www.infoglobe.sk » SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO

SR, Radošina: prírodná pamiatka Čertova pec – VIDEO

Publikované: 12.12.2017
Jesenné obdobie nám pomaly vrcholí, no kým ho nahradí zima, vyberieme sa do okresu Topoľčany, presnejšie do obce Radošina, ktorú preslávilo vyhlásené Radošinské naivné divadlo. Avšak naším cieľom nebude samotná obec, ale prírodná pamiatka Čertova pec.

Približne jeden a pol kilometra severozápadne od obce, sa v predhorí Považského Inovca nachádza krasová jaskyňa Čertova pec, ktorá je voľne prístupná širokej verejnosti. Významná je z archeologického i paleontologického hľadiska, keďže tu boli nájdené najstaršie známky jaskynného osídlenia na Slovensku.

motorest Čertova pec

Zaujímavosťou je, že jej prítomnosť bola zaznamenaná aj v knihe významného slovenského polyhistora Mateja Bela. Seriózny vedecký výskum prebiehal v rokoch 1958 až 1961, ktorý potvrdil osídlenie jaskyne lovcami zo staršej kamennej doby, z tzv. Paleolitu. Našli sa tu nálezy moustierskej kultúry s obyvateľmi neandertálskeho typu, mladšie nálezy szeletienskej kultúry, kamenné artefakty a ulitníky podobne s nálezmi z oblastí Čierneho mora a dokonca tu bola zaznamenaná aj prítomnosť halštatského osídlenia.

zvernica pri motoreste Čertova pec

Ideálnym východiskovým bodom k prírodnej pamiatke je rovnomenný motorest, neďaleko horského prechodu Havran, ktorý je zároveň stretom viacerých turistických chodníkov. Motorest ponúka príjemné posedenie i občerstvenie a v jeho okolí je vybudovaná malá zvieracia farma (zvernica). Na svoje si tu vďaka ihrisku prídu aj deti. Od motorestu vás značená cesta k jaskyni privedie za necelé tri minúty.

jaskyňa Čertova pec

Po príchode k jaskyni vás čaká veľkolepý bránovitý portál, zasadený do vápencového brala s viacerými skalnými výčnelkami, ktorého šírka je 4 a pol a výška vyše 5 metrov. Ak sa rozhodnete vstúpiť do jaskyne, čaká vás 27 metrov dlhá a pomerné široká prechádzka jej vnútrom, ktorá vyústi pri východnom vchode. Jaskyňa je obojstranne priechodná a vďaka oknovitému otvoru na severnej strane je aj relatívne dobre osvetlená. Pozorovať budete môcť tektonické pukliny a krasové útvary. Vznik jaskynného priestoru sa pripisuje eróznej činnosti vody – potoka, avšak tunajší obyvatelia majú na vznik jaskyne iný názor. Podľa nich ju vyhĺbili čerti, čo naznačuje aj jej pomenovanie. Ďalšia legenda zas uvádza, že ju obývali zbojníci, ktorí sa po lupe v nej schovávali.

jaskyňa Čertova pec

Nech je pravda akákoľvek, určite by si jaskyňa takéhoto významu zaslúžila viac pozornosti. V minulosti bolo úsilie o realizáciu paleolitického skanzenu s informačnými tabuľami a figurínami neandertálcov, ale táto snaha stroskotala na nedostatku financií. Dúfajme teda, že raz sa aj táto lokalita dočká dôstojnejšej prezentácie.

jaskyňa Čertova pec

Pokiaľ by sa vám výlet na Čertovu pec málil, môžete sa vybrať napríklad k ďalšej prírodnej pamiatke nazývanej Visiace skaly alebo na rozhľadňu Marhát či do len 8 kilometrov vzdialených Piešťan.  

 

GPS: 48°33'37.5"N 17°54'55.8"E

Text: Oskár Mažgút

Video a foto: Jozef Dovičin

Hudba: The Interpretation of Dreams - Savfk    



Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy I.
Publikované: 28.5.2017
Začiatkom tohto roku sme navštívili mesto Piešťany, ktoré nás okúzlilo natoľko, že sme sa sem museli vrátiť. Avšak tentoraz nielen na jeden deň. Postupne sme objavovali prírodné zákutia, pamiatky a históriu tohto kúpeľného mestečka, ktoré vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy II.
Publikované: 4.6.2017
Minulý týždeň sme začali so spoznávaním kúpeľného mesta Piešťany. Navštívili sme Kolonádu, mestský park aj Kursalon. Dnes budeme pokračovať. Prvou zastávkou bude Dom umenia.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy III.
Publikované: 11.6.2017
Od bývalého luxusného hotela Grand Hotel Royal sme sa vydali na ulicu Sad A. Kmeťa resp. Winterovu ulicu, ktorá nás prevedie historickým centrom mesta. Hneď po prvých krokoch sa ocitáme v zástavbe tzv. penziónov Berlín (Dr. Cmunt).

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy IV.
Publikované: 18.6.2017
Minulý týždeň sme začali spoznávať krásy a pamiatky piešťanskej pešej zóny. Dnes budeme v podobných potulkách pokračovať. Našou prvou zastávkou je most zaľúbených, ktorý sa nachádza pár krokov od nemocnice resp. informačného centra.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy V.
Publikované: 25.6.2017
Minulý týždeň sme sa poprechádzali historickým centrom kúpeľného mesta Piešťany a našu púť sme ukončili pri funkcionalistickom skvoste – Kolonádovom moste, ktorý sa nazýva aj Sklený most.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VI.
Publikované: 2.7.2017
Po prejdení Kolonádového mosta sme sa ocitli na Kúpeľnom ostrove. Táto oáza zdravia bola zahalená do nádhernej upravenej zelene, ktorú pretínali chodníčky a malé námestia. Tie boli obklopené krásnymi historickými stavbami, ktoré ukrývajú doslova poklady.

SR, Piešťany – domov zdravia a krásy VII.
Publikované: 9.7.2017
Posledné týždne sme si predstavovali pamiatky, prírodné zákutia a pozoruhodné miesta kúpeľného mesta Piešťany. Dnes naše putovanie pomaly ukončíme, a to návštevou osobného prístavu na pravom brehu rieky Váh, odkiaľ vyrazíme na dobrodružnú plavbu.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prírodná pamiatka Čertova pec
Neďaleko obce Radošina sa nachádza unikátna prírodná pamiatka Čertova pec. Krasová jaskyňa, ktorá...

SR, Piešťany – mesto rodu Winterovcov
Ako už názov dnešnej fotogalérie napovedá, navštívime mesto Piešťany, ktoré je späté s rodinou Wi...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

28.1.2020
Národná galéria Praha oslávi 224. výročie od svojho založenia voľným vstupom. V dňoch 1. a 2. februára sa do zbierkových expozícií dostanete úplne zdarma. Akciu sprevádza bohatý sprievodný program.
27.1.2020
Druhú februárovú sobotu (8.2.) ožije Horehronie, presnejšie obec Valaská jedinečným 3. ročníkom slovenského pohára v krňačkových pretekoch.
26.1.2020
Nenechajte si ujsť v poradí 8. ročník Tradičnej fašiangovej zabíjačky, ktorý sa uskutoční v sobotu 1. februára 2020 od 10-tej hodiny v centre kráľovského mesta Kežmarok.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 28. 1. 2020
sviatok:Alfonz
dnes:
utorok 28.1.
3 °C
zajtra:
streda 29.1.
3 °C