www.infoglobe.sk » SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO

Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

Približne jeden a pol kilometra severozápadne od obce, sa v predhorí Považského Inovca nachádza krasová jaskyňa Čertova pec, ktorá je voľne prístupná širokej verejnosti. Významná je z archeologického i paleontologického hľadiska, keďže tu boli nájdené najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku.

motorest Čertova pec

Zaujímavosťou je, že jej prítomnosť bola zaznamenaná aj v knihe významného slovenského polyhistora Mateja Bela. Seriózny vedecký výskum prebiehal v rokoch 1958 až 1961, ktorý potvrdil osídlenie jaskyne lovcami zo staršej kamennej doby, z tzv. Paleolitu. Našli sa tu nálezy moustierskej kultúry s obyvateľmi neandertálskeho typu, mladšie nálezy szeletienskej kultúry, kamenné artefakty a ulitníky podobne s nálezmi z oblastí Čierneho mora a dokonca tu bola zaznamenaná aj prítomnosť halštatského osídlenia.

zvernica pri motoreste Čertova pec

Ideálnym východiskovým bodom k prírodnej pamiatke je rovnomenný motorest, neďaleko horského prechodu Havran, ktorý je zároveň stretom viacerých turistických chodníkov. Motorest ponúka príjemné posedenie i občerstvenie a v jeho okolí je vybudovaná malá zvieracia farma (zvernica). Na svoje si tu vďaka ihrisku prídu aj deti. Od motorestu vás značená cesta k jaskyni privedie za necelé tri minúty.

jaskyňa Čertova pec

Po príchode k jaskyni vás čaká veľkolepý bránovitý portál, zasadený do vápencového brala s viacerými skalnými výčnelkami, ktorého šírka je 4 a pol a výška vyše 5 metrov. Ak sa rozhodnete vstúpiť do jaskyne, čaká vás 27 metrov dlhá a pomerné široká prechádzka jej vnútrom, ktorá vyústi pri východnom vchode. Jaskyňa je obojstranne priechodná a vďaka oknovitému otvoru na severnej strane je aj relatívne dobre osvetlená. Pozorovať budete môcť tektonické pukliny a krasové útvary. Vznik jaskynného priestoru sa pripisuje eróznej činnosti vody – potoka, avšak tunajší obyvatelia majú na vznik jaskyne iný názor. Podľa nich ju vyhĺbili čerti, čo naznačuje aj jej pomenovanie. Ďalšia legenda zas uvádza, že ju obývali zbojníci, ktorí sa po lupe v nej schovávali.

jaskyňa Čertova pec

Nech je pravda akákoľvek, určite by si jaskyňa takéhoto významu zaslúžila viac pozornosti. V minulosti bolo úsilie o realizáciu paleolitického skanzenu s informačnými tabuľami a figurínami neandertálcov, ale táto snaha stroskotala na nedostatku financií. Dúfajme teda, že raz sa aj táto lokalita dočká dôstojnejšej prezentácie.

jaskyňa Čertova pec

Pokiaľ by sa vám výlet na Čertovu pec málil, môžete sa vybrať napríklad k ďalšej prírodnej pamiatke nazývanej Visiace skaly alebo na rozhľadňu Marhát či do len 8 kilometrov vzdialených Piešťan.  

 

GPS: 48°33'37.5"N 17°54'55.8"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: The Interpretation of Dreams - Savfk    Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

17.9.2019
Tradičný festival vinárov, kvalitného vína a zábavy vás čaká v dňoch 20. až 22. septembra v centre Mělníka.
16.9.2019
Už 20. a 21. septembra 2019 sa uskutoční 38. Kubínsky jarmok spolu s mestskými dňami, ktoré prinesú bohatý spoločenský program.
15.9.2019
Jeseň je v znamení jarmokov, a preto si určite nechajte ujsť v poradí už 39. ročník tradičného Žitnoostrovského jarmoku, ktorý sa začne vo štvrtok 19. septembra a potrvá až do nedele.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KOSTARIKA, PANAMA, NIKARAGUA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 17. 9. 2019
sviatok:Olympia
dnes:
utorok 17.9.
19 °C
zajtra:
streda 18.9.
17 °C