www.infoglobe.sk » ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách

ČR, Loučná pod Klínovcem – jeseň v Krušných horách

Publikované: 7.11.2019
Kam s deťmi na víkend? Krušné hory sú ideálne. Ponúka sa tu mnoho možností ubytovania – či už v najvyššie položenom českom meste Boží Dar, alebo trebárs v pokojnom mestečku Loučná pod Klínovcem.

Malé mesto leží priamo na hraniciach s Nemeckom. Tie tvorí z veľkej časti riečka Polava, a na tunajší hraničný prechod pre peších nadväzuje nemecké kúpeľné mesto Oberwiesenthal v spolkovej krajine Sasko. Jedná sa predovšetkým o centrum zimných športov, no aj mimo lyžiarskej sezóny je tu stále čo robiť. Nájdete tu mnoho aktivít pre deti – bobová dráha, lanové centrum či náučné chodníky. V horách je množstvo trás pre turistov aj trailov pre milovníkov MTB alebo monster-kolobežiek. Zároveň sa tu nachádza aj mnoho asfaltových ciest vhodných pre kolieskové korčule a cestné bicykle.

Loučná pod Klínovcem a Oberwiesenthal

Mesto Oberwiesenthal (založené v roku 1527) sa nachádza v nadmorskej výške 914 metrov a je najvyššie položeným nemeckým mestom. V okolí Loučné pod Klínovcem a Oberwiesenthalu sa týčia hneď tri vrcholy, ktoré turistov lákajú k výstupu. Jedná sa o Klínovec – najvyššiu horu Krušných hôr, Fichtelberg a Eisenberg.

cestou na Fichtelberg

Dnes sa vydáme na vrchol nemeckej hory Fichtelberg. Na značenú trasu sa napájame pod lanovkou. Náš výstup sa začína po asfaltovej ceste, ktorá sa postupne mení na štrkovú, až následne prechádza do lesnej cesty. Raz dokonca križuje lyžiarsku zjazdovku, odkiaľ sa ponúka nádherný výhľad na Oberwiesenthal a Loučnou pod Klínovcem. Taktiež sa tu dá odbočiť a pozrieť sa pod veľké skokanské mostíky. Cestou míňame bobovú dráhu a závesnú šmykľavku Fly-line. Stúpanie je nenáročné, cestou sa navyše nachádza niekoľko odpočívadiel. Hore sa dostanete aj klasickou sedačkovou lanovkou, autobusom alebo najstaršou kabínkovou lanovkou v Nemecku. Fichtelberg dosahuje výšku 1 215 metrov nad morom a jedná sa o najvyšší vrchol nemeckých Krušných hôr. Nachádza sa tu Fichtelberghaus s 31 metrov vysokou rozhľadňou a meteorologickou stanicou.

Fichtelberghaus   Fichtelberghaus

Z vrcholu sa dá absolvovať plno ďalších výletov, napr. do neďalekého Božího Daru alebo do niekoľkých miest v nemeckej časti. My však pokračujeme späť smerom na Oberwiesenthal (podľa ukazovateľa), avšak trošku okružnou cestou, ktorá sa dá niekoľkokrát zaujímavo predĺžiť alebo aj skrátiť. Na Fichtelberg vyráža naozaj mnoho návštevníkov, no my ideme po tejto trase takmer sami, čo nás samozrejme veľmi teší.

na vrchole Fichtelbergu    závesná šmykľavka Fly-line

Cestou domov míňame ešte tunajšiu úzkorozchodnú železnicu Fichtelbergbahn vedúcu z Cranzahlu do Oberwiesenthalu. Jazdia tu len vlaky ťahané štýlovými parnými lokomotívami a my tak už plánujeme, ako sa nimi vydáme na náš ďalší výlet.

Fichtelbergbahn   Fichtelbergbahn

GPS: 50°25'11.7"N 12°59'08.8"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Krušné hory - kam sa vybrať lyžovať
Publikované: 25.12.2014
Nové lyžiarske areály, nové moderné lanovky, kilometre udržiavaných bežeckých trás, adrenalínová zábava, rozhľadne… Existuje tisíc a jeden dôvod, prečo sa vybrať práve do Krušných hôr. Tým aktuálnym sa na začiatku zimy stávajú krásne lyžiarske terény a športové príležitosti.

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov – VIDEO
Publikované: 12.11.2019
Neďaleko Teplíc sa pod svahmi Krušných hôr rozkladá banícke mesto Krupka. Vďaka romantickému okoliu aj historickému jadru mesta si ho turisti obľúbili už na začiatku 19. storočia. V roku 2019 sa Krupka dostala na zoznam svetového dedičstva UNESCO ako súčasť Baníckeho regiónu Erzgebirge/Krušnohorie.

Nemecko, Krušné hory – krátky výlet a jazda parnou lokomotívou
Publikované: 14.11.2019
Naším východiskovým miestom dnešného výletu je nemecké mesto Oberwiesenthal, ktoré nadväzuje na české mesto zvané Loučná pod Klínovcem. Mierime do asi desať kilometrov vzdialenej dediny Neudorf.

ČR, Louny – južná brána Českého stredohoria – VIDEO
Publikované: 19.11.2019
Na dolnom toku rieky Ohře leží nenápadné mesto Louny. Nedajte ale na prvý pohľad, Louny si rozhodne zaslúžia pozornosť. Či už ako súčasť výletu do Českého stredohoria, alebo pri objavovaní českej histórie.

ČR, Krušné hory – okruh cez Klínovec a Boží Dar
Publikované: 21.11.2019
V okolí Božieho Daru je neskutočné množstvo trás, po ktorých sa môžete vydať. Predovšetkým pre rodiny s deťmi je to ideálne miesto pre dovolenku, ktorú si tu užijete po celý rok. Krušné hory nie sú príliš vysoké, preto sa tu dajú s deťmi podniknúť aj dlhšie výlety, navyše ponúkajú mnoho spestrení – Ježiškovú cestu, Božídarské rašelinisko, parnú lokomotívu v nemeckom Oberwiesenthale, monster-kolobežky, závesnú šmykľavku, bobovú dráhu a mnoho ďalšieho. V zime je tu zas nepreberné množstvo lyžiarskych zjazdoviek aj bežkárskych trás.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...


Súvisiace video

ČR, Krupka – krušnohorské mesto baníkov aj romantických básnikov
Krupka leží pod svahmi Krušných hôr a vôbec sa nedivíme, že je na zozname UNESCO. Vďaka romantick...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
-1 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C