www.infoglobe.sk » SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.

Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

Tento moderný a impozantný architektonický skvost možno vidieť  na okraji mestského parku, presnejšie na nábreží Ivana Krasku pri strete Biskupického kanála a Váhu. Jedná sa o budovu postavenú v roku 1980, ktorá spočiatku slúžila ako detašované pracovisko Slovenskej filharmónie. Postupom času sa stala miestom koncertov, divadla, hudobných vystúpení, umeleckých výstav aj filmových projekcií. Zaujímavou technickou výbavou Domu umenia je trojmanuálový orgán Rieger-Kloss využívaný pri realizácií organových koncertov. Od roku 2014 je Dom umenia súčasťou umeleckého súboru Lúčnica. Konajú sa tu aj viaceré medzinárodné festivaly, z ktorých spomenieme druhý najstarší hudobný festival  slovenskej novodobej histórie - Music festival Piešťany, za ktorého založením stál aj významný skladateľ prof. Eugen Suchoň. Ďalej spomenieme Medzinárodný filmový festival Cinematik, Organové dni v Piešťanoch, česko-slovenský festival Piešťanské rendezvous a iné.

Piešťany - Dom umenia

V Dome umenia okrem kultúry a rušného spoločenského života môžete vidieť aj monumentálne výtvarné dielo – Symfónia o človeku, ktoré sa nachádza vo foajé na druhom poschodí a jeho rozmery sú 18 krát 3 a pol metra. Za povšimnutie určite stojí aj vysoký kovový „doplnok“ areálu Domu umenia, nachádzajúci sa pred samotnou budovou v podobe plastiky „Óda na mladosť“.

Piešťany - ostrov Lido (most)

Piešťany - nábrežie Ivana Krasku, ostrov Lido (most)Piešťany - Dom umenia

Kúsok od Domu umenia sa nachádza „hojdací“ alebo skôr lanový most vedúci na ostrov Lido, ktorý je od nepamäti obľúbeným miestom rekreácie starých aj mladých Piešťancov. V súčasnosti sa hľadajú riešenia pre zatraktívnenie tejto lokality, čoho dôkazom sú napríklad zaujímavé exteriérové prvky umiestnené na jeho území. Azda najzaujímavejší je tzv. UWO (Unidentified Wooden Object). Pokiaľ podídete k skalnému cípu ostrova, otvorí sa vám krásna panoráma na rieku a okolité pohoria pretínaná Kolonádovým mostom a zástavbou na oboch brehoch rieky.

Piešťany - ostrov Lido (panoráma)

Piešťany - ostrov LidoPiešťany - ostrov Lido

Potom, ako absolvujete pohľady na nezvyčajnú architektúru a zažijete dotyk s prírodou, vám odporúčame návštevu múzea, ktoré sa nachádza neďaleko týchto dvoch unikátov. Balneologické múzeum sídli v budove Kúpeľnej dvorany, ktorú sme už spomínali v predchádzajúcom článku pod menom Kursalon.

Piešťany - Balneologické múzeum a mestský park

Piešťany - Balneologické múzeumPiešťany - Balneologické múzeum

V historickej budove môžete za symbolické vstupné objavovať históriu dejín Piešťan, kúpeľov, ale tiež archeológiu a paleontológiu, osobnosť Milana Rastislava Štefánika, najvýznamnejšie vody Slovenska, ako aj národopisnú expozíciu zachytávajúcu dobové kroje a bývanie ľudí v tomto regióne. Za vznik múzea môže mesto vďačiť opäť rodu Winterovcov, presnejšie Imrichovi Winterovi.    

Piešťany - Grand Hotel Royal (Slovan)

Po vyjdení z múzea vás dozaista zaujme veľkolepá, žiaľ značne schátraná secesná budova hotela Grand Hotel Royal (v súčasnosti známa ako hotel Slovan), ktorá bola v prvých desaťročiach 20. storočia jedným z najluxusnejších hotelov v meste. Napriek tomu, že bola zapísaná do pamiatkového fondu a dokonca začali prebiehať aj práce na jej obnovu, ktoré však zakrátko bohužiaľ skončili, je v súčasnosti doslova strašiakom mestského parku.   

Piešťany - Grand Hotel Royal (Slovan)Piešťany - Grand Hotel Royal (Slovan)

Budúci týždeň sa cez súbor Berlínskych penziónov vydáme do mestskej pešej zóny.

