www.infoglobe.sk » Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých

Nemecko, Wolkensteinské Švajčiarsko – feratová promenáda pre začiatočníkov aj pokročilých

Publikované: 7.9.2022
Nikto učený z neba nespadol, feraty si človek musí ohmatať a prísť im na kĺb. Kde? Neďaleko česko-nemeckých hraníc nájdete feraty troch rôznych náročností. Cvičiť tu môžete pokojne aj celý deň a nebudete pritom rušení húfmi nedočkavých „feratistov“.

Zaistené cesty typu A, B a E ležia na nemeckej strane v podhorí Krušných hôr. Len tridsať minútová jazda autom z Chomutova do mestečka Wolkenstein nabáda k výletu aj počas týždňa niekedy po práci. Cesta vedie po hlavnej R7. Za hraničným mestom Hora Svatého Šebestiána, kde sa konajú námatkové kontroly totožnosti, sa riaďte tabuľami smerom na Chemnitz.

Chemnitz – radnica

Dodržujte povolenú rýchlosť, pretože cestu strážia radary s fotografickými snímačmi. V Zschopau odbočte doľava a pokračujte do mestečka Wolkenstein, ktoré má 4 000 obyvateľov a leží v nadmorskej výške 553 metrov. Hneď po ľavej strane uvidíte zelený smerovník k parkovisku „Flossplatz“ – vaša cieľová stanica.

Zaparkovať môžete priamo na malom lesnom priestranstve pod zaistenými cestami. Síce tu chýba značenie k feratovým skalám, ale nevešajte hlavu a riaďte sa inštinktom. Vydajte sa vyšliapanou lesnou cestou smerom hore. Po pár metroch sa pred vami roztvorí Wolkensteinské Švajčiarsko v celej svojej kráse.

Wolkensteinské Švajčiarsko

Artist, Gratweg a Yeti ferata. Tri úžasné skalné previsy s charakteristikou: A, B a E. Stromy obstarajú príjemný tieň a les vonia tmavo modrým borievčím.

Začiatočníkom sa zavďačí zaistená cesta Artist s oceľovým lanom s dĺžkou 25 metrov. Náročnosť prvého písmena v abecede ponúka 30minútový výstup so zostupom po vyšliapanej ceste okolo horolezeckých stien.

ferata Artist   naľavo Artist, napravo Gratweg

Vedľa Artistu sa krušnohorské podhorie pýši feratou, ktorú máte po ľavej strane, pokiaľ stojíte čelom ku skalám. Gratweg je zaistená cesta náročnosti B, ktorá siaha do výšky 28 metrov a zaručuje parádny dvadsať minútový výstup s napojením na lesné borievčie cestu okolo stien s horolezcami.

ferata Gratweg   oceľový stupienok uľahčí krok

Pre profíkov tu je ešte čerešnička na torte: ferata Yeti. Oceľové lano z oboch strán objíma rieku Zschopau (česky Sapava alebo Šopava) a vyzýva k extrémne ťažkým výkonom, podľa stupnice až náročnosti E. Lanový had je pevne ukotvený a natiahnutý v celkovej dĺžke 35 metrov. Najlepšie je pricvaknúť sa z pravej strany (stojím čelom k rieke), aby ste ľavou stranou končili. Tesne pred finišom je veľmi krátky, zato však najťažší úsek, ktorý sa ale dá vynechať. 

ferata Yeti

Na tomto mieste strávite skutočne krásny deň. Sadnite si na skalný monument a užívajte si výhľad na krušnohorské lesy.

výhľad do prírody   zostupová cestička

GPS: 50°39'19.8"N 13°04'05.9"E (Wolkenstein) 

Text: Šárka Vacková

Foto: Šárka Vacková, Wikimeda Commons: Reinhard aus Sachsen

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Nemecko: Rostock II. – námornícka atmosféra starého prístavu
Publikované: 31.8.2023
V tomto kúte sveta, na pobreží Baltského mora je stále cítiť námornícku atmosféru. Srdce Rostocku patrí práve námorníctvu a táto romantika sa ešte umocňuje večer počas prechádzky mestským prístavom pri západe slnka so siluetou starobylých meštianskych domov z pálených tehál.

Nemecko: Rostock I. – historické hanzové mesto
Publikované: 24.8.2023
Príjemná prechádzka po pobrežnej promenáde a nádych histórie, to nemusíte hľadať len v oblasti Stredomoria. Ak vám vyhovuje viac chladnejšie podnebie, vyberte sa na sever k Baltskému moru. Jednou z možností je mesto Rostock, po ktorého historickej časti sa v nasledujúcich riadkoch poprechádzame.

