www.infoglobe.sk » SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.

Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

Minulý týždeň sme navštívili secesný hotel Thermia Palace, kde sme mali možnosť vidieť bohato zdobený interiér s umeleckým dielom od Alfonsa Muchu. Dnes sa posunieme o kúsok ďalej a navštívime luxusný kúpeľný dom Irma, ktorý je postavený priamo nad liečivými prameňmi a nachádza sa v ňom unikátne bahnisko, ako aj široká ponuka vyše 60 liečebných procedúr.

Piešťany - Irma a Thermia Palace

Piešťany - Irma (prameň)Piešťany - Napoleonske kúpele (prameň)

Pokiaľ budete mať záujem vyskúšať si liečebné účinky presláveného piešťanského bahna na vlastnej koži, stačí vám zájsť na recepciu kúpeľného domu a objednať sa. Upozorňujeme, že pokiaľ ste v páre tak šatne, zrkadlisko (bazén s liečivou termálnou vodou) aj samotné bahnisko sú pre pánov aj dámy oddelené. Vstup do bazénu je bez plaviek avšak môžete si dať kúpaciu zásterku. Samotný bazén je rozdelený na dve časti vitrážovou stenou a nad hlavou budete mať veľkolepú kupolovitú strechu. Na dne bazéna je už spomínané sírne bahno, ktorým sa môžete ponatierať, no rátajte s tým že jeho zápach vám ešte dlho ostane na pokožke. Samozrejme tým vás nechceme odradiť, skôr naopak.

Piešťany - Napoleonske kúpele

Pred Irmou sa nachádza námestie s fontánou uprostred. Po jej ľavej strane sa už rozprestiera rad budov Napoleon v klasickom slohu, kde sa nachádzajú liečebné bazény, terapeutické miestnosti, ako aj soľná jaskyňa. V zadnej časti je kaviareň, za ňou kúpeľná liečebňa a na nároží vyteká horúci minerálny prameň určený na pitnú kúru. Pitných prameňov sa na ostrove nachádza viacero, ale vodu z nich si treba nabrať do pohárika a chvíľu počkať kým vychladne.

Piešťany - vodojem, prameň Adam Trajan, Irma

Piešťany - prameň Adam TrajanPiešťany - zrecie bazényNeboli by sme to my, keby sme sa nezačali túlať. Najskôr nás prilákal vysoký vežovitý vodojem, pri ktorom sa nachádzal prameň s kupolovitou strechou a názvom Adam Trajan. Za ním boli umiestnené tzv. zrecie bazény, kde sú bahno resp. peloidy z rieky Váh obohacované o sírnu liečivú vodu a zrejú tu jeden rok, aby boli následne použité na liečbu rôznorodých ochorení. Pri skúmaní „zákulisia“ kúpeľov sme objavili aj pôvodné kamenné steny z roku 1828, servisné budovy na úpravu termálnej vody a ďalšie technické zaujímavosti.

Piešťany - Kúpeľný ostrov (chodník, cyklotrasa)Piešťany - Kúpeľný ostrov (rameno Váhu)

Piešťany - spoločenské centrum

Piešťany - topoľová alejaPiešťany - Kúpeľný ostrov (ubytovacie komplexy)

Následne sme sa chodníčkami presúvali popri ramene Váhu, kde zakvitnuté lúky a všadeprítomný pokoj vytvárali idylickú atmosféru. Pozorovali sme obrovské kúpeľné a ubytovacie komplexy, moderné parkoviská aj vynovenú vozovku či cyklotrasu prepájajúcu hornú časť ostrova s dolnou. Na jeho konci sa nachádzalo golfové ihrisko a spoločenské centrum. Cestou späť ku Kolonádovému mostu sme sa prešli veľkolepou topoľovou alejou, popri kúpalisku Eva, okolo hudobného altánku či po liečebnom chodníku, ktorý sme si aj vyskúšali.

Piešťany - Kúpeľný ostrov (golfové ihrisko)

Piešťany - kúpalisko EvaPiešťany - hudobný altánok

Plynulo sme prešli až k jazierkam s leknami a rybkami a o kúsok ďalej nás už lákal spev pávov v miestnej vtáčej minizoo. Okrem týchto kráľovských zvierat tu boli zastúpené rôzne druhy bažantov a hrdličiek. Nadšení z pomerne dlhej prechádzky sme skonštatovali, že Kúpeľný ostrov je jedným z najoriginálnejších kúpeľných komplexov v Európe, ponúkajúci rozmanitosť, aká sa len tak nevidí.

Piešťany - vtáčia minizoo

Piešťany - termálne jazierka Piešťany - liečebný chodník

Na záver máme pre vás tip, ktorý vám ušetrí čas aj nohy. Využite služby tzv. Piešťanského expresu, čo je motorový cestný vláčik premávajúci počas sezóny. Za symbolické jazdné absolvujete vyše 40 minútový okruh nielen Kúpeľným ostrovom, ale aj časťou historického centra Piešťan.

Piešťany - Piešťanský expres

Budúci týždeň návštevu kúpeľného skvostu Slovenska ukončíme trošku netradične - na vode.

 

GPS: 48°35'13.1"N 17°50'31.6"E

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO
Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

SR, Brezová pod Bradlom – veľkolepá mohyla
Na úpätí Malých Karpát sa rozprestiera mestečko Brezová pod Bradlom, ktoré je historicky späté s ...

SR, hrad Beckov – dominanta Považia
Región Považia ponúka k zhliadnutiu množstvo hradov, ale len málo z nich je tak dominantných, že ...

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...


Súvisiace video

SR: Jaskyňa Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza prírodná pamiatka Čertova pec. Jedná sa o krasovú jaskyňu, kto...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
25.1.2020
Na zoznam nehmotných statkov tradičnej ľudovej kultúry Českej republiky pribudlo od januára 2020 čipkárstvo na Vamberecku. Kultúrne statky, ktoré sú na celorepublikovom zozname, sa dajú nominovať do medzinárodného zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva (UNESCO).
24.1.2020
Chceli by ste zažiť splavovanie na raftových člnoch v zime? Tak navštívte dnes alebo zajtra malebnú obec Červený Kláštor obklopenú nádhernou prírodnou kulisou Pieninského národného parku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 26. 1. 2020
sviatok:Tamara
dnes:
nedeľa 26.1.
1 °C
zajtra:
pondelok 27.1.
2 °C