 

GPS: 48°35'33.0"N 17°50'26.5"E

Text a foto: Oskár Mažgút      Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Trnava – slovenský Malý Rím
Publikované: 3.4.2014
Mesto Trnava rozkladajúce sa v centrálnej časti Trnavskej pahorkatiny je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Preto neváhajte a vydajte sa spolu s nami na spoznávanie mesta, kde sa od pradávna križovali obchodné cesty, striedali panovníci a vznikali dychvyrážajúce sakrálne stavby.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Čachtice – hrad opradený tajomstvom - VIDEO
Publikované: 7.4.2015
Slovensko je krajinou bohatou na hrady, zámky a kaštiele, ktoré by sme mohli počítať v stovkách. Na voľné dni sme si naplánovali viaceré výlety, z ktorých nás jeden preniesol v čase, konkrétnejšie do stredoveku. Navštívili sme totiž tajomný Čachtický hrad.

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Trenčianske Teplice – jedinečné kúpeľné mestečko I.
Publikované: 19.10.2016
Unavení z každodenných povinností bežného života sme sa rozhodli zobrať si dovolenku a vydať sa niekam za oddychom. Pri prezeraní mapy naše pohľady dopadli na kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice nachádzajúce sa len pár kilometrov od Trenčianskej Teplej.

Slovensko: Trenčín a jeho hradná skala
Publikované: 6.1.2011
Dve vari najväčšie pamätihodnosti západoslovenského krajského mesta Trenčín sú spojené s mohutným skalným bralom. Ide o majestátny Trenčiansky hrad a o unikátny nápis z rímskych čias na úpätí skaly.

SR: Trenčín – Matúšovo kráľovstvo
Publikované: 17.4.2014
Na západnom Slovensku pri rieke Váh leží jedno z najstarších slovenských miest, ktoré bolo od pradávna centrom obchodu, hospodárstva i kultúry. Mesto kráľov, módy a tiež najznámejšieho festivalu na Slovensku. Prijmite naše pozvanie na malú prechádzku mestom Trenčín, klenotom stredného Považia.

SR, Beckov: stredoveká obec na Považí – VIDEO
Publikované: 17.11.2015
Slovenský región Považie ukrýva mnoho prírodných aj ľudskou rukou vytvorených krás. Za jednou z nich sa dnes vydáme. V blízkosti Nového Mesta nad Váhom sa rozprestiera obec Beckov, ktorú väčšina z nás spozná podľa je najväčšej dominanty, a to Beckovskému hradu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Lyžiarske stredisko Bezovec
V strednej časti pohoria Považský Inovec sa rozprestiera jedno síce neveľké, no o to malebnejšie ...

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, Trenčianske Teplice – kúpele s orientálnym nádychom
Neďaleko kráľovského mesta Trenčín sa rozprestiera kúpeľné mestečko Trenčianske Teplice, ktoré je...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR, Trenčiansky hrad – monument stredného Považia
Neprehliadnuteľná dominanta mesta Trenčín, ktorá oddávna strážila obchodné trasy spájajúce stredo...


Súvisiace video

SR: Jaskyňa Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza prírodná pamiatka Čertova pec. Jedná sa o krasovú jaskyňu, kto...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.2.2020
Nechajte sa uniesť horskou atmosférou a inšpirujúcimi prednáškami či filmami, ktoré budú počas festivalu Vysoké hory prebiehať v zasadačke Mestského úradu v Žiline, a to už v sobotu 7. marca 2020.
22.2.2020
Múzeum východných Čiech vás pozýva na výstavu unikátneho súboru gotického a ranorenesančného umenia tunajšieho regiónu od 13. do 16. storočia. Expozícia Uprostred Koruny českej ponúka vyše 400 umeleckých diel a pre návštevníkov bude prístupná do 28. júna 2020.
21.2.2020
Pozývame vás na podujatie pre celé rodiny, ktoré sa uskutoční už túto sobotu (22.2.) v Banskej Štiavnici. Detský festival Zimomravenie už po 11-ty raz prinesie celodenný kultúrno-zábavný program.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 23. 2. 2020
sviatok:Roman, Romana
dnes:
nedeľa 23.2.
11 °C
zajtra:
pondelok 24.2.
7 °C