), od ktorých je odvodený názov súčasnej svetovej meny – dolárov. Keby ste mali v kraji navštíviť len jedno múzeum, vyberte si túto expozíciu dejín mesta, geológie, mineralógie, mincovníctva a kúpeľníctva.

Pod radnicou, pozdĺž námestia Republiky, stoja najcennejšie meštianske domy. Pre turistov sú zatiaľ ich interiéry skryté. Fasády volajú po rekonštrukcii, ale aj tak ich ošarpanosť a tajuplnosť podtrhuje zaujímavý dojem. Podarilo sa zachovať takmer celú urbanistickú štruktúru renesančného baníckeho mesta. Našťastie sa nestratili ani prekrásne detaily.  

zadná strana domov na námestíportalbanícky Jáchymov

Okolím mesta je vyznačený 8,5 km dlhý náučný chodník „Jáchymovské peklo“. Ten pripomína nie tak dávnu minulosť pracovných táborov v uránových baniach. V roku 1898 z jáchymovského smolinca izolovali manželia Curieovi rádium. S ním naviazaný urán bol prevažne v povojnových rokoch ťažený vo veľmi ťažkých podmienkach polpriestranstvo pred kostolom sv. Jáchymaitickými väzňami.

Pri potulkách po blízkom okolí budete narážať na torzá zaniknutých obcí. Jednou z prvých bude obec Popov. Po zelenej značke dôjdete k miestu krásneho výhľadu z čadičovej skaly a k niekoľkým solitérnym pamätným stromom, lipám a jaseňom, ktoré prerastajú kamenný múrik. Príbehy zaniknutých obcí sú veľkou témou. Svoj temný osud skrýva aj blízka osada Mariánská, kde stávali dva kostoly a kapucínsky kláštor. Dnes po nich zostal len kúsok steny pozdĺž cesty, ktorá vedie rekreačnou osadou. Soška Panny Márie z Mariasorgu predstavuje dávne pútnické miesto. Zachovala sa snáď iba zázrakom a je umiestnená v kostole sv. Jáchyma. Príďte tieto tajuplné miesta navštíviť a zoznámiť sa s dávnymi aj nedávnymi príbehmi, ktoré rozprávajú o minulosti tejto oblasti. Banícka a kultúrna krajina Jáchymova sa možno dočká zápisu na Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Text/foto: Radka Snížková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Klášterec nad Ohří
Publikované: 12.8.2008
Klášterec nad Ohří sa nachádza v údolí na ľavom brehu rovnomennej rieky, 36 km východne od Karlových Varov v nadmorskej výške 330 metrov.

ČR: Boží Dar – rozprávková zima v Krušných horách
Publikované: 17.12.2017
Banícka história a najväčší počet vianočných listov, pohľadníc a prianí nielen od tých najmenších, píšu ich totiž aj dospelí.

Krušné hory: víťaz súťaže Krušnohorské NAJ
Publikované: 13.8.2019
Nultý ročník súťaže Krušnohorské NAJ má svojho víťaza. Hlasovanie na sociálnych sieťach, pri ktorom si ľudia zvolili tú NAJ novinku minulého roku, trvalo tri mesiace. Najviac hlasov získalo Thermalium Teplice.

ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách
Publikované: 7.11.2019
Kam s deťmi na víkend? Krušné hory sú ideálne. Ponúka sa tu mnoho možností ubytovania – či už v najvyššie položenom českom meste Boží Dar, alebo trebárs v pokojnom mestečku Loučná pod Klínovcem.

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov – VIDEO
Publikované: 12.11.2019
Neďaleko Teplíc sa pod svahmi Krušných hôr rozkladá banícke mesto Krupka. Vďaka romantickému okoliu aj historickému jadru mesta si ho turisti obľúbili už na začiatku 19. storočia. V roku 2019 sa Krupka dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie.

Nemecko, Krušné hory – krátky výlet a jazda parnou lokomotívou
Publikované: 14.11.2019
Naším východiskovým miestom dnešného výletu je nemecké mesto Oberwiesenthal, ktoré nadväzuje na české mesto zvané Loučná pod Klínovcem. Mierime do asi desať kilometrov vzdialenej dediny Neudorf.

ČR, Louny – južná brána Českého stredohoria – VIDEO
Publikované: 19.11.2019
Na dolnom toku rieky Ohře leží nenápadné mesto Louny. Nedajte ale na prvý pohľad, Louny si rozhodne zaslúžia pozornosť. Či už ako súčasť výletu do Českého stredohoria, alebo pri objavovaní českej histórie.

Nemecko, Fichtelberg: Krušnohorsko ako na dlani
Publikované: 4.8.2016
Fichtelberg, najvyššia hora Krušných hôr na nemeckej strane, leží 25 km vzdušnou čiarou od Karlových Varov. Príjemný výstup, prekročenie 1 000 m n. m. a rozhľad do dvoch štátov.

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS
Publikované: 23.7.2015
Pozývame vás na výlet až na samý západ Čiech. Uvidíte opravený hrad, zrúcaninu hradu, pamiatkové chránené hrazdené domy, úzkorozchodnú železnicu a pozoruhodné prírodné javy – mofety v prírodnej rezervácii aj mimo nej. Tak ideme?

Nemecko: Auersberg – 2. najvyšší vrchol Saska
Publikované: 11.7.2016
Lúče vykúkajú skrz bacuľaté mraky a vysušujú kaluže na lesnej ceste. V potôčikoch sa prúd vody melie cez hrboľaté zemité dno, kvapky orosili pníky porastené machom a vzduch vonia lesnou živicou a ihličím.

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých
Publikované: 28.7.2016
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar
Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

Mesto Horní Blatná
Publikované: 10.12.2010
Horní Blatná sa nachádza neďaleko mesta Karlove Vary, v Karlovarskom kraji, v nadmorskej výške okolo 900 metrov. Svojím historickým jadrom patrí medzi najzachovalejšie mestá Krušných hôr.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

ČR: Komáří vížka
Komáří hůrka alebo vížka, teda vežička sa nachádza v Krušných horách s vrcholom vo výške 807 m n....


Súvisiace video

ČR, Louny – južná brána Českého stredohoria
Louny sú síce nenápadné, ale pozornosť si zaslúžia. Buď ako súčasť výletu do Českého stredohoria,...

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov
Krupka leží pod svahmi Krušných hôr a vôbec sa nedivíme, že je na zozname UNESCO. Vďaka romantick...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C