Rakúsko, ferrata Drachenwand: kondička, sila, skúsenosť
Publikované: 20.7.2023
Pokiaľ hľadáte zložitejšiu ferratu, tak sa vydajte na Drachenwand do Rakúskych Álp. Grandiózny výhľad na Mesačné jazero (Mondsee) a dachsteinský masív vyžaduje fyzickú kondičku, poriadnu dávku vnútornej sily a predchádzajúce skúsenosti. Vďaka týmto aspektom si vychutnáte ako výstup na Dračiu stenu (Drachenwand), tak pohľad na alpské panorámy.

Nemecko, Saské Švajčiarsko – túra na najvyššiu horu a okolie
Publikované: 17.8.2022
Hneď za bránou Děčína sa otvára kolíska skalných tvárí Saského Švajčiarska. To získalo svoje meno vďaka dvom švajčiarskym mladíkom, ktorí študovali v Drážďanoch a neďaleké prírodné prostredie im pripomínalo domov.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Häntzschelstiege, ferrata pre začiatočníkov
Publikované: 10.8.2022
Kovový zvuk karabín, železný rebrík, kramle, ostré hrany skaly a nezabudnuteľný výhľad na krajinu údolia Labe.

Nemecko, Sasko – Mníška v Žitavských horách
Publikované: 31.8.2022
Hľadáte ferratu, kde si môžete vyskúšať všetky možné nástrahy? Na česko-nemeckých hraniciach je skala nazývaná Mníška, ktorá je obohnaná lanom, skobami, chytmi, rebríkmi, mostíkom, prevismi, priepasťami aj tiesňavami.

Nemecko, Trier – dejinami skúšané mesto
Publikované: 2.6.2021
Naše potulky Európou nás dnes zavedú do západonemeckého mesta Trier v spolkovej krajine Porýnie – Falcko. Jedno z najstarších mestských sídiel v Nemecku si pre nás pripravilo bohatú históriu, množstvo architektonických skvostov a niekoľko zaujímavostí, ktoré si postupne odhalíme v nasledujúcich riadkoch.

Nemecko: Fascinujúce Sasko
Publikované: 5.3.2012
Sasko je územie s bohatou históriou, s prekrásnymi mestami, drahocennými zbierkami v múzeách, či vychýrenými kultúrnymi podnikmi. Kultúrne bohatstvo Slobodného štátu Sasko, jedného zo 16 spolkových krajín Nemecka, nesie status jednotky v oblasti cestovného ruchu.

Nemecko, Saské Švajčiarsko - Pfaffenstein a Barbarine
Publikované: 23.11.2015
Krása skál spočíva v ich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v ich tichom zasadení v prírode. Kameň je neživý, ale skala dýcha a bije rovnako ako vaše srdce, keď sa ocitnete na jej vrchole. Vydávame sa na túru k hore Pfaffenstein a ku skalnej veži Barbarine, ktorá leží na jednej z najkrajších ciest Saského Švajčiarska.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.


Súvisiaca fotogaléria

Nemecko, Sasko – zámok Pillnitz a jeho obrie kamélie
Návšteva Drážďan býva často spájaná s návštevou bývalej rezidencie saského kráľovského rodu, a to...

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Nemecko - Sasko, Drážďany: staronové mesto
Drážďany sú v poslednej dobe pre Čechov stále vyhľadávanejšou destináciou. Druhé najväčšie mesto ...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá jeseň

1. 10. – 30. 11. 2023
1. cena:
Jesenný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Jesenný balíček od vydavateľstva CBS
Cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

27.9.2023
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc, sa tento rok uskutoční od 29. septembra do 1. októbra v Bratislave a od 6. do 8. októbra 2023 v Košiciach.
26.9.2023
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov, sa tento rok uskutoční 29. septembra 2023 v piatich slovenských mestách, a to v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Poprade.
23.9.2023
V stredu 27. septembra 2023 si opäť pripomenieme Svetový deň cestovného ruchu, ktorý sa bude niesť v duchu väčšieho množstva a lepšie zacielených investícií pre ľudí, planétu a prosperitu. Tohtoročnou hostiteľskou krajinou je druhé najväčšie mesto v Uzbekistane - Samarkand.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 28. 9. 2023
sviatok:Václav
dnes:
štvrtok 28.9.
13 °C
zajtra:
piatok 29.9.
16 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X