www.infoglobe.sk » ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách

ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách

Publikované: 7.11.2019
Kam s deťmi na víkend? Krušné hory sú ideálne. Ponúka sa tu mnoho možností ubytovania – či už v najvyššie položenom českom meste Boží Dar, alebo trebárs v pokojnom mestečku Loučná pod Klínovcem.

Malé mesto leží priamo na hraniciach s Nemeckom. Tie tvorí z veľkej časti riečka Polava, a na tunajší hraničný prechod pre peších nadväzuje nemecké kúpeľné mesto Oberwiesenthal v spolkovej krajine Sasko. Jedná sa predovšetkým o centrum zimných športov, no aj mimo lyžiarskej sezóny je tu stále čo robiť. Nájdete tu mnoho aktivít pre deti – bobová dráha, lanové centrum či náučné chodníky. V horách je množstvo trás pre turistov aj trailov pre milovníkov MTB alebo monster-kolobežiek. Zároveň sa tu nachádza aj mnoho asfaltových ciest vhodných pre kolieskové korčule a cestné bicykle.

Loučná pod Klínovcem a Oberwiesenthal

Mesto Oberwiesenthal (založené v roku 1527) sa nachádza v nadmorskej výške 914 metrov a je najvyššie položeným nemeckým mestom. V okolí Loučné pod Klínovcem a Oberwiesenthalu sa týčia hneď tri vrcholy, ktoré turistov lákajú k výstupu. Jedná sa o Klínovec – najvyššiu horu Krušných hôr, Fichtelberg a Eisenberg.

cestou na Fichtelberg

Dnes sa vydáme na vrchol nemeckej hory Fichtelberg. Na značenú trasu sa napájame pod lanovkou. Náš výstup sa začína po asfaltovej ceste, ktorá sa postupne mení na štrkovú, až následne prechádza do lesnej cesty. Raz dokonca križuje lyžiarsku zjazdovku, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na Oberwiesenthal a Loučnou pod Klínovcem. Taktiež sa tu dá odbočiť a pozrieť sa pod veľké skokanské mostíky. Cestou míňame bobovú dráhu a závesnú šmykľavku Fly-line. Stúpanie je nenáročné, cestou sa navyše nachádza niekoľko odpočívadiel. Hore sa dostanete aj klasickou sedačkovou lanovkou, autobusom alebo najstaršou kabínkovou lanovkou v Nemecku. Fichtelberg dosahuje výšku 1 215 metrov nad morom a jedná sa o najvyšší vrchol nemeckých Krušných hôr. Nachádza sa tu Fichtelberghaus s 31 metrov vysokou rozhľadňou a meteorologickou stanicou.

Fichtelberghaus   Fichtelberghaus

Z vrcholu sa dá absolvovať plno ďalších výletov, napr. do neďalekého Božího Daru alebo do niekoľkých miest v nemeckej časti. My však pokračujeme späť smerom na Oberwiesenthal (podľa ukazovateľa), avšak trošku okružnou cestou, ktorá sa dá niekoľkokrát zaujímavo predĺžiť alebo aj skrátiť. Na Fichtelberg vyráža naozaj mnoho návštevníkov, no my ideme po tejto trase takmer sami, čo nás samozrejme veľmi teší.

na vrchole Fichtelbergu    závesná šmykľavka Fly-line

Cestou domov míňame ešte tunajšiu úzkorozchodnú železnicu Fichtelbergbahn vedúcu z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Jazdia tu len vlaky ťahané štýlovými parnými lokomotívami a my tak už plánujeme, ako sa nimi vydáme na náš ďalší výlet.

Fichtelbergbahn   Fichtelbergbahn

GPS: 50°25'11.7"N 12°59'08.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov – VIDEO
Publikované: 12.11.2019
Neďaleko Teplíc sa pod svahmi Krušných hôr rozkladá banícke mesto Krupka. Vďaka romantickému okoliu aj historickému jadru mesta si ho turisti obľúbili už na začiatku 19. storočia. V roku 2019 sa Krupka dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

13.11.2019
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v Tatranskej Lomnici otvorilo novú výstavu Betlehemy, ktorá má za cieľ predstaviť návštevníkom históriu betlehemov prostredníctvom vybraných diel zo zbierkového fondu.
12.11.2019
Oslavy sviatku svätého Martina sa spájajú s príchodom zimy a dnes aj s hodmi, na ktorých nesmie chýbať svätomartinská pečená hus a mladé víno. Oslavy sa konajú na mnohých miestach Českej republiky, v Klimkoviciach napríklad začínajú v sobotu 16. novembra o 11:11 hod. pred zámkom.
11.11.2019
Vianoce sú časom milých prekvapení a malých zázrakov. Krásne chvíle s rodinou a tú pravú sviatočnú náladu si môžete vychutnať aj v malebnom zámockom komplexe Schloss Hof, ktorý má obzvlášť v predvianočnom období neopakovateľné čaro.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 13. 11. 2019
sviatok:Stanislav
dnes:
streda 13.11.
4 °C
zajtra:
štvrtok 14.11.
6 °C