www.infoglobe.sk » ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS

ČR: Skalná, Starý Rybník a rezervácia SOOS

Publikované: 23.7.2015
Pozývame vás na výlet až na samý západ Čiech. Uvidíte opravený hrad, zrúcaninu hradu, pamiatkové chránené hrazdené domy, úzkorozchodnú železnicu a pozoruhodné prírodné javy – mofety v prírodnej rezervácii aj mimo nej. Tak ideme?

Obce medzi Františkovými Lázněmi, Kynšperkom nad Ohří a Skalnou sa združili do mikroregiónu Kamenné Vrchy. Dobre sa tu jazdí na bicykli. Vyznačené trasy vedú po málo frekventovaných cestičkách alebo poľných cestách a celý mikroregión leží v plochej panve bez veľkých prevýšení. Nebojte sa preto vyraziť aj s deťmi, výlet bude zábavný aj pre nich.

Začneme napríklad v Skalnej, malom mestečku 3 km od hraničného prechodu Vojtanov. Miestnym slávnym rodákom je futbalista Pavel Nedvěd, ktorý tu prežil detstvo. Obec vznikla pred cca 800 rokmi okolo hradu Vildštejn. Ten je dnes v súkromných rukách, môžete tu navštíviť štýlovú reštauráciu a minizoo na nádvorí s malými prasiatkami či klokanom.

náves v SkalnejVildštejn

Asi dva kilometre od Vildštejna stojí neprehliadnuteľná fotogenická zrúcanina Starý Rybník. Pretože sa v jej útrobách skrývajú krásne na stĺpoch klenuté pivnice, dôrazne odporúčam dodržať zákaz vstupu. Nedávno sa zrútil bočný múr. Stavba nie je staticky zaistená a vstup do hradu preto nie je bezpečný. Pokiaľ obídete oba priľahlé rybníky, na ich hladine počas dňa uvidíte odraz zrúcaniny. Urobíte tu vďaka tomu pôsobivé fotografie.

zrúcanina Starý Rybník vošnovská kaplnka

Odtiaľto sa dá pokračovať 3,5 km do Žirovic, kde je atrakciou Motýlí dom, alebo inou trasou cez Vonšov, okolo novo opravenej barokovej kaplnky. Z oboch obcí je to potom cca 2 km do obce Nový Drahov, kde najskorej budete obdivovať hrazdenú architektúru chebského typu. Jednotlivé stavby sú roztrúsené vo všetkých obciach. Tu je ale zoskupených niekoľko pamiatkovo chránených veľkých statkov.

Nový Drahovstatok v Novom Drahove

A už ste len kúsok od národnej prírodnej rezervácie SOOS. Jedná sa o rozľahlé rašelinisko a slanisko. Cez neho vás prevedie 1,5 km dlhý chodník s inštalovanými infopanelmi. Chebská krajina je charakteristická tzv. mofetami, prirodzenými bahnovými vývermi CO2, ktoré sú pozostatkom sopečnej činnosti a môžete na ne naraziť úplne náhodne kdekoľvek v prírode. Preslávené a ľahko objaviteľné sú napr. 7 km vzdialené Hartoušovské mofety (50°7'58.101"N, 12°27'47.119"E). Tu v rezervácii sa budete prechádzať po dne vyschnutého minerálneho jazera s typickou faunou aj flórou. Rastie tu napríklad slanomilná orchidea korálica lesná a ďalšie slanomilné rastliny.

národná prírodná rezervácia SOOSmalá bahenná sopka v rezervácii SOOS

Pokiaľ by to vaše deti nudilo, je tu pripravená iná atrakcia. Nadšencom sa podarilo znova sprevádzkovať úzkorozchodnú (600 mm) železnicu, ktorou sa pôvodne prepravoval vyťažený íl. Štvrťhodiny trvajúca jazda malou mašinkou po okraji rezervácie je pre deti zábavná, rovnako ako expozícia „Dejiny Zeme“ pri vstupe do rezervácie, kde sú vystavené modely dinosaurov. V rámci jednej vstupenky môžete navštíviť ešte expozíciu Príroda Chebska, Príroda SOOSu a expozíciu Vtáčí svet Chebska. Úzkorozchodná železnica ale nejazdí denne, o jej prevádzkovaní je vhodné sa dopredu informovať na stránkach CS IMC Plzeň, ktorý sa o dráhu stará.

úzkorozchodná železnicadinosaury v expozícii pri vstupe do rezervácie

GPS: (Skalná) 50°10'11.8"N 12°21'38.3"E

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rezervácia Soos
Publikované: 25.8.2007
Rezervácia sa nachádza v malej obci Hájek, 6 km od kúpeľov Františkove Lázne.

ČR, Prírodné krásy krajiny príbehov – Česka II.
Publikované: 29.5.2019
Minulý týždeň sme vás zaviedli do Veľkej Ameriky pri Prahe, ku krasovej priepasti Macocha či k skalnému mestečku Toulovcovy maštale. Dnes budeme v spoznávaní krásnych prírodných miest Českej republiky pokračovať. Našou ďalšou zastávkou bude prírodná sopečná rarita Soos.

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikované: 9.2.2015
Dostane sa banícka a kultúrna krajina Krušných hôr na prestížny Zoznam svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO? Tí zasvätení veria, že áno. Ale nečakajte na rozhodnutie komisie, príďte sa už teraz pozrieť na malé mestá a osady, banícke pamiatky a divokú prírodu.

ČR, Krušné hory: Jáchymov – banícka a kultúrna krajina UNESCO?
Publikované: 16.2.2015
V roku 1516 založil majiteľ ostrovského panstva Štefan Šlik v blízkosti odkrytých bohatých nálezísk striebra osadu Údolie sv. Jáchyma, ktorú osídlili predovšetkým baníci zo susedného Saska. Potom, čo bola osada povýšená na slobodné banské mesto, žilo v nej v roku 1533 neuveriteľných 18 tisíc obyvateľov. Išlo o druhé najľudnatejšie mesto Českého kráľovstva!

ČR, Krušné hory – Hauenštejn alebo Horný hrad
Publikované: 10.9.2015
Pokiaľ si za cieľ nedeľných výletov nevyberáte miesta z výpravných obrázkových katalógov, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cieľom nestretnúť sa s davmi ľudí a túžbou objaviť si doposiaľ neznámu zrúcaninu so silným príbehom, tak toto je miesto pre vás. Vypravte sa na Horný Hrad blízko Stráže nad Ohří.

Františkovy Lázně alebo tiež Franzensbad
Publikované: 20.8.2010
Mesto, hovoriace česky aj nemecky. Miesto, z ktorého nálezisko prameňov spravilo najprv kolóniu mesta Cheb a po schválení projektu verejnej zástavby, dňa 27.apríla 1793 aj dedinu s hlavnou cestnou komunikáciou. Projekt schvaľoval cisár František I. a tento deň je považovaný za dátum založenia Františkových Lázní. Dnes mesto žije čulým turistickým a kúpeľným ruchom.

ČR, Krušné hory: Boží Dar a okolie
Publikované: 2.2.2015
V súčasnosti sa už nestáva tak často ako v deväťdesiatych rokoch, aby sme boli svedkami zápisu ďalších objektov či rezervácií v ČR do Zoznam svetového dedičstva UNESCO. Teraz ale táto výnimočná udalosť opäť nastáva, o zápis sa uchádza "Banícka kultúrna krajina Erzgebirge/Krušnohoří", pričom žiadosť predkladajú spoločne česká a vedúca nemecká (saská) strana. O jej zápise sa rozhodne v budúcom roku.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Krušné hory: banícka, kultúrna krajina UNESCO
Krušné hory (nemecky Erzgebirge) sú jedinečnou oblasťou na západe Českej republiky a za jej hrani...

Kúpeľné mesto Františkovy Lázně
Západočeské mesto plné parkov, kolonád a historických budov (zo 17.stor.) s kaviarničkami a obcho...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

19.7.2019
Všetci nadšenci turistiky sa aj tento rok môžu tešiť na v poradí už osemnásty Národný výstup na Sitno, ktorý sa uskutoční v nedeľu 21. júla 2019.
18.7.2019
V poradí už tretí ročník Dní ľudovej architektúry v Stredočeskom kraji, ktorých hlavným centrom sa stali Skalné domy Regionálneho múzea Mělník a centrum obce Lhotka, sa uskutoční od 20. do 28. júla. Slávnostné zahájenie v obci Lhotka pri Mělníku prebehne v sobotu 20. júla od 11. hodiny.
17.7.2019
Pozývame vás na nevšedný festival viachlasného chrámového a ľudového spevu z rôznych oblastí Slovenska a Východnej Európy, ktorý sa uskutoční cez víkend 20. a 21 júla 2019 v Telgárte.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 19. 7. 2019
sviatok:Dušana
dnes:
piatok 19.7.
28 °C
zajtra:
sobota 20.7.
31 °C